A jelenlegi energiapiaci körülmények miatt novemberre akár gázolajhiány is kialakulhat – vélekedett a Népszava kérdésére Vecsey Sarolta, a Shell Hungary Magyarországért és Szlovéniáért felelős mobilitási igazgatója. Sok ipari fogyasztó ugyanis elkezdett átállni a gázról a hasonló fűtőértékű, de – még piaci áron is – olcsóbb dízelre.

A Shell nem számított a hatósági árak október eleji meghosszabbítására sem. Az igazgató szerint a döntés nem segítette a kínálatot a megnövekedett igényekhez igazítani.

Arra a kérdésre, hogy ilyen körülmények között fontolgatják-e a távozást a magyar piacról, Vecsey Sarolta úgy fogalmazott, hosszú távon terveznek, amit az is bizonyít, hogy magyarországi jelenlétük egészen 1925-ig tekint vissza.

A bírálatok kapcsán, miszerint a Shell csoportszinten „kibírja” hazai leányvállalata veszteségeit, Vecsey rögzítette: a Shell Hungary Zrt. a csoporton belül önállóan gazdálkodó egység, amelynek hosszú távon meg kell állnia a lábán. A hatósági üzemanyag értékesítésén elszenvedett veszteség mértékét nem kívánta megjelölni.

Az üzemanyagok árának emelkedése miatt a kormány még 2021. november 11-én döntött arról, hogy befagyasztja a hazai üzemanyagárakat, az árstop november 15-én lépett életbe. Első körben három hónapra szólt a 95-ös benzin, valamint a gázolaj kiskereskedelmi árának 480 forintos áron történő rögzítése.

A február 15-én lejáró benzinárstopot először május 15-ig, másodszor július 1-ig, június közepén október 1-ig, majd az év végéig hosszabbították meg.

A családi vállalkozások által üzemeltetett legkisebb hazai benzinkutak évi 50 millió forintot is bukhatnak a hatósági áron, a nagyobb forgalmúak akár 240 milliót is. Sokan közülük “kétségbeesett spórolásba” kezdtek a meleg víztől a kávéig, megkezdődött egyesek átalakulása.

Csendben egyre fapadosabbá válik akár több száz kút országszerte, aminek a leglátványosabb jele az automatizáció lesz. Csoki- és kávéárusítás helyett csoki- és kávéautomata, és egyes helyeken a személyzet mostani csökkentése helyett a teljes felszámolása. Azaz automatás tankolás, alkalmazottak nélküli kutakon.