Röviden – Dacia Sandero Stepway 1,0 CVT Comfort | |
---|---|
Mi ez? | Ötajtós modell a kompakt és a kisautók határvidékéről 90 lóerős benzines motorral, fokozatmentes automata váltóval, a Stepwayen terepjárós látványelemekkel. Ha az előd 2012-es továbbfejlesztését önálló nemzedéknek vesszük, a tesztautó a harmadik generációba tartozik. |
Mit tud? | Ár/érték aránya és praktikussága emelhető ki. |
Mibe kerül? | 4 389 000 Ft-tól kapni szívó benzines Sanderót légkondi nélkül. A tesztelt Stepway Comfort CVT 6 019 000 Ft, amiből 450 000 forint jut az automatikus váltóra. |
Kinek jó? | Zömmel rövid távú utakat megtevő, a kézi váltót nagyon utáló vagy valamilyen okból automatára utalt embereknek jó. A kézi váltós Sandero nemcsak élénkebb, de sokkal takarékosabb is. |
Sokáig az automata légkondicionálón kívül az automatikus sebességváltó volt az a határ, amin a Dacia nem merészkedhetett túlra. De ez a múlté, a robotizált váltós Loganek és dupla kuplungos Dusterek után itt az automata Sandero is az Európában nehezen befogadott CVT-vel. Talán itt meg tudja szerettetni magát a fokozatmentes automatika.
Külső
Jólesik ránézni a Sanderóra. Vonalai harmonikusak, a Stepway külseje a krómhatású hűtőráccsal, az elöl-hátul szaténfényű lökhárítóbetéttel és a terepjárós díszekkel robusztusságot ígér. Alapáras a LED-es első fényszóró, benne a nappali menetfény fekvő Y-jával. A tompított fényt adják a diódák, a távfény halogénizzós.
Bár az új Sandero tetején is botantenna mered az égnek, legalább annyi már belefért, hogy az antenna sikkesen hátulra kerülhessen, nem kell az első szélvédő fölött lennie a rövidebb és olcsóbb kábelezés érdekében. A dél-amerikai sivatagról elnevezett Atacama-narancs metálfényezés helyett hét másik szín választható.
Tetőcsomagtartó-alaprudakkal 1587, a csomagtartó alaplécei nélkül 1535 mm a Sandero Stepway magassága, ami jóval nagyobb a sima Sanderók 1499 milliméterénél.
A 2604 mmm-es tengelytáv és az 1848 milliméteres szélesség azonos, hosszban 1,1 cm van a 4099 mm-es Stepway javára. A Stepway kereke 15 helyett 16 hüvelykes, 205/60 R16-os gumikkal. Az acél keréktárcsát alufelninek mutató dísztárcsa közös bennük.
Belső tér
Áldás a mindennapokban az automatikus ajtónyitás és -zárás, automatikus rögzítőfékkel és pár aprósággal a 120 ezer forintos Premium csomagban. Az autót megközelítve nyitnak az ajtózárak, ha eltávolodsz a kártyával a zsebedben, akkor meg bezárnak. A tökéleteshez az autó orrába kéne még egy érzékelő, mert így a kocsit elölről körbesétálva mindig zár és nyit egyet az autó, ahogy átérsz a kormányhoz vagy az utas oldalára. Ha ez zavar, jobb híján a csomagtér felől kell körbemenni, ahol van kártyaérzékelő és nem zár be az autó, hogy utána újra kinyithasson.
Látszik, hogy szűk költségvetéssel kellett gazdálkodnia a tervezőknek, de az ajtók textilbetéteivel, a narancssárga díszekkel, a műszerfal kemény műanyagjának mintázatával, a tartósnak tűnő és nem bántóan olcsó műanyagokkal, a mutatók szép piros megvilágításával sikerült elfogadható minőségérzetet teremteni.
Nagyon megéri 50 ezer forintot kiadni az automatikus légkondicionálásért. Egyrészt kisebb többletfogyasztást ígér, mint a Comfortban széria manuális klímaberendezés, de főleg a forgókapcsolói néznek ki jól. A Dusterből ismerős kezelőszervek feldobják az utasteret.
Most áprilisban is volt hó, a reggeli fagyok idején kitett magáért a hatékony fűtés és a jól irányítható, teljesen lezárható légrostélyok is tetszettek. 12 voltos csatlakozó előre és hátulra is rendelhető.
Telefonintegrációban a Dacia megoldása a legokosabbak közé tartozik. Az alapverzióban a saját telefonod helyettesítheti az utastéri érintőképernyőt, ez a Media Control.
Ebben a modellben a saját készüléknek is van egy praktikus tartója közeli USB A töltővel. A Media Navval vezeték nélkül fut az AndroidAuto valamint az Apple CarPlay is. A magasra emelt érintőképernyő képátlója 8,0”, itt jelenik meg a tolatókamera képe is, amely 150 000 forintért méltányos felárú extra a holttérfigyeléssel és az első-hátsó parkolóradarokkal csomagban.
