71 410 dollárért, átszámítva 25,8 millió forintért sokan talán a fél karjukat is odaadnák. Ekkora áldozatot azonban nem követel a MSCHF, a társadalomnak már számtalanszor görbe tükröt mutató művészeti csoport ebben a projektjében. Egy egyszerű játékot találtak ki még bő egy éve, melynek lényege, hogy az az ember, aki legtovább életben marad, egyes-egyedül hazaviheti a fent említett összeget.
A játékban résztvevőknek 10 dollárt (3600 forintot) kellett befizetni még a Tontine-projekt elején, ebből jött össze a nyereményalap. Kaptak egy karaktert egy virtuális mezőn, a feladat pedig tényleg csak annyi, hogy naponta jelezni kell, hogy életben van a figura. „Régen, ha minden nap online volt az ember, az őrületes volt. Ma már abnormális, ha valaki nem az” – fogalmazták meg frappánsan a mögöttes gondolatot.
A figura és ezzel együtt a győzelmi esély kétféleképpen veszhet el: ha valaki elfelejti a bejelentkezést, és kihagy egy napot, vagy – és ezen nincs mit szépíteni – ha ténylegesen meghal. Nem tiltott az olyan automata rendszerek használata, mely a felhasználó helyett elvégzi a bejelentkezést. „Hiszünk abban, hogy bármi, amit teszel annak érdekében, hogy bizonyítsd, hogy élsz, érvényes. Semmi sem számít csalásnak, ha a túlélésről van szó” – fogalmaznak ezzel kapcsolatban.
Cikkünk megjelenésekor 406 nap után a 7141 játékosból 6595 karaktere már meghalt. Helyüket digitális sírkövek jelzik, rajta a halál időpontjával. 546-an azonban továbbra is kitartanak, és ki tudja, meddig fognak várni a pénz reményében mások halálára.