Szponzorált tartalom. A cikk a Phytotec Hungária támogatásával készült.
Sokáig az aranyér elsősorban a 50 év feletti nők és férfiak betegsége volt, és megjelenését gyakran összekötötték a változókor első tüneteinek jelentkezésével. A helyzet mára változott, kiderült, hogy a kellemetlen betegség a fiatalokat is érinti, különösen, ha az életvitelük, vagy esetleg a munkájuk olyan, ami elősegíti az aranyér kialakulását.
Manapság minden harmadik felnőtt embert érint az aranyér. Ez a kellemetlen tünetekkel járó betegség nem más, mint a végbélnyílás közelében található visszérpárnában keletkező vénatágulat. Az orvosok alapvetően kétféle változatot különböztetnek meg. A külső aranyérként a végbélnyílás körül, a végbélzáró izmon kívül elhelyezkedő vénatágulatot, más néven vénacsomót emlegetik. Az efölött, tehát a belül található csomót pedig belső aranyérnek hívjuk, ami ugyan szabad szemmel nem látható, de ugyanúgy tüneteket okoz. Igaz, a belső aranyér „csak” akkor okoz tüneteket, ha már túlságosan nagy, begyullad vagy vérzik, szélsőséges esetben pedig akár kifordulhat a végbélnyílásból is. A külső aranyér viszont minden esetben fájdalommal és gyulladással jár.
A táplálkozás kulcsfontosságú
De miért vált népbetegséggé ez a kellemetlen dolog? Ahogy a bevezetőben említettük, az aranyér hátterében többféle ok állhat, de ezek közül a legfontosabb az étkezés, valamint az életmód. A magyarok hibás táplálkozási szokásai között említhető a túlságosan magas kalóriabevitel, a túlzott zsírfogyasztás, a magas koleszterintartalmú ételek fogyasztása, valamint a mértéktelen cukorfogyasztás.
Nincs mit szépíteni tehát, ha az étrended alapvetően zsíros, szaftos, nehéz és puffasztó hatású ételekre, valamint fehér lisztből készült péksüteményekre épül, akkor könnyen lehet, hogy jó úton jársz afelé, hogy aranyered legyen. Mindamellett a fekete teák és a cukros, mesterséges ízfokozókat tartalmazó üdítők fogyasztása szintén rossz hatással van az emésztésre, ami miatt a széklet keménnyé válik, így a nagyvécézésnél a széklettartást és a székelést segítő aranyérpárna megsérülhet, begyulladhat, csomósodhat, ami később komoly tüneteket okozhat.
Éppen ezért azoknak a személyeknek, akiknél fennáll az aranyérbetegség kialakulásának veszélye, alapvetően mediterrán étrendet szoktak javasolni. A tengeri halakban, szárnyasokban, friss és nyers zöldségekben, valamint rostokban gazdag „déli” étrend ugyanis puhává teszi a székletet, amely ennek köszönhetően könnyen és megerőltetés nélkül távozik, ha az embert „szólítja a természet”. Fontos továbbá figyelni arra, hogy lehetőleg kerüljük a fehér lisztből készült kenyeret, helyette magvas, barna kenyeret, például rozskenyeret fogyasszunk, mert ez szintén hozzájárul ahhoz, hogy elkerüljük a székrekedést.
Nemcsak a kemény széklet, hanem a rendszertelen székelés is problémát okozhat, éppen ezért fontos figyelmet fordítani a rendszeres étkezésre. A magas rosttartalmú ételek (teljes kiőrlésű gabonafélék, lenmag, mazsola, búzacsíra) és a gyümölcsök (füge, szilva, sárgabarack) fogyasztása ugyanakkor hosszú távon garanciát jelenthet a megfelelő minőségű és mennyiségű székletre. Szakértők azt tanácsolják továbbá, hogy csak kis mennyiségben fogyasszunk olyan székletfogó ételeket, mint például a banán vagy a csokoládé. A csípős, vagy az intenzíven fűszerezett ételeket pedig csak alkalmanként javasolt enni.
Rágd meg az ételt!
Banális dolognak hangzik, de oda kell figyelni az ételek megrágására. A kontroll nélküli habzsolás megterheli a gyomrot, amelynek így több munkát kell végeznie. A nem jól megrágott falatok nem keverednek megfelelően a nyállal, ami fontos előemésztő enzimeket tartalmaz, így a nyelés és az emésztés is nehezebb lesz. A végeredmény pedig szintén a széklet megkeményedése. A helyes táplálkozás mellett kiemelten fontos odafigyelni a kellő folyadékbevitelre, ezért érdemes naponta legalább 2 liter folyadékot, lehetőleg inkább vizet meginni, ami hozzájárul a széklet lazításához.
Helytelen életmód
A helyes táplálkozás azonban nem minden. Ha munkádból kifolyólag te is napi 6-8, vagy akár 10 órát ülsz, akkor könnyen előfordulhat, hogy téged is érint ez a népbetegség. Az ülés ugyanis nem tesz jót a végbél környéki izmoknak és szöveteknek. Ilyenkor hosszú ideig tartó terhelés éri a gátizom körüli területeket, mindamellett túl sok vér kerül az alhasi részbe, ami nem tud optimális sebességgel visszajutni a szívbe, ezért ott vérbőség alakul ki. Az ily módon keletkező csomók, vagy értágulatok pedig tartósan megkeseríthetik a páciensek életét, éppen ezért azt javasolják, hogy ha valaki ülőmunkára kényszerül, akkor mindenképpen gondoskodjon a korának és fizikai állapotának megfelelő testmozgásról. Az ülő életmód ugyanis nem kedvez a szervezet egészségének és a sok üléstől szinte elkerülhetetlenné válik az aranyér.
Persze nem feltétlenül kell azonnal megvenni a kondibérletet és lejárni a terembe a hét minden napján, ha nincs hozzá affinitásod. Szakértők szerint a nem túl nagy erőlködéssel járó, rendszeres testmozgás, például napi fél óra séta, vagy akár a huzamosabb ideig tartó futás vagy úszás szintén hatékony lehet a megelőzés szempontjából. A rövidebb ideig tartó fizikai megterhelés során ugyanis javul a test vérkeringése, ezáltal megszűnik az alhasi vérbőség.
Ha nem tapasztalatod magadon a cikk elején említett tüneteket, akkor szerencsés ember vagy, de érdemes odafigyelned arra, hogy ne csak a táplálkozásod, hanem az életviteled is rendben legyen annak érdekében, hogy soha ne kelljen szembenézned az aranyér fájdalmas tüneteivel.
Hirdetés
Telitalálat aranyér ellen! Az aranyér korai tüneteire a hialuronsav és több gyógynövény előnyös hatásait egyesítő Proktis-M termékcsalád hatékony segítség. Klinikai vizsgálatok igazolták a hialuronsav kiemelkedő hidratáló képességét, amely felgyorsítja és javítja a szövet-helyreállítást, sebgyógyulást. A Proktis-M kúp a végbélben, míg a Proktis-M plus kenőcs a végbélnyílás körül jelentkező panaszok enyhítésére, a tünetektől függően akár kombinálva is használható.
Patikában kapható gyógyászati segédeszközök
www.proktis.hu
A KOCKÁZATRÓL OLVASSA EL A HASZNÁLATI ÚTMUTATÓT, VAGY KÉRDEZZE KEZELŐORVOSÁT!