Röviden – Toyota RAV4 2,0 Dynamic Force Multidrive S AWD Executive | |
---|---|
Mi ez? | Az 1994-től létező Toyota RAV4-es 2018 őszén bemutatott, ötödik generációs modellje, amit most kétliteres benzinmotorral próbáltunk |
Mit tud? | Izgalmas formájú, jól használható tágas autó összkerék-hajtással, de nehezen szerethető motor-váltó párosítással |
Mibe kerül? | A Toyota RAV4-es árlistája 8,2 milliótól indul, a tesztben szereplő modell alapára pedig 12,4 millió forint |
Kinek jó? | Ha megbízható, divatos megjelenésű, tágas szabadidő-autóra vágysz, de a vezetésben nem keresel túl sok élményt, akkor ezzel nem jársz rosszul |
1994-es bemutatkozásakor még csupán egy vicces megjelenésű, szerethető játékautónak tűnt a Toyota RAV4-es, ami 25 évvel később már egy komoly megjelenésű, kényelmes és tágas családi autóvá nőtte ki magát, miközben kategóriájának egyik legnépszerűbb modelljévé vált. Legutóbb 2018-ban változott nagyot, ekkor engedték el a gömbölyded szopott-gombóc formát és váltottak szögletesebb, férfiasabb dizájnra. Szerencsére.
Külső
Hiába lett a kisebb túlnyúlások miatt – elöl 5, hátul 30 milliméterrel csökkentek – hajszálnyit rövidebb az új RAV4-es, az ezzel párhuzamosan 3 cm-rel megnövelt, 2690 mm-es tengelytáv miatt mégis tágasabb lett a belseje, aminek leginkább a hátsó utasok örülhetnek, mert így még több hely jut a lábaiknak. Hála a márkánál hangoztatott új iránynak, miszerint nem akarnak többé unalmas Toyotákat gyártani, az új RAV4-es egész izgalmas külsőt kapott.
A 4,6 méter hosszú, 1855 mm széles és 1685 magas kasztni férfias lett, amit a bajusszerűen lefittyenő szélű hűtőmaszk is hangsúlyoz. Szemből az alapáras LED-es fényszórók, és az egyedinek szánt nappalifény érdemel még említést, illetve a hűtőmaszk rácsozatának mintája is érdekes. Oldalról a masszív műanyag betétektől látszik komolyabbnak az autó, az érzéssel adagolt króm betétek pedig egy kis eleganciát is adnak az összképhez.
Belső
Nagy szerencse, hogy maradt még ötlet, energia a belső kialakításához is, bár valószínűleg sokat hozzátesz az otthonos, barátságos hangulathoz, hogy nem koromfekete a belső, hanem világosbarna bőrkárpit került szinte mindenhova. Ahova nem, ott maradt a fekete. Az anyagok kellemes tapintásúak, teljesen logikusan rendezték el a kezelőszerveket, amelyek használata is egyszerű.
Óriási tekerőgombot kapott a klímavezérlő, amit vastag, szokatlan tapintású gumibevonat véd. Pont ugyanilyen került az ajtóbehúzó kapaszkodó belsejére is, ami biztos fogást ad, de egyúttal elgondolkodtat, hogy pár év fogdosás után megbontja-e majd az anyag szerkezetét a rákerült kézkrém, vagy bármi más szennyeződés, vagy marad stabil a felület. Elnézve a fényképezőgépeken, objektíveken használt hasonló anyagokat én a megnyúlásra, porladásra tippelnék, de ne legyen igazam.
A klímakonzol alatt az ülésfűtés és ülésszellőztetés kapcsolói találhatóak, alatta pedig indukciós telefontöltő felület. Ezen kívül USB csatlakozóval is gazdagon ellátták az autót, elöl egy USB csatlakozó és egy Aux bemenet található a középkonzolon, kettő USB töltőpont a könyöklőben, és a hátsó sorba is jutott két darab, egész tisztességes, 2,1 amperes maximális töltőárammal.
