Nem gondoltuk volna, hogy egyszer majd tudósok fognak egy olyan kérdést megválaszolni, melyre komolyan leginkább óvodás korú gyerekek szoktak kíváncsiak lenni, ám a németországi Julius Maximilians Universität kutatói komolyan utánajártak annak a kérdésnek, hogy hány hangya is él bolygónkon.
Az eredmény természetesen nem egy egzakt, pontos szám, csak egy közelítő becslés, melyet úgy határoztak meg, hogy átnyálaztak 489, hangyákkal kapcsolatos tanulmányt, minden kontinensre részletes elemzést készítettek és figyelembe vették a különböző hangyafajok szokásait is.
Így jött ki a 20 billiárdos szám, amit így kell leírni:
20 000 000 000 000 000– azaz 15 darab nulla van még a 20-as után.
Hogy ezt a mennyiséget legyen mihez viszonyítani: a galaxisunkban található csillagok számának 2000-szereséről van szó, azaz 2000 hangyára jut egy fénylő pötty az égen. Tömegüket összesen 12 millió tonnára becsülik, ami több mint a madarak és az emlősök együttes súlya, nem számítva az embereket.
A legtöbb hangya egyébként a trópusokon található, míg a sarkvidékeken szinte egyáltalán nincsenek jelen. Szerepük fontos az ökoszisztémában, ezért is indult a kutatás: a későbbiek során szeretnék jobban megérteni, hogyan hat rájuk, hogyan érintettek a hektáronként évente 13 tonna talajt megmozgató lények a klímaváltozásban.