Egy elektromos autónak nehéz egyedi karaktert adni a többi villanyautóhoz képest, főleg abban az esetben, ha egy autómárka nemrég jött létre valahol Kínában és a fősodorba alámerülő formával, átlagos technikával kellene arcot, arculatot adni egy terméknek.
Ezzel szemben a jövőre 75-ik évét ünneplő Porschének van miből merítenie, de van is mit kockáztatnia a modellkínálat elektromossá alakításával. A Macan utóda lesz a márka második tisztán elektromos hajtású autója, amelynek nemrég láttam a prototípusát egy eseményen.
Ezen a rendezvényen a Porsche elektromos fejlesztéseit ismerhettük meg, ideértve néhány kört utasként az időmérős üzemmódban 1088 lóerős, pokolian gyorsuló GT4 E-Performance versenyautóban. De ez a cikk a következő Macanról szól, amely nem egyszerűen elektromos hajtásra vált, de alapjaiban új autó lesz.
Külső
Magyarországról ketten voltunk a bemutatón a HVG-t képviselő László Ferenc kollégámmal, de hiába láttuk élőben, hiába tapogathattuk meg a prototípust, a következő Macan formájáról nem sok derült ki. A kiállított autót elöl-hátul gondosan kivitelezett álcázás fedte.
Annyit látni az arányokból, hogy megmaradtak az esztétikai szempontból egészséges túlnyúlások, a kerekeket nem kellett kitolni az autó négy sarkába, hogy jusson helye alul az akkucsomagnak. A klasszikus Porsche-jegyek közül kivehető volt a két első sárvédőnél mélyebben húzódó, elég erősen lejtő motorházfedél. Az első fényszóró a Taycanéra hasonlít, valószínűleg az utcai autón is ilyen lesz. A várható alaktényezőről és az autó méreteiről még nincs hír.
Belső tér
Sötétszürke leplek fedték a teljes műszerfalat és az utasteret az autóban. Pár fotó kering a neten a belső tér egy-egy lelepleződött részletéről, ezek alapján a háromküllős sportkormány mögött a lekerekített szélű műszeregység a Taycan óracsoportjára hasonlít.
Talán megmarad néhány valódi kapcsoló, de a funkciók zömét az érintőképernyőkön használhatjuk majd. Egy van a két utas között a váltókar helyén, egy pedig feljebb a műszerfalon. A Porsche nem veszi át a Teslák különálló monitorát, a széles és alacsony érintőképernyőt továbbra is a műszerfalba integrálja.
Technika
Új padlólemezre épül a Macan második generációja, arra a PPE (Premium Platform Electric) modulcsomagra, amelyet az Audival közösen fejleszt ki a Porsche a két prémiummárka nagy volumenű villanyautóihoz. Ezzel a műszaki háttérrel a Macan lesz az első Porsche, de nem biztos, hogy egyben az első szériaautó is, mert az Audi hamarabb is bevetheti.
Mivel a PPE alapértelmezésben hátsó vagy farhangsúlyos összkerékhajtású modellek alapja, ez sok jót ígér az Audinál, ahol évtizedeken át az orrnehéz, hosszmotoros, de elöl hajtó autók uralták a kínálatot.
A PPE eltér mind a 2023-ra továbbfejlesztett Taycan J1 padlólemezétől, mind attól az SSP (Scalable Systems Platform) néven futó technikától, amit a VW konszernen belül a sportautók elektromos autók használnak majd, ideértve a horvát Rimac gépeit és a Taycan 2027-re várható utódát.
Miért pont Ludmilla?
Ezt a prototípust a futóműfejlesztésen dolgozók nevezték el Ludmillának. Az egyik mérnök mesélt nekem erről egy sztorit, tehát a lappföldi Arjeplogban tesztelték épp az autót és a svéd sarkvidék hosszú estéjét némi főzőcskézéssel és egy fehérneműmárka bemutatójának megtekintésével lazították fel a kollégákkal. A Macan prototípus a kifutó legvonzóbbnak megszavazott bikinimodelljéről kapta a nevét, így lett Ludmilla.
