Szaúd-Arábia Forma-1-es szerepeltetése a kezdetek óta problémás, az arab királyságban közismerten nem sokra tartják az emberi jogokat, az ország rossz imázsát ugyanakkor pénzzel, rengeteg pénzzel igyekeznek kozmetikázni. Az elképesztő építkezések, projektek mellett a sportvilág „felvásárlásával” operálnak, európai klubfoci, golf, pankráció, Forma-1, bármibe beszállnak, bármiért fizetnek, hogy náluk is lehessen ilyen esemény, verseny.
Az F1 2021 óta rendez futamot Dzsiddában, ahol tavaly egy igen aggasztó incidens tett még egy lapáttal a fentiekre: a szomszédos Jemen húti harcosai ugyanis rakétatámadást hajtottak végre egy, a versenypályától néhány kilométerre fekvő olajfinomító ellen.
A Forma-1 a tavalyi, igen feszült helyzet ellenére 2023-ban is visszatért Szaúd-Arábiába, ám ahogy a csütörtöki médianapon kiderült, a pilóták – és nyilván a csapatok más tagjai – nem túl lelkesek. A versenyzők nem mertek igazán nyíltan beszélni – az Alfa Romeó-s Valtteri Bottas például egyenesen azt mondta, nem kíván nyilatkozni ebben a témában –, Lewis Hamiltonon kívül inkább csak a szokásos panelekre támaszkodtak.
A ferraris Carlos Sainz azt mondta, a versenyszervezők és az F1 megnyugtatott mindenkit, hogy biztonságos hétvége lesz. „Én ehhez tudom tartani magamat. Majd meglátjuk, de úgy gondolom, nem hazudnak, tényleg biztonságos lesz a rendezvény. A pálya nagyszerű, egyre több a szurkoló, szóval meg kell próbálnunk élvezni az itt-tartózkodást és a versenyt.”
„Úgy hallottam, tűzszünet van a lázadókkal. Mi, versenyzők elutazunk a futamokra, aztán igyekszünk a lehetőségekhez képest a legjobban kezelni, végigcsinálni ezeket” – mondta a haasos Kevin Magnussen.
Az alpine-os Esteban Ocon és a Red Bull-os Sergio Perez is hangsúlyozta, hogy bízniuk kell a szervezőkben, az F1 vezetésében és az FIA-ban.
„Nyilván elég ijesztő volt, ami tavaly történt, egyikünk sem szeretne újra ilyesmit átélni. De bízunk benne, hogy biztonságos körülményeket teremtenek a versenyzéshez” – reménykedett Ocon.
„Örülök, hogy újra itt vagyunk” – kezdte Perez. „Szerintem a sportág segíthet az ország fejlődésében, erre büszkék lehetünk. Emellett pedig teljes mértékben bízunk az illetékesekben, hogy biztonságos körülmények között versenyezhetünk.”
A hétszeres bajnok Hamilton kevésbé volt diplomatikus: „Nem tudok sokat hozzátenni. De az eddig elhangzottaknak épp az ellenkezője” – válaszolt kurtán-furcsán az angol.
A kérdésre, hogy a régióval, az országgal, az emberi jogi helyzettel van-e gondja, vagy épp az F1 és saját biztonsága aggasztja, így felelt: „Ebbe nem szeretnék belemenni.”
Hamiltontól azt is megkérdezték, hogy esetleg kényszer alatt utazott-e Szaúd-Arábiába.
„Nos, nem bontottam ki jobban, szóval mindenki értelmezze, ahogy szeretné. Tényleg nem akarok ebbe belemenni. Bízzunk benne, hogy mindenki számára biztonságos hétvége lesz, majd épségben haza is érünk utána. Mást nem igazán tehetünk, nemde? És amúgy is, attól, ha én nem vagyok itt, az F1 még ugyanúgy megy tovább.”