Komoly függőséget tudnak okozni a videojátékok, órákra beszippanthatja az embereket ez a tevékenység, miközben a fontos dolgokról elvonja a figyelmet. Különösen igaz ez a gyerekekre, akiknél például a tanulás rovására mehet a túl sok játék.

Kínában például törvény szabályozza, mennyit játszhatnak az emberek videojátékokkal, de a függőség ezzel együtt is jelen van az ottani gyerekek életében. A szülők változatos módszerekkel küzdenek is ellene, vannak például olyan katonai jellegű táborok is, ahová csak azért íratják be a gyerekeket, hogy addig se a képernyőt bámulják.

Egy kínai profi gamer nemrég bevallotta, hogy őt két alkalommal is keresték már meg szülők, hogy segítsen rávenni a gyereket, hogy az adott játék nem neki való, töltsön kevesebb időt vele. Nem beszélgetésre gondoltak.

Az egyik srác szülei például nem tudták elfogadni, hogy addig éltanuló fiuk a játékok hatására úgy döntött, hogy profi gamer akar lenni, ezért megbízták a megszólalót, hogy óránként 50 jüanért (2700 forintért) cserébe úgy verje el a gyereket kedvenc játékában, hogy végleg elmenjen tőle a kedve. A névtelenségbe burkolózó megbízott még képernyőfotókat is közölt a beszélgetésről.

A játékos öt óra alatt öt játékban hívta ki a függő gyereket: az első játékban csak lefárasztotta és a szülőkkel megbeszéltek szerint, a maradék négyben viszont úgy megverte, hogy a srácnak minden önbizalma elment, és elfordult a játékoktól. Tette után állítása szerint nem érzett megbánást a gamer, inkább pozitív teljesítményként tekintett a történtekre.