Röviden – Peugeot 508 PSE | |
---|---|
Mi ez? | Konnektorról tölthető hibrid hajtásláncú, sportos csúcsmodell a Peugeot 508 második generációjából, ötajtós és kombi karosszériával, két villany- és egy benzines motorral, összkerékhajtással, nyolcfokozatú automatikus váltóval. |
Mit tud? | 5,2 mp alatt van 100-on, elgurul árammal és prémiummárkák autói mellett sincs alárendelt szerepben. |
Mibe kerül? | 508-as Peugeot-t háromhengeres, 130 lóerős benzinessel 10 090 000 Ft-tól kapni. Az ötajtós 508 PSE listaáron 23 900 000 forintba kerül, ez a Selenium-szürke az alapáras a három színből. |
Kinek jó? | Zöld rendszámmal erős, gyors, de főleg szép és szerethető autót keresőknek szerezhet sok örömöt, ha megemésztették az árát. |
2022-ben a Peugeot visszatér a hosszú távú autóversenyzésbe, hogy a 905 és a 908 Hybrid három győzelme után a hypercar osztályban újra győzzön a 24 órás Le Mans-i versenyen. A Peugeot Sport felpörgetéséből máris itt a lepattanó az erős és gyors autók rajongóinak: az 508 PSE, 360 lóerős hibrid hajtásrendszerrel.
Külső
Autóesztétikai előképzettség nélkül is megtanultam, hogy a hosszú, széles és lapos autók szebbek a rövid, magas és keskeny szerzeteknél. 4750 milliméteres hosszával, 1859 mm szélességével és csupán 1403 mm-es magassággal az 508-nak jók az adottságai, ha nem a Subaru Outback szállítókapacitását keresitek.
Számomra a Peugeot 508 napjaink Alfa 159-e: az alapesetben elsőkerék-hajtású autó a középkategóriából, amely arányaival, szépségével akármelyik prémiumtermék mellé odatehető. Nagy kár, hogy idén novemberig a Datahouse adatai szerint csak 62 darab 508-as kapott magyar rendszámot 494 Arteonnal és 205 Mazda6-tal szemben, az utcaképnek is jót tenne belőle több.
PSE (Peugeot Sport Engineered) sportlimuzinként az eleve nemes vonalú autót sikerült igazán feldobni az első és a hátsó lökhárító szélén, illetve a küszöbvégeken látható szárnyakkal. Az orron, a szépen ívelő C-oszlopon és a csomagtérajtón lévő karmok, illetve a légbeömlők Kryptonit neonzöldje telitalálat.
Ez a színfolt nagyon kell a sajnos csak háromféle fényezéssel gyártott csúcsmodellre. A tesztautó Selenium-szürkéje az alapszín, a gyöngyházfehér és a fekete is feláras. 24 millióért akár egy árban is lehetne a három dukkózás.
Alapfelszerelés a 20”-as keréktárcsa, aminél se kisebb, se nagyobb nem rendelhető. Amilyen szépek az ötküllős kerekek, a hazai utakon olyan sérülékenyek is a felnikre felgőzölt 245/35 R20-as gumikkal.
Belső tér
Aki olyannyira elmélyült a francia világban, hogy szalonnak hívja a nappalit, örömmel fedezi fel a Hatszögben megszokott esztétikai minőséget az 508-ban is. Az egész miliő nagyon ízléses, de van benne valami plusz a sima 508-ast izgalmasabbá tevő decens neonzöld díszekkel.
Kifinomult enteriőrjét akkortól értékeltem igazán, amikor átültem egy időre a szintén konnektoros hibrid Arteon Shooting Brake-be, ahol ormótlanul magasnak tűnt az üléshelyzet és hitványnak a műbőrhatású bőrkárpit az 508-hoz képest.
