A látogatásra nem javasolt, veszélyes országok közé sorolta a Bahreini Királyságot a brit külügyminisztérium. Ez problémák egész sorát veti fel a márciusi Bahreini Nagydíjra készülődő F1-es csapatok és kísérőik, valamint a rajongók és az újságírók szempontjából. Aggodalomra ad okot a szponzorok és általában az F1 szempontjából is, hogy egy, a népszerűségéből utóbbi időben jelentősen veszített, elnyomóként fellépő királyi család presztízsrendezvényéhez kössék magukat.

Jean Todt elnöki minőségében, egy Nemzetközi Automobil Szövetség (FIA) által szervezett rendezvényen beszélt az írországi Dublinban, amikor az újságírók felvetették a Bahreini Nagydíj körül kialakult feszült helyzetet.

„Én azt vallom, hogy nem szabad túlreagálni a napi híradásokból érkező jelentéseket. Mindenek előtt azt kell ellenőrizni, hogy a hírek megfelelnek-e a valóságnak – ami nem mindig van úgy -, majd az érzelmek kizárásával  kell reagálni a problémára. [Utcai] megmozdulások zajlanak Bahreinben, de úgy értesültem, hogy már javul a helyzet” – jelentette ki Todt a Motorsport Ireland konferencián.

Ezen a hétvégén rendezik a GP2 Ázsia-sorozat harmadik és negyedik futamát Szahírban, ami, ha úgy tetszik, az F1-es Bahreini Nagydíj főpróbája. A szervezők a csütörtökre tervezett edzéseket már elhalasztották péntekre, miután a versenyzők biztonságát felügyelő mentőcsapat nem ért ki a pályára, mert a Manama belvárosában éjszaka kitört összecsapások sérültjein kellett segíteniük.

„Az FIA célja természetesen mindenkor a biztonság fenntartása. Biztonság a versenyautóban, biztonság a közutakon és biztonság a szervezet rendszerében. Ezeket hirdetjük, de pillanatnyilag nincs okunk arra, hogy fölöslegesen aggódni kezdjünk” – mondta Jean Todt.

Sokat elárul az aktuális helyzetről, az országban érzékelhető feszültségről a GP2-ről tudósító kollégánk, Will Buxton csütörtöki blogbejegyzése. „A repülőtéren elvették az útlevelemet, majd mintegy negyed óra elteltével, minden magyarázat nélkül visszakaptam. Nem tudom, hogyan képzelik a rendvédelmi szervek az ellenőrzést, amikor több tízezer emberrel kell boldogulniuk, akik az F1-es futamra érkeznek. A Reuters [hírügynökség] arról számolt be, hogy ötven páncélozott jármű vonult be Manamába. A ‘páncélozott jármű’ kifejezést azonban túl enyhének tartom: ezek tankok, amelyek a főúton vonulnak a város központja felé.” 

Bahreinben 2004 óta rendeznek Forma-1-es futamokat, és eddig – a Manamában megszokott kisebb tüntetések ellenére – nem történt semmilyen rendzavarás. A hétfő óta tartó, az állampolgári jogok kiszélesítését és jobb életkörülményeket követelő tüntetések miatt azonban sokak szerint veszély fenyegeti a március 13-ra kitűzött nagydíjat.

A tüntetések mögött a Bahreini Emberjogi Központ áll, amelynek vezetője, Nabil Radzsáb nemrég így nyilatkozott: „Az biztos, hogy az F1-es futam ezúttal nem fog békésen zajlani. Rengeteg újságíró és érdeklődő lesz, és a kormány ugyanolyan buta módon fog reagálni, mint az elmúlt napokban. Annak pedig véres következményei lesznek, amit az egész világ látni fog.”