Mire a Macan az újságíróknak mutogatható prototípusokig eljutott, a Porsche fejlesztői igyekeztek számítógépes szimulációval megoldani a munka minél nagyobb részét. Ez nemcsak gyorsabb és gazdaságosabb, de az egyre fejlettebb és pontosabb digitális szimulációval a környezetszennyezés is mérsékelhető, mert kevesebb valós autót, kevesebb alkatrészt kell ténylegesen legyártani addig a pontig, amikor a számítógépes szakasz után hús-vér emberek ülnek a volán mögé, hogy menetdinamikai hangolás címén szégyentelenül csapassák az autóval hóban, murván, teszt- és versenypályákon.
Mivel a Porschék belső égésű motorral sem tartoznak a különösen súlytakarékos építésű autók közé, az 500 km körüli hatótávú elektromos SUV kapcsán hajlamos vagyok egyből hájpacnira asszociálni a temperálással, védőkerettel együtt nagyjából 600 kilós akkucsomag és a nagy önsúlyhoz igazított, emiatt az autót még nehezebbé tevő futómű, fékek, kerekek miatt.
Pontos adatot ennyivel az elektromos Porsche Macan bemutatása előtt értelemszerűen nem mondtak a fejlesztőmérnökök, az ígéret 2,5 tonnán belüli önsúly. Pontosabban jóval 2,5 tonna alatti tömegről volt szó.
Videón az elektromos Macan prototípusa
Lehet fanyalogni az autó testességén, de aki tényleg vezetett már Cayenne-t, akár a második generációs a tényleg nehéz V8-as dízelmotorral, akár a DIN-szabvány szerint, vezető és csomag nélkül 2490 kilós Turbo S E-Hybridet, valószínűleg egyet fog érteni velem abban, hogy ha van márka, amely képes elrejteni egy autó valós tömegét, az a Porsche. Vezetés közben a mostani Cayenne sem 2,0-2,5 tonnás masztodonnak hat, hanem az egyetlen Porschének a terepjárók között.
Szóval érhet bennünket meglepetés az elektromos Macannal is, pláne mert itt az alvázlemez feletti akkumulátor lejjebb viszi a tömegközéppontot, tehát ha már túlsúly, legalább menetdinamikai szempontból jó helyen van.
Önzáró differenciálmű, kormányzott hátsó kerék
Hátul önzáró differenciálmű teszi agilisabbá az autót, nem fékimpulzusos pótlékról van szó. A csúcsmodellhez alapáras lesz az elektronikusan vezérelt sperr, amely 0-100 százalékos önzárásra képes. Alapáron acélrugós futóművet kap az új Porsche Macan, várhatóan adaptív lengéscsillapítással. A csúcsmodellben szériafelszerelésként járó légrugózás a szerényebb modellekhez is megrendelhető lesz.
Szintén extra lehet a hátsókerék-kormányzás. A hátsó kerekek legfeljebb 5 fokkal fordulhatnak el, 80 km/óráig az elsőkkel ellentétesen, javítva a kocsi fordulékonyságát. 80 feletti tempónál az elsőkkel párhuzamosan és kisebb mértékben fordulnak el, ami a stabilitást fokozza. A futómű-konstrukció elöl kettős keresztlengőkaros, hátul többlengőkaros. A kiállított autó alá bekukucskálva teljes alvázburkolatot és légrugókat láttam. Az új Porsche Macan kétszéles gumikat kap és 22 hüvelykig megy el felniméretben.
800 voltos
Nagy szó a 800 voltos elektromos rendszer, amivel mérsékelhető a kábelezés súlya és helyigénye, nőhet a villanymotorok teljesítménye és gyors a töltés, persze nem a benzinkúti megálláshoz képest lesz rövid ez a kényszerszünet.
