A kísérlet lehetőséget nyitott arra, hogy etanolt és propánt állítsanak elő, amely azért jó, mert ezek az anyagok nagy energiasűrűséggel rendelkeznek, ellenben könnyen tárolhatók. A kutatók az eredményekről a Nature Energy folyóiratban számoltak be.
A fosszilis üzemanyagokkal a napenergiával előállított üzemanyagok nulla szén-dioxid-kibocsátással rendelkeznek, és az sem elhanyagolható, hogy teljesen megújulnak, valamint a bioetanollal ellentétben nem foglalnak el mezőgazdasági területeket az élelmiszertermelés kárára. Bár ez a technológia még csak laboratóriumban működik, ezek az eredmények az első lépései annak, hogy végleg elfelejtsük a fosszilis tüzelőanyagokra épülő társadalmat és gazdaságot.
Erwin Reisner, Cambridge Egyetem kutatócsoportjának vezetője, több éve fejleszt szén-dioxid-mentes üzemanyagokat, amelyeket fotoszintézissel állítanak elő, méghozzá mesterséges növények, pontosabban levelek felhasználásával. Ezek a levelek eddig csak vegyi anyagokat tudtak előállítani, például olyan keverékeket, amelyek hidrogénből és szén-monoxidból állnak. Ebből különböző üzemanyagokat, gyógyszereket és műtrágyákat lehetett gyártani. Ahhoz, hogy a technológia hatékonyabb legyen, a mesterséges leveleknek képesnek kell lennie összetettebb anyagok előállítására.
Reisner és csapata jelenleg ott tart, hogy a mesterséges levél már képes tiszta etanolt és propánt közvetlenül előállítani. Korábban hoztak létre vegyi anyagokat elektromos energiával, de ez az első, hogy ilyen összetett vegyületeket kizárólag a napenergiáját felhasználva készítenek el.