Az elvileg kerítéssel elzárt autópályákon a szárnyasok, kisebb rágcsálók, macskák tűnnek fel a legkönnyebben. 2022-ben Magyarországon az M0-s autóúton tűnt fel egy hattyú, a jelenetet a forgalomfigyelő kamerák rögzítették, és ahogy a felvételeken is látható, az arra járó autósok nagyon vigyáztak a rossz helyre tévedt madárra.
Őt sikerült befogni, és szerencsére nem történt baj, de a Moszkvát kerülő körgyűrűn már nem voltak ilyen szerencsések az autósok.
Itt egy kacsacsalád téblábolt fel az útra, június 26-án, a sofőrök pedig vérmérséklet szerint lassítottak. A hirtelen megálló autósok ebben az esetben mutatták, hogy mennyire veszélyes ilyen helyen megállni, a baleset szinte borítékolható, főleg ott, ahol rendszeres a követési távolság figyelmen kívül hagyása és a gyorshajtás.
Végül hatan koccantak össze, a kacsacsalád további sorsáról pedig nincs információnk.
Kanadában hasonló esetből halálos baleset lett
Állatvédőnek lenni nemes, de ilyen helyzetben mérlegelni kell, és egyéni mentőakciót indítani komoly következményekkel járhat. 2014-ben kétrendbeli, gondatlanságból elkövetett emberölés vádjában bűnösnek találtak egy kanadai nőt, és életfogytig tartó börtönre ítélték. A korabeli hír szerint egy forgalmas autópálya belső sávjában parkolta le autóját, amíg megpróbált megmenteni néhány eltévedt kiskacsát.
Miközben Emma Czornobaj a vízi madarakat hajkurászta, a belső sávban várakozó autójába szinte fékezés nélkül belerohant egy 50 éves motoros, aki a mögötte ülő, 16 éves lányával együtt a helyszínen életét vesztette.
A nő és ügyvédje megdöbbent az ítélet hallatán, az ügyész azonban elégedetten nyilatkozott: szerinte így megértik majd az emberek, hogy állatok kedvéért nem szabad megállni az autópályán.