A Chat GPT leveleket, beszédeket, verseket, akár teljes könyveket, sőt számítógépes kódot ír, a DALL-E utasítások alapján digitális képeket alkot, és úgy tűnik, hogy az újságírók, írók, költők, grafikusok, dizájnerek után immár a képzőművészek, pontosabban a festők is cidrizhetnek a jövőjüket illetően, hiszen itt van FRIDA, a valódi festékkel valódi vászonra pingáló, mesterséges intelligencia által vezérelt robot.

A mexikói festőnő, Frida Kahlo után elnevezett, de betűszóként is értelmezhető FRIDA (Framework and Robotics Initiative for Developing Arts – keretrendszeres és robotikai kezdeményezés a képzőművészet fejlesztésére) a pittsburghi (USA, Pennsylvania állam) Carnegie Mellon Egyetem Robotikai Intézetének alkotása.

A projekt résztvevői szerint a mesterséges intelligenciával vezérelt, valódi festékkel és vászonnal dolgozó FRIDA az emberi és gépi kreativitás metszetében dolgozik, előre megadott szóbeli utasítások, rajzos vázlatok vagy akár különböző hangulatot teremtő zenei darabok alapján hozza létre műveit, a rendszer különlegessége pedig, hogy a programozók szándékosan teret hagytak a tökéletlenségnek, a lazaságnak, azaz a gépekre jellemző precizitás helyett az emberi spontaneitáshoz hasonlóan kezeli az ecsetet.

Így dolgozik a festőrobot

FRIDA munkájánál a precizitás mellett az alkotásra fordított idő sem prioritás, a robot időnként a felülnézeti kamerája segítségével áttekinti az addig elvégzett munkát, majd módosít, ha úgy „gondolja”, egy-egy festmény elkészítése így órákba telik.

A fejlesztők szerint FRIDA egyelőre egyáltalán nem jelent fenyegetést a festőkre, sokkal inkább az alkotni kívánó emberek segítője lehet, miután az internetről begyűjtött szöveges és képes információk összeveti és értelmezi, majd elkészíti a festmény tervét.

“FRIDA robotikus festőrendszer, de nem képzőművész. Nem a saját elképzeléseit festi meg, hanem olyan rendszer, amely képes együttműködni a művésszel. Az alkotó maga határozhat meg általános célokat, FRIDA pedig végrehajtja azokat” – mutat rá a projekt egyik résztvevője, Peter Schaldenbrand, a CMU doktori hallgatója.

Kattints a képre FRIDA műveiért!

Még egy szakma, amit nyugdíjazhat a mesterséges intelligencia? 2

A kutatók azt is elismerik, hogy egyelőre nehezen megy FRIDA „művészi vénájának” fejlesztése.

„Az emberekben felmerülhet, hogy FRIDA elveszi-e majd a képzőművészek munkáját, ám a projekt célja épp ennek az ellenkezője: a rendszeren keresztül az emberi kreativitást kívánjuk segíteni. Ami engem illet, eredetileg festő szerettem volna lenni, és FRIDA-val együttműködve immár meg is valósíthatom az elképzeléseimet” – mondta egy másik kutató, Jean Oh.

A fentieken túl hozzátesszük, hogy bármennyire is kiváló képeket alkothat majd FRIDA vagy bármilyen hasonló rendszer a jövőben, az emberi alkotási vágy, az ihlet mindig megmarad, mindig lesznek művészek, akik saját ötletből és saját kézzel készítik majd műveiket, ahogy mindig lesznek olyanok is, akik ezt értékelik, akik ilyen alkotásokat szeretnének nézni, vásárolni.