A menet közben nélkülözhetetlen cuccokat az ajtózsebbe, könyöklőbe, kesztyűtartóba lehet elpakolni, de van keskeny, nyitott polcocska is, amire elképzelésem sincs, mit lehet rakni, de tagadhatatlan, hogy jól néz ki, pláne, hogy fura bordó színt kapott az ezt borító műanyag. Helykínálata pazar, az állítható dőlésszögű hátsó ülésekben még 190 centis magassággal is nagyon lazán elférni, a fejtér és a lábtér is hatalmas. A hátsó ajtó viszont nyílhatna tágabban is.
Műszerfala két nagyobb félkör alakú műszerből áll, amelyek egyike a motor-fordulatszámot mutatja, míg a másik a hűtőfolyadék hőmérsékletéről, illetve a benzinszintről tájékoztat. Közöttük változtatható információtartalmú kijelző került, többek között ez mutatja az aktuális sebességet is.
Van még egy mókás hülyeség is az autóban, ez pedig a kamera-alapú belső visszapillantó. Ennek akkor veheti hasznát a vezető, ha teljesen telepakolja a csomagtartót, és nem lát hátra semmit. A semminél valószínűleg jobb, de több sebből vérzik a koncepció. Például amellett, hogy ha tényleg tele van a csomagtartó, akkor bezavarnak a hátsó üvegen tükröződő fények, még az is kellemetlen, hogy míg a hagyományos tükörben lévő képet messze látjuk, addig a kameraképet mutató kijelző alig 30-40 centire van a szemünktől és hosszú távon nagyon nem mindegy, hogy minden alkalommal újra kell-e fókuszálni az útról közelre, vagy sem. Szóval bármennyire is klassz, modern dolognak tűnik, nem az igazi. De szerencsére kikapcsolható a villanytükör, és hagyományosként is használható.
Csomagtartója alapállásban 580 liternyi csomag elnyelésére képes, a hátsó ülések háttámláit lefektetve pedig 1690 literesre növelhető a szállítási kapacitás. Hátul túl sok ötletet nem találni, ügyes rögzítőrendszer, praktikus apróság nem jutott a csomagtartóba, mindössze egyetlen hálós oldalzseb, és egy 12 voltos csatlakozó az összes extra. Illetve még valami, a kiszerelt csomagtérroló elrejthető a csomagtartó mélyén, ahol pótkerék helyett csupán defektjavító készlet lapít.
A motoros csomagtartóajtó-mozgatás viszont fájóan lassú, és nyitásnál nem mindig teljesen egyértelmű, hogy akkor most végre elindul-e a folyamat, vagy nem. Viszont kényelmes, hogy hozzá sem kell érni, ha nyitni, csukni akarjuk.
Technika
Toyota RAV4-es jelenleg csak benzines és hibrid hajtással kapható. A motorválaszték sem zavarba ejtő, van 2,0 és 2,5 literes változat és kész. A kétliteres változat 175 lóerős, míg a hibrid lehet 218, és 222 lóerős is, az erősebb az összkerékhajtású változatokhoz jár. Váltóból hatfokozatú manuális, CVT és eCVT is létezik, a tesztelt járgányban sima CVT dolgozik, nagyjából úgy, mint amit várunk tőle.
Sok, főleg városi felhasználásra tervezett szabadidő-autótól eltérően, a RAV4-es elsőkerék-hajtás mellett Haldex-kuplungos, összkerekes kivitelben is készül, és hogy erről a vezető se feledkezzen meg, a váltó melletti forgókapcsolóval különféle terepbeállítások között is válogathat, és lejtmenetvezérlő is segít, ha a garázslejárónál félelmetesebb terepre tévednének vele.