Jelen adatok szerint 270 kW lesz az egyenáramú töltés maximuma. Ha nem érhető el 800 voltos töltő, az autó két 400 voltos telepként tölti az akkut, először kiegyenlíti egymáshoz képest a töltöttségüket és utána párhuzamosan tölt a két akkufél.
A váltóáramú töltés teljesítményéről nem kaptunk adatot. Reményteljes, hogy a Taycanhoz már rendelhető 22 kW-os AC-töltő a 11-es helyett, ezt jó volna továbbadni a prizmatikus cellákból 12 modullal a Taycanénál is nagyobb kapacitású lítiumion akkut építő, 100 kilowattóra körüli elektromos Macannak.
Annyit fejlődtek a villanymotorok, hogy az autó sebességváltó nélkül le tudja fedni egyetlen fokozattal a várhatóan nagyon széles menetteljesítmény-tartományt, mert egy Porsche Macant kínos volna leszabályozni 135-nél, de 180-nál is.
Ez lényeges különbség a Turbo S-ként 260 km/órás végsebességre képes Taycanhoz képest, amelynek hátsó (vagy egyetlen) villamos gépe mindig kétfokozatú automatikus váltón át hajtja a hátsó kerekeket.
Akár 1000 Nm és 612 lóerő
Két motorral a csúcsmodellben akár 450 kW, azaz 612 lóerő lehet az elektromos Macan teljesítménye és 1000 Nm feletti forgatónyomatékra számíthatunk a legerősebb verzióban az állandó mágnesű szinkron villanymotoroktól.
Új fejlesztés a Perfomance farmodul, ez az egység jól kivehetően farhangsúlyossá teheti a nyomatékelosztást. Az erő talajra vitelét a 48:52 arányú súlyeloszlás is megkönnyíti.
Az állandó mágnesű szinkronmotorok hatásfoka javult a mágnesek okosabb elhelyezésével a forgórészen, a hajtásrendszer fogyasztását az inverterben lévő szilíciumkarbid félvezetők mérséklik.
Jelenleg az 1984 köbcentis és 265 lóerős alapverziótól a 440 lóerős, V6-os GTS-ig ível a kínálat a Macanból. A szintén 440 lóerős Turbo a 2021-es modellfrissítéskor tűnt el a konfigurátorokból. A 2014-ben bemutatott SUV tavalyi továbbfejlesztésével a jelenlegi generáció lefedi azt az időszakot, amíg még van igény benzinesekre.
A mostani Macan GTS végsebessége 272 km/óra, Sport Chrono csomag nélkül illetve ezzel az extrával 4,5/4,3 mp alatt gyorsul 100-ra és 17,1/16,9 mp alatt 200-ra. Ezt a végsebességet várhatóan nem nyújtja majd az utód, a gyorsulási értékeket viszont lepipálhatja.
Benzines a régiből, elektromos az újból
Mivel a nyilvános elektromos töltőhálózat kiépítése a világ számos pontján döcög vagy sehol sem tart, a jelenlegi Porsche Macan nem tűnik el azonnal a kínálatból az elektromos modell megjelenésével.
Azt sajnos nem tudjuk, mely piacokon meddig lesz kapható a benzines Macan, hol és mennyi futhat ideig párhuzamosan a két generáció, de értékesítési ciklusukban pár év átfedés várható. Közös lesz a gyártóbázis, mindkettő Lipcsében készül.
Egyelőre a Porsche szakemberei annyit közöltek az elektromos Macan bevezetéséről, hogy valamikor 2024-ben kezdődik az értékesítése. Ez azonban nem jelenti azt, hogy ne mutathatnák be már 2023-ban. Ha így lesz, egy éven belül gyári fotókon láthatjuk majd, hogyan fest álcázás nélkül Ludmilla, ha névadójához hasonlóan ledobja magáról a textilt.