Igazi népbetegség az aranyér, amelynek tüneteit minden harmadik ember megtapasztalja élete során legalább egyszer. Ilyenkor a végbélnyílás közelében lévő visszérpárnák tágulatai, vagyis az aranyeres csomók begyulladnak, megnagyobbodnak, akár vérezhetnek is. Néha kifordulnak vagy véralvadék képződhet bennük, és emiatt fájdalmassá is válnak. Típusát tekintve megkülönböztetik a külső és belső aranyeret, attól függően, hogy a végbél záróizmától merre helyezkedik el.
A betegség ugyanazokkal a tünetekkel jelentkezik férfiaknál és nőknél egyaránt, sőt, ugyanolyan gyakorisággal is fordul elő a két nem képviselői között. Az orvosokat mégis a nők keresik fel gyakrabban aranyeres panaszokkal, a férfiakra inkább jellemző a „ha látni akar az orvos, jöjjön ide” hozzáállás. Főleg igaz ez akkor, amikor magát a kórt érzik kínosnak, mert olyankor még kevésbé hajlandók meglátogatni a szakembert.
Nem kell és nem is szabad együtt élni az aranyérrel akkor sem, ha nem megy el vele orvoshoz a delikvens. Bizonyos fokig akár anélkül is kezelhető, gyógyítható a probléma, hogy az idegőrlő várakozás után belépjünk a váróteremből a hangszigetelt ajtó mögé.
Mint minden betegség esetén, itt is a megelőzés az első és legfontosabb lépés. Az ajánlások szerint a rendszeres, körültekintő testmozgás mellett a rostban gazdag táplálkozással és a bő folyadékbevitellel jelentősen csökkenthető például a székrekedés kockázata, hiszen így a székletürítés jóval könnyebben, kisebb erőkifejtés árán sikerülhet.
A kulcsszó ebben az esetben az erőkifejtés: az aranyér kialakulásának egyik legfőbb oka ugyanis a nagymértékű, sokszor hirtelen bekövetkező fizikai megterhelés, ami nemcsak trónolás közben, hanem munkahelyi vagy a ház körüli teendők során is előfordul, de idetartoznak bizonyos sportok is. Komolyabb erőlködést igénylő tevékenységek során megnövekszik a hasűri nyomás, emiatt pedig kitágulhat a végbélben elhelyezkedő visszérpárna. A hasűri nyomás nagyobb a pocakosabb, sörhassal rendelkező férfiaknál, így náluk fokozott az aranyér kialakulásának esélye.
Az orvos még akkor is elkerülhető, ha már bekövetkezett a baj és kialakult az aranyér. Fontos azonban, hogy időben derüljön ki a probléma, csak így van lehetőségünk arra, hogy saját magunk gyógyítsuk az alfelünket és ne kelljen róla senkivel sem beszélnünk.
A megerőltető tevékenységek szüneteltetése, a kímélés mellett első körben szóba jöhetnek a házi praktikák, amelyek egészen sokat javíthatnak a helyzeten. Hatásos lehet a meleg vizes ülőfürdőzés, amely javítja az érintett terület vérkeringését, valamint a hosszú egy helyben ülések elkerülése. A nem mozgó testrészben kevésbé kering jól, vagyis pang a vér, ezért muszáj mozogni akkor is, ha pont sikerült egy kevésbé fájó üléspozícióban elhelyezkedni.
Amikor aranyeres panaszaink vannak, érdemes lehet WC-használatkor a toalettpapírt nedves törlőkendőre cserélni. Tisztítási hatásfoka kisebb ugyan, de kíméletesebb, kevésbé ingerli az érzékeny területet.
Ha nem múlnak a panaszok, szóba jöhetnek az aranyerek kezelésére szolgáló krémek és kúpok. Ezek egy részének beszerzéséhez nem kell meglátogatni az orvost, alkalmazásukkor azonban oda kell figyelni a betegtájékoztatóban leírtakra a hatékony kezelés érdekében.
Elkerülhetetlen a szakorvosi konzultáció abban az esetben, ha az aranyér hetek óta fájdalmas és gyötri az életünket anélkül, hogy egy kicsit is enyhülnének a tünetek, vagy ha folyamatosan vérzik. Ilyenkor már a különböző fertőzések esélye is jelentősen megnő, ráadásul a vérzés az aranyér mellett más, komolyabb betegségek jele is lehet, amelyekkel mihamarabb orvoshoz kell fordulni.
Hirdetés
Az aranyér korai tünetei közé tartozik a székelés közben érzett fájdalom, a viszketés a végbéltájon, valamint vérzés is előfordulhat. Fontos, hogy minél előbb felismerjük a tüneteket és elkezdjük azok kezelését, így elkerülve a betegség súlyosbodását. A recept nélkül kapható Proktis-M termékcsalád a hialuronsav és a gyógynövények előnyös hatásait egyesítve enyhíti a végbélnyílás körül jelentkező panaszokat. A tünetektől függően a kúp és a kenőcs kombinálva is használható.
Patikában kapható gyógyászati segédeszközök
A KOCKÁZATOKRÓL OLVASSA EL A HASZNÁLATI ÚTMUTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT!