Manapság egy mozifilm gyártásához – kis túlzással – nem kell akkora munka, mint régen. A feladatok nagy részét számítógépek segítségével végzik, ám még két évtizeddel ezelőtt is inkább a megfogható díszletelemeket preferálták a rendezők és a filmstúdiók.
Valószínűleg a technika hiánya volt az, ami miatt erre kényszerültek a filmesek, de mi egyáltalán nem bánjuk ezt. Akkoriban nem készültek százszámra a számítógépek alkotta képsorokkal kiegészített tucatfilmek, sokkal eredetibb történetek kerültek a mozivászonra.
Néhány fotónak köszönhetően többet is megtudhatunk a háttérmunkákról az elmúlt évtizedek legnépszerűbb filmjeiről. Így működött régen (és részben még ma is) a hollywoodi varázslat.
Star Wars
Igazi klasszikussal kezdünk: legyen szó akár az elsőként leforgatott három részről, akár a történetvezetés első részeiről, a Csillagok háborúja készítése során rengeteg makett készült.
A Gyűrűk Ura: A Gyűrű Szövetsége
A regényadaptáció első része 2001-ben került a mozikba. Ekkor már elérhető volt a számítógép tudása, de bizonyos esetekben ragaszkodtak az „eredeti” dolgokhoz Peter Jacksonék. A gyűrűről készült közeli felvételeket egy hatalmas hurok felhasználásával készítették.
Cápa
Steven Spielberg egyik népszerű filmjéhez a stáb megépítette Bruce-t, a műcápát.
Alien
Bolaji Badejo nevéről nem sokat hallottunk. A nigériai diák egyetlen filmben szerepelt, a harmadik Alien-filmben ő bújt a földönkívüli jelmezbe.
Jurassic Park
Talán a lista legismertebb szereplője makettszempontból a dínós film. A régi részekben nagyon kevés számítógépes képet használtak.
E.T.
Ismét Spielberg. Így alkották meg a lepedő alatt bújó lény szemszögét a készítők.
Terminator 2
Ki ne emlékezne a Skynet öntudatra ébredésére? Bőven volt itt is makettezés.
Men in Black
A sötét zsaruk már több CGI-figurától mentették meg a földet, de Will Smith és Tommy Lee Jones találkozott kézműves karakterekkel is.