Elöl jó nagy tartományban állíthatók az ülések. A hátsó térkínálat hozza azt, amit a 4,1 méteresre nyújtott kisautótól elvárhatunk, a magam 190 centijével be tudtam ülni hátra egy hasonlóan magas embernek beállított ülés mögé.
Valószínűleg a chiphiány miatt a Sanderók jelenleg hátsó elektromos ablakemelő nélkül rendelhetők csak, 35 ezer forintos árengedménnyel, de a tesztautó még békésebb korban készült, itt a hátsó ablakokat is villanymotor mozgatja.
328-ról 1108 literre bővíthető a csomagtér, amit belső térelválasztó oszt ketté. A magasabb állásba tett polc alatt 78 liternyi hely van, a padlóelem szilárd, jól terhelhető szintetikus anyagú deszka, nem egy gyeszora polcocska. A megemelt padlószinttel sincsenek teljesen egy síkban az osztottan lehajtható hátsó üléstámlák, de a lépcső kicsi.
Technika
Alapjaiban új autó elődjéhez képest a Dacia Sandero. A Renault-Nissan szövetség kisautós CMF-B (Common Module Family) padlólemezére épül, mint a Clio, a Captur vagy a Nissan Juke.
Új a vázstruktúra és az elektronikai rendszer is, így az új Sandero 7-170 km/óra között automatikus vészfékezéssel reagálhat az ütközésveszélyre, elérhető hozzá elektromos rögzítőfék, holttérfigyelő és az eddig hiányzó tolatókamera.
Soros háromhengeres, fix lapátgeometriájú turbófeltöltős motorral és fokozatmentes automatikus váltóval vágott neki az életnek a tesztelt Dacia Sandero Stepway. A CVT-s Sandero forgatónyomatékát a gyár visszaveszi 160-ról 142 Nm-re, a kisebb érték szélesebb fordulatszám-tartományban elérhető, percenként 1750 és 4500-as fordulatszám között állandó. A töltőnyomást annyira visszafogja a vezérlés, hogy 4500-as fordulatszámon mérhető a csúcsteljesítmény, ami 66 kW, 90 lóerő.
Ezen a padlólemezen több megoldás fut automatikus sebességváltóra. A Clióhoz külföldön fokozatmentes automata rendelhető X-Tronic néven, a Nissan Juke automatája viszont hétfokozatú és dupla kuplungos.
A Juke motorja a Sanderóval ellentétben közvetlen befecskendezéses, a Dacia viszont maradt a kisnyomású szívócső-befecskendezésnél, ami valamivel magasabb fogyasztást, de hosszabb távon jóval kevesebb gondot ígér.
Elöl itt is MacPherson-kerékfelfüggesztés dolgozik alsó háromszöglengőkarral, hátul csatolt hosszlengőkaros a futómű, mindkét „tengelyen” csavarrugókkal és keresztstabilizátorokkal. Keréktől függően a fordulókör átmérője 10,39 vagy 10,53 méter, ami 260,4 centis tengelytávval elég jó eredmény. A Stepwayé a kisebb érték.
1113 és 1159 kg között mozog a Stepway kivitelű CVT-s modellek tömege, automatikus sebességváltóval az alap Sandero csak 1087-1144 kilót nyomna. A turbómotoros Dacia Sanderók egységesen 1100 kilós fékezett utánfutót vontathatnak, amibe belefér egy-egy könnyebb, de legalább négy fekvőhelyes lakókocsi.
Vezetés
Jó fogású a bőrhatású bevonattal ellátott kormánykerék. Comfort felszereltséggel tengelyirányban is állítható a helyzete, nem csak le-fel, ami megkönnyíti az elhelyezkedést.
A vezetőülés a magasságállítása ellenére kicsit olyan, mintha előrefelé dőlne, az ülések kényelme, a derék megtámasztása még mindig az a terület, ahol a Daciák elmaradnak a Renault standardjaitól. A tempomat a legolcsóbb, benzines szívómotorú Sanderón is alapfelszerelés, gombjai fent vannak a kormányon.
Hasznosak a műszerfali üzenetek, az akkutöltés előtérben vagy hőkomfort előtérben feliratból megérthető, miért nem állította le a motort a piros lámpánál a stop-start automatika. Nem is gond, ha pihen, mert nagyon lustán működik, várni kell rá, hogy lereagálja a helyzeteket.
Sokat jártam a takarékosságot ígérő Eco üzemmódban. Bekapcsolva gyámoltalannak hat az autó gyorsulása, de ha napokig ezt használod, már nem feltűnően bágyadt a Sandero. Padlógáznál úgyis visszatesz a normál üzemmódba, amely élénkebb gyorsulást enged és harmonikusabb.
Türelmesnek kell lenni az előzésekkel és az autópályás emelkedőkön. Ezt vetíti előre a 14,2 másodperces 0-100-as gyorsulási érték is, ami inkább kínlódás. Kézi váltóval és a magasabb nyomatékcsúcsú motorral 2,2 másodperccel rövidebb ideig tart ugyanez.
