Az emberek többsége élete során néhány – jó esetben kevés – alkalommal tapasztalja csak meg a székrekedést, amely gyakorlatilag népbetegségnek is nevezhető. A székrekedéstől egyenes út vezet a kifejezetten kellemetlen, gyakran fájdalmas tünetekkel járó aranyérig, ami az eredménytelen erőlködés miatt alakul ki, és a jómódú társadalmakban napjainkban ugyancsak népbetegségnek számít. Sokszor csak legyintünk, amikor hetente legfeljebb csak 2-3-szor kuporodunk rá a WC-re hosszabb időre, holott ez már nem számít egészségesnek.

Kellemetlen következményekkel jár ez a betegség, amelynek megoldása az egészen egyszerű változtatásoktól kezdve a komolyabb orvosi kezelésekig terjedhet. Nem csoda, hogy boldog-boldogtalan tudni véli az univerzális csodagyógymódot. Sokszor ezek azonban nemhogy nem használnak, egyenesen károsak.

Benéztünk az internetes fórumok és a csevegőszobák, virtuális orvosi várótermek világába, és elhoztuk nektek az öt leggyakrabban felmerülő rossz praktikát, amelyeket mások a székrekedésre ajánlottak.

Tömd magadba a rostot!

A gyümölcsökben és zöldségekben megtalálható rost fogyasztása alapvetően jó dolog, és fontos is ahhoz, hogy elkerüljük a székrekedést. Ám ha már fennáll a tünet, csak mértékkel szabad adagolni az étrendhez, ugyanis puffadást okozhat a túl sok bevitt rost. Szakértők szerint kezdetben napi 20-35 grammnál nem érdemes több rostot fogyasztania egy székrekedéses embernek, az adag azonban napi öt grammal növelhető.

5 netes bölcsesség, amit jobb, ha elkerülsz 1

Fogyassz jó sok tejterméket!

Bélrendszerünk tele van baktériumokkal. A bélflóra javításához, helyreállításához, ezzel együtt a székrekedés megszüntetéséhez pedig jó módszer lehet a fórumozók szerint, ha még több tejet és sajtot fogyasztunk. Ez azonban nem igaz, a valóságban rontják a már fennálló helyzetet a magas zsírtartalmú ételek. Van azonban olyan tejtermék, amely segíthet, mégpedig a kefir, amelyben tényleg van hasznos baktérium, és még a zsírtartalma is alacsonyabb.

Szedj hashajtót!

Rövid távon segíthetnek, hosszabb távon azonban a vastagbél idegsejtjeit károsíthatják, és a székletürítésnél használt izmokra is rossz hatással vannak az ilyen szerek. Elég könnyen rájuk lehet szokni, azaz csak ezek segítségével megy a nagydolog. Kizárólag indokolt esetben érdemes használni őket.

Koplalj!

Attól, hogy nem eszünk, a probléma nem fog magától elmúlni. Amikor drasztikusan csökkentjük a táplálék mennyiségét, a bélrendszer próbál minél több tápanyagot hasznosítani belőle, ami tovább ronthatja a székrekedést. Fontos a megfelelő táplálékok fogyasztása, a feldolgozott élelmiszerek bevitelének csökkentése, a rostbevitel – ahogy azt fentebb is írtuk – kiegészítve bőséges folyadékpótlással, leginkább vízzel. Ezek azok a módszerek a rendszeres testmozgás mellett, amelyek leginkább segíthetnek a vastagbél kiürítésében.

5 netes bölcsesség, amit jobb, ha elkerülsz 2

A WC kerülése

Ha úgysem távozik belőlünk semmi, minek menjünk WC-re – gondolják sokan az interneten. Ez rossz ötlet: a valódi szakértők azt javasolják, érdemes akkor is eltölteni napi legalább 15 percet a mellékhelyiségben, ha egyébként úgy érezzük, hogy nem lenne ott dolgunk.

Fontos, hogy mindennap ugyanabban az időben próbálkozzunk, ám a türelmes kitartás mellett a pozíció is fontos: az ürítést könnyíti, ha a lábunkat megemeljük, például aláteszünk egy sámlit. Ez a testhelyzet közelebb van ahhoz, amely természetes lenne számunkra: evolúciós okokból ugyanis akkor tudjuk a salakanyagokat a legkisebb erőfeszítéssel kiüríteni az emésztőrendszerünk utolsó szakaszából, ha guggolunk.

A rossz tanácsokat kerülve, a helyes alternatívákat alkalmazva a legtöbbször megszüntethető a székrekedés. Semmiképp sem jó, ha hosszabb távon fennáll az állapot, ugyanis az erőlködés miatt a gáttájékra háruló fokozott nyomás az aranyér egyik fő rizikótényezője.

Fontos tehát, hogy ismerjük fel időben, ha baj van, hiszen az étkezési és mozgási szokásaink megváltoztatásával többnyire már a gyökerénél kezelhető a baj, és jelentősen csökkenthető a székrekedés és az aranyér kialakulásának kockázata.

Hirdetés

Az aranyér korai tünetei közé tartozik a székelés közben érzett fájdalom, a viszketés a végbéltájon, valamint vérzés is előfordulhat. Fontos, hogy minél előbb felismerjük a tüneteket és elkezdjük azok kezelését, így elkerülve a betegség súlyosbodását. A recept nélkül kapható Proktis-M termékcsalád a hialuronsav és a gyógynövények előnyös hatásait egyesítve enyhíti a végbélnyílás körül jelentkező panaszokat. A tünetektől függően a kúp és a kenőcs kombinálva is használható.
5 netes bölcsesség, amit jobb, ha elkerülsz 3

Patikában kapható gyógyászati segédeszközök

A KOCKÁZATOKRÓL OLVASSA EL A HASZNÁLATI ÚTMUTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT!