Ezerrel pörög, de láthatóan még mindig gyermekbetegségeivel küzd a kereskedelmi űrrepülés, alig pár nappal azután, hogy az Elon Musk-féle SpaceX/Starship rakétája pár perccel a kilövés után felrobbant, mára egy japán magánprojekt holdra szállása vallott kudarcot.

Az ispace Hakuto-R Mission 1 (M1) 2,3 méter magas, 2,6 méter széles leszállóegysége tavaly december 11-én indult el a Hold felé a SpaceX Falcon 9 rakétáján a floridai Cape Canaveral állomásról, és egészen tegnapig sikeresen teljesítette a kitűzött célokat.

Az M1 magyar idő szerint ma kora reggel 25 km-es magasságból kezdte meg az ereszkedést, ám a kapcsolat ekkor végleg megszakadt vele, minden bizonnyal a Hold Föld felé néző oldalának északi féltekén található Hidegség tengere területére zuhant.

Landolás helyett a Holdra zuhant a japán űreszköz 1

Tavaly decemberben indult – a kilövés pillanata (Fotó: Getty Images)

„Úgy tűnik, szabadesésbe kezdett, amikor kifogyott a lassítóhajtóművek üzemanyaga” – mondta a cég technikai igazgatója. Szintén felmerült, hogy az M1 magasságmérője romolhatott el.

A Hakuto M1 fedélzetén a Japán Űrügynökség (JAXA), és az Egyesült Arab Emírségek két-, valamint négykerekű kutatóroverei, a SLIM és a Rashid, a japán Niterra kísérleti szilárdtest-akkumulátora, a kanadai Canadensys Aerospace holdkamerája is odaveszett.

Az ispace kiemelte, hogy a 10 kitűzött célból 8-at így is sikerrel hajtott végre a szerkezet, nagyon sokat tanultak a küldetésből, a tanulságokat pedig felhasználják majd a következő, 2024-re tervezett missziónál.

A cég részvényeinek ára pár héttel ezelőtt, a küldetés közeledtével meghétszereződött, a mai kudarc után viszont rögtön 20%-ot zuhant, mielőtt felfüggesztették a velük való kereskedést.

Mivel korábban már egy indiai, valamint egy izraeli projekt is kudarcot vallott, a Hakuto-R M1 lezuhanása azt jelenti, hogy magáncég továbbra sem könyvelhetett el sikeres holdra szállást.