Közepes a rugózási kényelem, ez a Dacia már nem hiteti el lágy hangolásával a rémes aszfaltról, hogy nincs is vele baj, viszont az útfekvéséből is kimarad az előző Loganek – pláne az első keresztstabilizátor nélküli alapverzió – kalandos oldaldőlése. A hátsó futómű tűnt feszesnek kis terheléssel, úthibákon a fara kicsit arrébb is tud pattanni elhanyagolt burkolatú országúton.
Sok autóban idegesítő a fokozatmentes automatika hangolása. A Dacia Sandero Stepway megúszta ezt, mert motorja csak akkor bőg a maximális fordulat közelében, állandóan magas fordulatszámon, ha padlógázzal gyorsítunk. Ilyenkor 5200-5500-ra ugrik az elérhető legjobb gyorsulásért.
Legtöbbször két arcát mutatja a hajtáslánc a hétköznapi közlekedésben. Takarékosan vezetve 1500-1800-as percenkénti fordulatszámra áll be a motor és az áttételek nyújtásával gyorsítja az autót, békésen zümmögve. Egyenletes 90 km/óránál percenként nagyjából 1900-szor fordul körbe a főtengely. A közepes gyorsításokat másképp reagálja le, ilyenkor a motor enyhe felpörgetése és a fordulatszám jó ritmusú ejtése közelebb hozza a fix fokozatszámú automatáktól megszokott kihúzatást és viselkedést.
Mindkettő megszerethető, harmonikus működésű, a mai CVT-k képesek emészthetően variálni az áttételeket. Ha sárgára vált a lámpa és inkább átérnél, a motor és a váltó kellően gyorsan reagál a hirtelen gázadásra.
Holttérfigyelés és automatikus vészfékezőrendszer segít a vezetésben. Utóbbi a legprimitívebb fajta, biciklist, gyalogost, nagyobb testű állatokat, robogóst nem észlel, de egy Daciában a többi autó radaros távolságérzékelése is meglepő.
Költségek
Mind a fedélzeti számítógép adata, mind a benzinszint apadása nagyon magas városi fogyasztást ígért, amit sajnos a tankolás igazolt. 9,6 litert mértünk 100 kilométerre. Csak országúton, takarékosan gurulva 6,4 liter adódott, ez sem ad okot büszkeségre egy ilyen apró motorral. A Spritmonitoron az új Dacia Sandero átlaga kézi váltóval 6,71 l/100 km, automatából viszont a 19 manuálissal szemben csak két fogyasztási napló van fent 2000 vagy annál több kilométerrel. Ez nem túl acélos adat, itt 7,36 liter/100 km az átlag.
Aki nélkülözni tudja a Stepway terepjárós ornamentikáját, a sima Sanderóval 5 559 000 forintért megveheti a Comfort felszereltségű CVT-s modellt, míg a Stepway Comfort listaára 6 019 000 Ft. De ez nem ilyen egyszerű, mert a két autó felszereltsége nincs fedésben.
A Dacia Sandero Stepway és automatikus váltós vetélytársai – Listaár, forint | |
---|---|
Dacia Sandero Stepway 1,0 CVT Comfort (90 LE) | 6 019 000 |
Ford Fiesta 1,0 Active aut. (125 LE) | 8 730 000 |
Hyundai i20 1,0 T-GDi DCT Comfort (100 LE) | 6 849 000 |
Suzuki Swift 1,2 CVT GL+ (83 LE) | 6 440 000 |
Külsőtől függetlenül a Stepway a vonzóbb, mert itt alapfelszerelés az ötletes tetőcsomagtartó. A két tetősín összesen négy torxcsavar oldásával, majd betekerésével hosszirányból átfordítható keresztirányba. Nagy találmány, mert mindig kéznél van, ha kell. A nagyobb kerekeken kívül a Stepwayben szériafelszerelés a kivehető telefontartó is.
Sajnos a fokozatmentes automatikus sebességváltó nem társítható az autógáz-benzin kettős üzemmel. Ez főleg akkor lesz rossz, amikor a mesterséges összeg helyett a valós benzinárat kell megfizetni, ami most literenként közel 600 Ft lenne, míg autógázt négy nappal ezelőtt 358 forintért tankoltam. A Daciákra 3 év/100 000 km a jótállás, ami magánvásárlóknak a gyári finanszírozótól felvett hitellel 5 év/100 000 km-re nő.
Értékelés
Nincs benne semmi olyan, amivel el tudna kápráztatni, de mindent megad, amire valóban szükséged van. Pragmatikussága és jó értelemben vett egyszerűsége rokonszenvessé teszi a se nem kicsi, se nem nagy Daciát. A Sandero a mindennapokban nagyot domborító, élhető, praktikus autó, és automatikus váltója is sokat hozzátesz a kényelemhez.
Örömteli, hogy már a Daciákhoz is elérhető az automatikus sebességváltó, de nagyon kell ragaszkodni a kuplungpedál elhagyásához, hogy kifizesd a CVT automata 450 ezres felárát. Nemcsak a menetteljesítmények romlanak vele számottevően, de irreálisan magas fogyasztást mértünk, és az üzemanyagköltség ebben a verzióban nem csökkenthető autógázzal sem.
Mellette – Ellene | |
---|---|
|
|