Ezek közül kettőt Facebookon is megosztottunk néhány hónapja, és mondanom sem kell, több száz hozzászólás érkezett.
1. kérdés
Az alábbi estben sokan azt gondolták, hogy az ‘A’ és a ‘C’ jelzésű jármű egyszerre kanyarodhat, ugyanis nem keresztezik egymás útját. ‘B’ a jobbkéz-szabály szerint addig nem indulhat, amíg a motoros ki nem kanyarodott. Szóval ‘A’ és ‘C’ egyszerre, aztán ‘B’.
Holott a helyes válasz a következő: a kereszteződésnél A, B és C a sorrend. A teherautónak akkor is meg kell várnia a kanyarodási szabály szerint a szembejövőt, ha annak előbb elsőbbséget kell adnia a motorosnak.
2. kérdés
Alapból rosszul hajtott be a két autós a körforgalomba, hiszen a kék íven haladó járműnek kellene kívül mennie, a pirosnak pedig belül. De ha már hibáztak, nincs mit tenni, ilyenkor vajon kinek van elsőbbsége?
A legkézenfekvőbb magyarázat az lehet, ha megkülönböztetünk lakott területen kívüli és belüli helyszínt. Ha lakott területen kívüli, akkor a külső sávban haladó autó (zöld) nem előzhet jobbról, viszont a belsőből a másik nem tud kisorolni, patthelyzet.
Ha azonban lakott területen belül van az említett szituáció, akkor a külső autó (zöld) elmehet a belső (sárga) mellett, a párhuzamos közlekedés szabályai szerint; ilyenkor, mivel amúgy is ő van jobbról, a jobbkéz-szabály szerint neki van elsőbbsége, tehát a külsőnek.
A belső autó kékkel rajzolt tervezett nyomvonala pedig eleve szabálytalan, ha nincs felfestés, besorolás rendjét jelző tábla, akkor neki előbb ki kell sorolni a külsőbe, csak onnan kanyarodhat ki – ez is KRESZ-hiba különben, a többsávos körforgalom nagyon modern dolog, még nem volt idő végiggondolni a szabályait odafent.
3. kérdés
Az utolsó pedig tényleg beugratós, jól át kell gondolni ;)