12,3” a digitális óracsoport képátlója, ahol kicsit lassan váltanak a nézetek, de sokféle konfiguráció lehívható a vezető előtti képernyőre, ízléses grafikával. A középkonzol tetején az érintőkijelző képátlója 10”. A legdrágább 508 is örökölte más iCockpit-os Peugeot-k terhét a túlbonyolított, nagyrészt a képernyőre száműzött klímavezérléssel.
Szépségéhez képest az utastér tisztességes méretű, a fejtér elöl épp elegendő még tolótetővel is, hátul a fejtér passzentos, a lábhely megfelelő a térdeknek. Az 508 kellemetlen vonása a hátsó övcsatok működése, nagyon körülményesen és többnyire csak két kézzel köthetők be a biztonsági övek.
Van ugyan kombi, de a vevő nincs rászorítva az 508 limuzin ötajtós karosszériájával. A motorral emelt és zárt nagy ötödik ajtóval könnyű megpakolni a 487-1537 literes csomagteret. Az is jó, hogy a lökhárító előtti mélyedésben eltárolható az egyik töltőkábel.
Technika
Sokféle Stellantis-termék épül az EMP2 (Efficient Modular Platform) padlólemez különböző verzióira a DS4-től az Opel Zafira Life-on át a Toyota ProAce Cityig, köztük a Peugeot 508 is. A gyártási helyszín az elzászi Mulhouse (e: mülúz). A közös technika elöl itt is MacPherson-rugóstagos futóművel társul, hátul viszont független a kerékfelfüggesztés, ami igényesebb a megszokott csatolt hosszlengőkarosnál.
A Peugeot ritkán végez félmunkát a sportos modellekkel, az előző 508 GT-nek önálló kettős keresztlengőkaros első futóművet fejlesztettek, amíg el nem vitte a 2,2-es motort az Euro 6-os norma. Ebben az autóban a futómű alapkonstrukciója megegyezik a többi 508 kerékfelfüggesztésével, de a lengéscsillapítás alapáron adaptív, Comfort, Hybrid és Sport üzemmóddal. A nyomtáv elöl 24, hátul 12 mm-rel szélesebb a sima 508-énál.
20-asnál kisebb kerék mögé nemigen férne el az elöl négydugattyús fix féknyereghez tartozó 380 mm-es féktárcsa. A Peugeot 508 PSE első szerelésként Michelin Pilot Sport 4S gumikat kap, de a tesztautó már téli gumikkal érkezett.
Motorból három is van a zöld rendszámú konnektoros hibridben. Az orrot megosztja egymással a közvetlen befecskendezéses, 1598 köbcentis, 16 szelepes, fix lapátgeometriás turbóval feltöltött négyhengeres és az első villamos gép.
Előbbi 200 lóerős, 300 Nm-rel, utóbbi teljesítménye 81 kW (110 LE). A menüből aktiválható, de automatikusan is működésbe lépő összkerékhajtást a hátsó villanymotor teszi lehetővé. 113 lóerejével erősebb az elsőnél, de 320 helyett 166 Nm nyomatékmaximuma azt jelzi, hogy nem ez a fő hajtóerő.
Áramot az első villamos gép termel, elsősorban lassításkor és gázelvételkor, de a fékenergia-visszanyerésen túl akár benzinből is az elektromos hatótáv megtartására vagy növelésére. Az első villanymotor és a turbós benzines nyolcfokozatú, bolygóműves automatikus váltón át hajtja az első kerekeket együtt vagy külön-külön. A 360 lóerős, 520 Nm nyomatékmaximumú hajtásrendszer működése a középső érintőképernyőn követhető.
11,5 kilowattóra a lítiumion akkucsomag bruttó kapacitása, amivel 42 km a szabvány szerinti hatótáv. Alapáron csupán 3,7 kW-os a fedélzeti töltő, ami éppoly kiábrándítóan lassú töltésre elég csak, mint a BMW konnektoros hibridjeiben.
95 000 Ft felárért itt legalább lecserélhető a még mindig egyfázisú, de 7,4 kW-os töltőegységre, amivel a 32 amperes közterületi, áruházi töltőkön megduplázható a töltési sebesség. Méréseink szerint óránként átlagosan 6 kW-tal fut a töltés, tehát körülbelül bő két óra alatt feltölt az üres akkumulátor. Sima 230 voltos konnektorról ez inkább 7 óra.
