3 milliárdot költ évente a Forma-1-re az állam
Itt csak napközben vannak, a legtöbben szállodában laknak
A strandok ezen a hétvégén nem kaszáltak
8 fotó
Pontos számok ugyan még nincsenek, ám a jelek és az érintettek tapasztalatai arra utalnak, hogy idén is szép számmal jöttek a látogatók az Forma-1-es Magyar Nagydíjra. A hét második felében, valószínűleg csütörtökre derül majd ki, hogy pontosan hányan mentek ki a mogyoródi pályára – nyilatkozta a FigyelőNet-nek Petán Péter, a verseny hazai sajtófőnöke, aki becslésre ugyan nem vállalkozott, ám azt megerősítette, hogy az elmúlt években 170 és 220 ezer között mozgott a vendégek száma. Egyelőre csupán annyit lehet biztosan állítani, hogy elővételben 15 százalékkal több jegy kelt el, mint a korábbi években.

Az időjárás nem kedvezett a rendezvénynek, így könnyen lehet, hogy a borús, esős idő miatt a helyszínen esetleg kevesebb jegy fogyott, mint korábban. Ha így is történt, azt a budapesti szállodák nem érezték meg, legalábbis erre utal a Hunguest Hotels Hungary értékesítési vezetőjének tapasztalata. Szabó József szerint több látogató érkezett idén, mint egy évvel korábban, a szállodalánc saját felmérése pedig azt bizonyítja, hogy volt olyan fővárosi szálloda, ahol a vendégsereg minden egyes tagja az autóverseny miatt érkezett hazánkba.

Negyvenezres költés naponta:

Hogy ki mennyi időre érkezett és mennyi pénzt költött, arról pontos felmérést lehetetlen készíteni, becslésből viszont egyre több van. Galla Gábor, a Magyar Turizmus Zrt. vezérigazgatója a Gazdasági Rádiónak adott nyilatkozatában például úgy fogalmazott, hogy egy, az autóversenyre érkező átlagos (külföldi) turista 40 ezer forintot költ el naponta. A Magyar Turizmus Zrt. korábbi évekre vonatkozó felmérése szerint pedig 4-6 napot töltenek Magyarországon a száguldó cirkusz szerelmesei.

Az előző évek tapasztalati szerint a nézők közel nyolcvan százaléka külföldről érkezik, így a FigyelőNet kalkulációi szerint, ha kétszázezren nézték meg a versenyt, az átlagosan 5 napos itt tartózkodással számolva azt jelenti, hogy legalább 32 milliárd forintot hagytak csak a külföldiek a szállodák, éttermek, üzletek kasszáiban.

A pénz egy része a külföldi turisták többsége esetében a szállodák bevételét növeli, az említett felmérés szerint ugyanis tavaly a látogatók 29 százaléka kempingben aludt, 57 százaléka pedig szállodában. Ezen belül is a három-, illetve a négycsillagos szállodák voltak a legnépszerűbbek, a vendégek közel kétharmada ilyenben tért nyugovóra.

Az árak a futam ideje alatt a legtöbb szálláshelyen magasabbak a szokásosnál, így volt ez a Hunguest Hotels Hungary szállodáiban is, ahol idén a legolcsóbb kétágyas szoba reggelivel 110 euró (30 ezer forint) volt a Magyar Nagydíj ideje alatt, tájékoztatta lapunkat Szabó József.

Tavaly a német nyelvterületekről érkeztek a legtöbben. A Magyar Turizmus Zrt. 2005-ben végzett felmérésében 377 néző vett részt, közülük 247 volt külföldi. Legtöbben Németországból (33 százalék) érkeztek, a dobogó második és harmadik helyén Ausztria (11 százalék) és az Egyesült Királyság (10 százalék) végzett.

Egy forint támogatásra két forint bevétel:

Nem panaszkodhat a költségvetés sem. Számításaink szerint, a Forma 1 versenyhez kapcsolódó bevételek után legalább 6 milliárd adóforint folyik be a büdzsébe, ami a 3 milliárd forintos állami támogatást figyelembe véve még mindig 3 milliárdos pozitív szaldó.

Hogy az idegenforgalomnak pluszban mennyit hozott a verseny, arról is csupán becslések láttak napvilágot. Pál Béla a parlament turisztikai és sport bizottságának szocialista alelnöke a KlubRádiónak adott nyilatkozatában egymilliárd forintra taksálta az Úszó Európa Bajnokság és a Forma 1-es futam turisztikai reklámértékét, indoklásként hozzátéve, hogy világ csaknem ötven országa hallhatott Magyarországról, a magyar fővárosról a két eseménynek köszönhetően.

Hogy ez az egymilliárd forint pontosan hol realizálódik majd, azt aligha lehet megmondani, tény azonban hogy a Magyar Turizmus tavaly végzett felmérése szerint a nézők 63 százaléka szabadidős turistaként is visszatérne hazánkba, írja a FigyelőNet.