Amióta az elmúlt években jelentősen átalakult a versenynaptár, a Forma-1-be is óhatatlanul begyűrűzött a sportwashing fogalma, amit főként azon országok esetében használnak, amelyek nemzetközi sportesemények rendezésével próbálnak szépíteni a többek között emberi jogi problémák, aggályok által megtépázott országimázsukon.
Ezek miatt időről-időre élesen kritizáljak többek között a szezonnyitónak otthont adó bahreini, illetve a szaúd-arábiai helyszínt – brit politikusok pedig egyenesen azon a véleményen vannak, hogy a közéleti témában előszeretettel állást foglaló Lewis Hamiltonnak bojkottálnia kellene ezeket a futamokat. Lord Scriven, az egyik parlamenti párt alelnöke a SportsPro hasábjain úgy fogalmazott: „Lewis és mások helyesen mondanák azt, hogy kényelmetlenül érzik magukat a versenyzésben, és amennyiben az F1 és a Nemzetközi Automobil Szövetség (FIA) nem hoz létre olyan kereteket, amik összhangban vannak az ENSZ üzleti és emberi jogi irányelveivel, arra törekednék, hogy ne versenyezzünk.”
Bár épp az idei szezon elejétől korlátozták a szólásszabadságot a Forma-1-ben, Scriven úgy véli, a versenyzőknek nyomást kellene helyezniük a bajnokság vezérkarára, felhívva a figyelmet a téma súlyosságára. Az ügyben összesen nyolc parlamenti képviselő írt nyílt levelet Stefano Domenicalinak, a sorozat vezérigazgatójának, valamint Mohammed bin Szulajmnak, az FIA elnökének – igaz, ő már nem foglalkozik napi F1-es ügyekkel –, melyben arra figyelmeztetik őket, hogy a Forma-1 állandóan asszisztál a sportwashing-jelenség életben tartásában.
Domenicali ennek kapcsán nemrégiben nyilatkozott a Sky Sports F1 kamerái előtt. A vezérigazgató elmondta, a Forma-1 dönthet úgy, hogy egyes helyszíneket töröl a naptárból, amennyiben a közeg nincs megelégedve az adott ország által képviselt szemléletekkel. „Törődünk ezzel a kérdéssel, és országainkkal nagyon világos megállapodást fektettünk le annak kapcsán, hogy megszakíthatjuk a kapcsolatot, amennyiben azt tapasztaljuk, hogy nem jó irányba haladnak a dolgok” – jelentette ki.