Igen hasznos az elektromos üzemmód gombja a középkonzolon, amivel rögtön belépünk az elektromos szolgáltatások menüjébe. Az E-Save funkcióval megőrizhető a hatótáv későbbi villanyautózásra, amit az autó meg is magyaráz az alábbi felirattal: „Az energiatartalék használatával kényszerítheti a motor töltését az üzemanyag fogyasztása közben.”
Jobb hátul van egy 12 voltos akku és az audiorendszer mélynyomója, bal hátul kapott helyet a töltőnyílás. Otthon, a garázsban töltve ez kényelmes, mert a kocsiból kiszállva könnyű beakasztani a fali töltőt. Közterületen viszont a járda felőli oldalról átvezetett töltőkábel összekarcolhatja az autót, pláne, mert ezen sincs néhány tépőzár vagy valami más, amivel a kábel összefogható volna, hogy nehezebben érjen le a koszos földre.
Vezetés
Külsejéhez méltó eleganciával suhan és működik a legdrágább Peugeot, amit hibái árnyalnak ugyan, de nem veszik el az autóval megélhető ősi örömöt. Indításnál és leállításkor is zavaróan hosszan kell nyomni az indítógombot, ráadásul a motort leállítva rögtön elhallgat a zene a rádió bekapcsolásáig. Az ajtónyitásig nem illene levenni a zenét.
Jó mélyre engedhető a vezetőülés. A hátbarát, AGR-tanúsítványos (Aktion Gesunder Rücken) vezetőülésben masszázsfunkció is van, Alcantara-huzata különösen nemes tapintású és elegáns.
Biztos, hogy ez minden idők legerősebb és 5,2 másodperces idejével 0-ról 100-ra legjobban gyorsuló utcai Peugeot-ja, de biztosan nem a legsportosabb.
Ez inkább egy jól megcsinált gran turismo adekvát erőtartalékokkal, kiváló ülésekkel, értékes audiorendszerrel és a gumimérethez képest nagyon kényelmes rugózással. Ha akarjuk, a Peugeot 508 PSE nagyon is gyors, egyenesben és kanyarban is. Kivételesen megértő utastársak kellenek ahhoz, hogy mentesüljünk a „Mennyivel mész már megint?” típusú kérdésektől, amire úgysem tudna elég alacsony értékkel válaszolni a sebességmérő, mert ez nem érdeklődés volt.
Nagyon elkeserítő, hogy a menetstabilizálás nem kapcsolható ki, annál is inkább, mert a Peugeot Sport mérnökei igazán élettelire hangolták az autó farát. Zárás után az M5 kivezetője felől a dél-pesti IKEA-hoz vezető körforgalom fényesre kopott betonja így is vérpezsdítő, mert a kormánnyal és gázelvétellel rásegítve a tesztelt Peugeot 508 PSE csodálatosan szűkít az íven meginduló fenekével. Aztán az örömödbe úgy beletrappol az ESP, mint az első randinak véget vető apa.
Sport üzemmódban működik a digitális hangerősítés, ami legalább nem zavaró. Ebben az állásban magától aktiválódott a fedélzeti áramtermelés, ilyenkor benzinből születik az autót hajtó áram, ami energiahasznosításban rossz megoldás, cserébe némi száguldozás után az addig nullára kijárt hatótáv gyarapodik pár kilométerrel és rövid idő elteltével 4-6 km-nyi elektromos hatótávval vezethető le a vadulás.
Nagy sebességnél a 360 lóerőtől reméltnél gyengébb volt a gyorsulás. 160-180-ról a végsebesség felé tartva érzésre egyedül marad a benzines motor, amely a maga 200 lóerejével alig több mint a felét adja a hajtásrendszer csúcsteljesítményének.
