A norvég székhelyű World Wide Wind (WWW) egy újfajta lebegő, függőleges tengelyű szélturbinát (VAWT) mutatott be, amely forradalmasíthatja a szélenergia felhasználási módját. Eddig egyértelműen a horizontális tengelyű, akár hagyományosnak is nevezhető szélkerekek voltak a hatékonyabbak, de az új fejlesztéssel fordulhat a kocka. A norvégok által kifejlesztett kialakítás két dönthető, ellentétes irányban forgó lapátot használ, így sokkal több energiát termel, mint a ma elterjedt megoldások.
A cég azt állítja, hogy gigantikus szélturbinája akár 40 MW teljesítménnyel 400 méter magasra is építhető, és a keskeny kialakításnak köszönhetően rendkívül sűrűn telepíthető. A lebegő tengeri szélturbina két függőleges tengelyű szélkerékből áll, amelyek ellentétes irányban forognak.
A szerkezet lebeg a víz felszínén, akár egy horgász úszója, és így a heves viharoknak is ellenáll, eldől a széllökések hatására. Ráadásul a környezetet is kíméli, ezeket a rotorokat természetes akadálynak tekintik a madarak, így nem ütköznek neki, ellentétben a horizontális tengelyű szélerőművekkel.
A cég az első kicsinyített, 3 MW-os tesztpéldányt 2026-ra tervezi elkészíteni, az erőmű első teljes méretű, működő példányát pedig 2029-re ígéri.