Telepes, társadalmakban élő lények a hangyák, kolóniáik bolyokban, fészkekben élnek. Ezekkel mi, emberek nem gyakran találkozunk, legfeljebb a bejárataikkal a talaj felszínén, ahol a kis rovarok ki-be járkálnak.

Ezek a rendszerek elképesztően komplexek, minden részlegen más-más feladatok zajlanak az utódok gondozásától kezdve a táplálék raktározásáig. Ahhoz azonban, hogy ezt, ennek pontos kinézetét meg lehessen mutatni, kegyetlen módszerekhez kell folyamodni.

Ekkor kerül elő az olvadt, tűzforró fém, mely a bejáraton becsurgatva minden rést kitölt. A hangyák nem élik túl a forró fémzuhanyt, pillanatok alatt elégnek, helyükön pedig megszilárdul a kihűlő anyag, mely általában alumínium. Már csak ki kell ásni a műalkotással is felérő eredményt, melyet aztán el lehet adni: többen is foglalkoznak ilyesmivel, munkájuk gyümölcsét igen változó áron kínálják. Az alábbi képeken látható darabot például átszámítva bő 300 ezer forintért hirdetik egy online piactéren.

Hangyák készítették ezeket a különleges műalkotásokat 1 Hangyák készítették ezeket a különleges műalkotásokat 2

Az alábbi videó készítője is rendszeresen foglalkozik hangyafészek-öntéssel. Abból a szempontból támadható a dolog, hogy rengeteg rovar pusztul el ezzel, viszont a z Egyesült Államokban élő videós ebben az esetben az invazív fajnak számító vörös tűzhangyákat kezeli alumíniummal. Ez a faj amellett, hogy kiirtja az őshonos hangyafajokat, még a földön fészkelő madárfajokat is abajgatja, emellett pedig embereket juttat kórházba.

Vannak azonban ennél sokkal nagyobb hangyák által épített várak is: az alábbi videóban látható monstre méretű, 15 négyzetméteren elterülő, 8 méteres mélységig nyúló komplexumot betonnal öntötték ki, és hetekig tartott, mire kiásták mindenféle munkagépek bevetésével.