Ez érződik, ha 180-200 felett is a gázon maradsz, mert innen az 508 PSE messze nem olyan szuverén, amilyen 360 lóerős belső égésű motorral lehetne. Ez legfeljebb Németországban járva lehet gond, de aki a műszaki adatokból indul ki, tudjon róla, hogy ez a 360 lóerő nem ugyanaz a 360 lóerő.
Hó sajnos nem volt, hogy ezt kipróbáljuk, de a 3008 hibridje is tartalékol annyi áramot, hogy havas úton mindig működjön az összkerékhajtás, amikor szükség van rá. A háromféle motor összhangban dolgozik, szelíden és sportosan vezetve is. A benzines motor ki- és belépése, illetve a fokozatok kapcsolása itt nem annyira észrevétlen, mint a Toyota fokozatmentes hibrid erőátvitelében, de összességében az 508 az elvárható kulturáltsággal működik.
Elindulás előtt érdemes kikapcsolni a sávban tartó rendszert, szerencsére külön gombja van a bal térd felett. Ezután nem kell a sávban tartás ellenében kormányozni a volánnal, sokkal harmonikusabban mozog velünk az autó.
Költségek
Listaáron és extrák nélkül a tesztelt Peugeot 508 PSE 23 900 000 forintba kerül, a kombi felára kereken félmillió Ft. Ez nagyon sok pénz, de kiállásával, elektromos üzemmódjával, praktikus ötajtós kasztnijával, nagy rendszerteljesítményével és összkerékhajtásával az autó sokat is nyújt a mindennapokban.
42 km a WLTP szerint mért elektromos hatótávolság. A hűvös őszben jóval kevesebbet, inkább 31-33 kilométereket tettünk meg a benzines motor nélkül két töltés között, de kellő önfegyelemmel a 42-t is sikerült egyszer igazolnom Budapesten belül. Aki használja az időzítőt vagy a márka telefonos alkalmazását az utastér előfűtésére és lehűtésére, pár kilométerrel messzebb jut árammal.
Sima hibrid üzemmódban, lemerült nagyfeszültségű akkuval 7,6 és 11,9 liter/100 km közötti fogyasztással számolhattok, attól függően, mennyire siettek és mennyire egyenletes a választott sebesség.
A Peugeot 508 PSE és vetélytársai – Listaár, forint | |
---|---|
Peugeot 508 PSE (360 LE, 42 km el. hatótáv) | 23 900 000 |
BMW 330e xDrive MSport Steptr. Sport (292 LE, 59 km) | 19 044 000 |
Kia Stinger GT (V6, 366 LE, nem hibrid) | 18 990 000 |
Volvo S60 Recharge T8 AWD Polestar Engineered (455 LE, 85 km) | 22 290 000 |
Gyakorlatilag az 508 PSE teljes felszereltséggel érkezik éjjellátó berendezéssel, Focal-audiorendszerrel, masszírozós ülésekkel. 24 millióba beleférhetne a 65 000 forintos első szélvédőfűtés és a 400 ezres napfénytető. Negatív opcióként (a listaárat csökkentve) lemondhatna róla, akit zavar a fűtőszál vagy több fejtérre van szüksége. A leghasznosabb extra a 95 000 forintért adott 7,4 kilowattos fedélzeti töltőberendezés, ami nagyon kell ahhoz, hogy bevásárlás közben értelmezhető árammennyiséget vegyen fel az autó.
Értékelés
Vezetés közben is vonalvezetésének eleganciáját tükrözi a Peugeot 508 PSE. Aki igazán sportos autóra vágyik, csalódni fog benne, de egy Fiesta ST élményét nem is ebben a méret- és súlykategóriában kell keresni. Lehengerlő erejű, kényelmes és összkerékhajtásával a Riviérától távol is ütőképes utazóautóként annál megnyerőbb. Drágának drága, de zöld rendszámával hozzáad annyit az életminőségedhez, hogy értékarányosnak érezd az árát.
Mellette – Ellene | |
---|---|
|
|