Nem fogadta jól a szakma azt a csütörtöki bejelentést, amelynek értelmében október 1-ig marad az üzemanyagok 480 forintos hatósági ára. A Holtankoljak.hu ügyvezetője az RTL-nek azt mondta, a bejelentés váratlan volt. „Még mindig sokkolódunk” – mondta Bujdos Eszter, aki szerint a szakmának megvannak azok a félelmei, aggályai, hogy ebből nagyon rövid időn belül ellátási problémák lehetnek.

A Független Benzinkutak Szövetségénél a kiskutakat üzemeltető vállalkozásokért aggódnak. Gépész László, a szövetség képviselője szerint amennyiben megmarad az a rendelkezés, hogy nulla árréssel kell az üzemanyagokat értékesíteni, tehát ugyanannyiért lehet megvenni, mint amennyiért eladni, a különbözeti „semmiből” kellene kifizetniük az érintetteknek az összes rezsiköltséget. „Valamiből meg is kell élnie annak a 10 ezer családnak, akik ezeket a benzinkutakat üzemeltetik” – fogalmazott Gépész.

„Ha nem történik változás, akkor nem nagyon lesz más lehetősége a benzinkutaknak, mint hogy a további veszteségeket elkerülendő bezárnak” – tette hozzá a szakember.

A Független Benzinkutak Szövetségének kérései is vannak:

  1. Szülessenek utasítások arra, hogy a manuális, illetve az automata benzinkutak hogyan hajtsák végre a jogszabályt, mert minden bizonnyal fennmarad a hatósági ár és a piaci ár kettőssége. Ez azért is nagyon fontos, mert egyre nőni fog az árkülönbség.
  2. Emeljék meg 40-50 forintra a jelenlegi 20 forintos támogatást, amit a hatósági áron eladott benzin után literenként megkapnak a kutak. A 20 forintos támogatás nem fedezi a rezsiköltségeket, az emelésre szükség van, hogy a benzinkutak megélhetését és biztonságos működését biztosítani tudják.
  3. Álljon rendelkezésre megfelelő mennyiségű üzemanyag ahhoz, hogy ki tudják szolgálni a vevőket.

A Magyar Ásványolaj Szövetség főtitkára szerint a részletszabályok nélkül nehéz előre látni, hogy gond lesz-e a tankolásokkal nyáron. Grád Ottó úgy véli, hogy a jelenlegi ellátási szintet a töltőállomás-üzemeltető vállalkozások csak akkor tudják garantálni, ha a részletekben lesznek változások: csökken a kedvezményezettek köre, és esetlegesen az üzemanyag hatósági árának szintje is változik, emelkedik.