Vezetés
A CVT váltóval kombinált benzinmotor sosem tartozott a világ legizgalmasabb dolgai közé, és ez ebben az autóban sincs másként. Lehet, hogy elméletben ez nagyon jó páros, vezetni viszont rettentően lehangoló. ECO módban, 40-es percenkénti pulzussal, nyálat csorgatva még csak-csak, de ha hirtelen meg kéne lódulni, akkor jön a CVT-s üvöltés, miközben az égvilágon nem történik semmi, egyszerűen valahol elszivárog a 175 lóerő egy tekintélyes része. Sport módban már valamivel életszerűbb vele a közlekedés, de még mindig messze van attól, amiben bárki örömét lelné. Autópályán, óra szerint 130-nál, ECO módban leheletnyivel 2000-es fordulat fölött forog a motor, Sport módban úgy 3000 körül. Ilyenkor az amúgy 9-10 liter körüli városi fogyasztást gyorsan le lehet 7 liter körülire faragni, miközben csendben, kényelemben lehet vele kiautózni a világból.
Futóműve már jóval kellemesebb, az öszkerékhajtás ellenére is inkább aszfaltra való, ahol a magas karosszériát is könnyen, pontosan lehet vele irányítani. Jó belőle a kilátás is, vékonyak az oszlopok, és sík a motorháztető, és ha kell, a tolatókamera is besegít a törésmentes manőverezésbe.
Vezetőtámogató eszközök közül a távolságtartó tempomat és az aktív sávtartó, ami átlagos használat mellett is hasznos lehet. Az adaptív sebességtartó remekül működik, aránylag gyorsan reagál indulásnál is, és nem tart fél kilométeres, indokolatlanul nagy követési távolságot, illetve jól kezeli az előzési szándékot is. Sávtartója már nem működik ennyire finoman, hanem inkább csak jobbra-balra csalinkázik a két felfestés között, aztán ha úgy érzi, nem kapaszkodik a vezető a kormányba, egyszer csak duzzogva kikapcsol. Persze néha az is előfordul, hogy egy barátságos ívű kanyarban szépen nekitámaszkodik a külső ív felfestésének és nagyon civilizáltan követi a kanyar ívét. De sajnos nem ez a jellemző.
Fogyasztása közel 700 kilométeres út alatt 7,1 liter lett, de ez roppant spórolós üzemmódban jött össze, amiben 200 kilométer 120-as autópályás autózás mellett főként kényelmes országutas szakaszok voltak, minimális városi araszolással. A reális fogyasztás ennél valószínűleg érezhetően több.
Költségek
A Toyota RAV4 árlistája 8,190,000 Ft-tól indul, amiért a 2,0 literes, 174 lóerős benzinmotoros változatot lehet elvinni, hatfokozatú kézi váltóval. 9,790,000 forint a legolcsóbb hibrid változat ára, 2,5 literes motorral, elsőkerék-hajtással, míg az összkerekes hibrid ára 10,590,000 forinttól indul és 13,290,000 forintnál ér véget. A vételárat még néhány extrával tovább lehet hizlalni, például a hófehéren kívül az összes többi szín 165, vagy 300 ezer forintos felárat jelent, és különféle csomagok is rendelhetők.
Toyota RAV4 2,0 és konkurensei – Listaár, forint | |
---|---|
Opel GrandlandX 1,6 Ultimate aut. (180 LE) | 10 920 000 |
Mazda CX5 Revolution top AWD aut. (194 LE) | 12 130 000 |
Toyota RAV4 2,0 AWD Multidrive Executive (175 LE) | 12 390 000 |
VW Tiguan Highline BMT 2.0 TSI DSG 4Motion (190LE) | 12 161 100 |
Értékelés
A tavaly megújult, ötödik generációs Toyota RAV4 vonzó külsejével, praktikusan és élhetően berendezett, tágas utasterével, néhány hülyeségtől eltekintve jó használhatóságával, a megbízhatóság ígéretével észszerű választás lehet a kategóriában. Azonban nem véletlen, hogy a sima benzinesnél jóval népszerűbb a hibrid változat, amely nemcsak érezhetően takarékosabb, hanem még vezetni is sokkal élvezetesebb.
Mellette – Ellene | |
---|---|
|
|