Az aranyér sokszor képezi viccek alapját egészen addig, amíg személyesen meg nem tapasztalja az ember, hogy pontosan milyen érzés ezzel kelni vagy feküdni. Az érzést azonban sokszor még akkor is nehéz megfogalmazni, ha már megtapasztalta valaki, hogy milyen tünetekkel jár. De mi is az aranyér?

Az aranyér egy olyan érköteg, amely a végbélnyálkahártya alatt található. A szabályos végbélműködésben, a széklet tartásában, illetve a megfelelő székletürítési mechanizmusban játszik fontos szerepet. A végbél, illetve a végbélnyálkahártya finom ér- és ideghálózattal rendelkezik, szervezetünk egyik érzékeny területe. Amennyiben az érpárnát rögzítő kötőszövet megnyúlik, abban az esetben az érhálózat kitágul, és az aranyeres párna lecsúszik. Ezt követően elkezd kitüremkedni a végbélcsatornából, ezáltal komolyabb tüneteket kezd el produkálni.

Fájdalmas lehet a rossz étkezés 1

Ezek jelzik, ha baj van

A tünetek gyakran már nagyon korán jelentkezhetnek, de az is előfordul, hogy valaki egészen előrehaladott stádiumban sem észlel komoly fájdalmat. A legtöbbször a vécépapíron vagy a széklet felszínén megjelenő élénkpiros vér jelzi a bajt. A székelés közben kialakuló hasprés az egyik kiváltó ok, éppen ezért nem jó, ha valakinek gyakran van szorulása, mert az elősegítheti az aranyér kialakulását.

Előrehaladott állapotban az aranyeres csomók nem húzódnak vissza, emiatt pedig folyamatos váladékozás észlelhető, idővel viszketés, fájdalom és irritáció jelentkezhet, megnehezítve a mindennapi életünket. Ha az erek állandóan kitüremkednek és begyulladnak, műtéti beavatkozásra van szükség.

Ez okozhatja

Az aranyér kialakulásáért számos tényező tehető felelőssé, az egyik a táplálkozás. Túlnyomórészt cukros, finomított szénhidrátokban gazdag, rostszegény élelmiszerek fogyasztása esetén a táplálék közel 90%-a felszívódhat. Ilyenek a finomlisztből készült péksütemények. Az emésztési folyamat végére a széklet volumene drasztikusan lecsökkenhet, és a visszamaradó széklet keménnyé válhat. Ez annyira lelassíthatja a vastagbél passzázsát, hogy a bélsártól csak komoly haspréssel és erőlködéssel lehet megszabadulni. Ez gyakran a kialakuló aranyérbetegség kiváltója. A rostos ételek, valamint az olajos magvak fogyasztásával és bőséges folyadékbevitellel legalább ez a kockázati tényező minimalizálható.

Fájdalmas lehet a rossz étkezés 2

Nemcsak az ételek, hanem az életmód miatt is lehet aranyerünk. Az ülőmunka jelentősen megnöveli az aranyér kockázatát, ha nem ellensúlyozzuk kellő mozgással. Sajnos a kórosan elhízottaknál központi téma ez a betegség. Így akire gyorsan felszaladnak a kilók, az gyakran szembesül a tünetekkel. Ahhoz, hogy az aranyér műtéti beavatkozás nélkül, házilag kezelhető legyen, érdemes már a korai szakaszban tudatosan változtatni az életmódunkon, és ajánlott valamilyen patikaszert beszerezni.

HIRDETÉS

Telitalálat aranyér ellen!

Az aranyér első tüneteinek – viszketés a végbéltájon, székelés közbeni fájdalom, esetleg vérzés – jelentkezésekor segíthet a micellákba csomagolt hialuronsavat és gyógynövényi kivonatokat tartalmazó Proktis-M termékcsalád. A hialuronsav kiemelkedő hidratálóképessége igazolt, ami felgyorsítja és javítja a szövet-helyreállítást, sebgyógyulást. A Proktis-M kúp a belső, míg a Proktis-M plus kenőcs a külső, fájdalommal és gyulladással járó aranyeres panaszok enyhítésére használható, a tünetektől függően akár kombinálva is.

 

Fájdalmas lehet a rossz étkezés 3Patikában kapható gyógyászati segédeszköz www.proktis.hu

A KOCKÁZATOKRÓL OLVASSA EL A HASZNÁLATI ÚTMUTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT!