A racsnis dugókulcs nagyon praktikus szerszám, nem véletlenül alapdarabja minden mesterember készletének. Ha nehezen hozzáférhető egy csavar, akkor az irányváltóval felszerelt eszköz a legjobb megoldás, melynek karjával kellő erőt tudunk kifejteni.

De mi a helyzet a totálisan berohadt csavarokkal? El tud törni a mechanika, ha két kézzel kapaszkodunk bele? Ezt a helyzetet vizsgálja egy hidraulikus préssel foglalkozó Youtube-csatorna. A prés ebben az esetben a dugókulcs karjára fejti ki a nyomást, valamennyire élethű körülményeket szimulálva.

Melyik racsnis dugókulcs bírja tovább a hidraulikus prés nyomását? 1 Melyik racsnis dugókulcs bírja tovább a hidraulikus prés nyomását? 2

A teszten több darab szerepel, több országból: az első egy olcsó, de már márkanévvel ellátott kínai darab, amely 3600 forintos árkategóriát képvisel, de meglepően jól bírja gyűrődést, 385 kilogrammnál törik a fém. Ezt követi a német, (a készítő országában) 13 ezer forintba kerülő, nálunk is jól ismert Würth-kulcs, ami 436 kilogrammot bírt. 

Egy Makita jelenti az első felső polcos indulót, ez már 16 ezer forintos darab, de ezen a téren nem sokkal masszívabb, mint a német vetélytárs, 443 kilogramm az eredmény. Az igazi csúcskategória a Milwaukee márka az Egyesült Államokból, 25 ezer forintért. Ránézésre is masszívabb, vastagabb, mint a többi, és ez a mérlegen, valamint a prés alatt is bebizonyosodik, 577 kilogrammnál reccsen az anyag. 

A teszt legérdekesebb darabja egy 700 forintos névtelen racsnis kulcs, ami már 65 kilogrammnál feladja a harcot. Ez tényleg csak kisebb háztartási gépekhez lehet jó, egy rozsdásabb anyánál inkább heveny anyázást okozhat, semmint lazulást. 

A régen minden jobb volt hívei is kapnak némi pozitív üzenetet. Az 1970-es évekből származó kulcs 209 kilogrammig bírja, tehát ezzel is jobban járunk, mint egy névtelen szeméttel. 

Tanulság, hogy a legtöbb nagy márka termékét, hacsak nem hosszabbítjuk meg pofátlanul az erőkart, kézzel nehéz tönkretenni, mind bírni fogja az igénybevételt. Inkább a kényelmes markolat, illetve a precíz munkát segítő, minél sűrűbb fogazás, és persze a vételár lehet döntő egy ilyen szerszám esetén.