Pénteken elfogadta a brit Közlekedési Minisztérium az Amesbury és Berwick Down között, a Stonehenge közvetlen közelében húzódó alagút megépítését – írja a BBC. Emiatt még egy 1882-ben elfogadott, a védett építményekre kiterjedő törvényt is megszegnek, hiszen az 1,7 milliárd fontból, azaz közel 740 milliárd forintból megvalósuló beruházás egyet jelent azzal, hogy sérül a több mint 5000 éves nevezetesség környezete.

Ugyanakkor az alagút megépítését azért találják szükségesnek, mert az A303-as jelű főút önmagában már nem képes arra, hogy megbirkózzon az áthaladó forgalommal. Az átalakításoknak köszönhetően viszont kettő helyett négy sáv nyílik meg az autósok számára, ami lényegesen megkönnyíti a délnyugati országrész és London közötti közlekedést.

Évezredes kulturális kincs megy a levesbe az autósok kedvéért 1

Már évekkel ezelőtt heves tiltakozást váltott ki a helyiekből a Stonehenge mellé tervezett alagút ötlete. (Fotó: Finnbarr Webster/Getty Images)

A rendszeres torlódások, sokszor több kilométeres dugók ellenére azonban komoly ellenállás övezi a mai napig a projektet. Még a tervezési felügyelőség is elismerte, hogy „tartós, visszafordíthatatlan károkat” okoz majd a Stonehenge-ben az alagút kialakítása. Egy időre le is állították az előkészületeket, a világörökségre hivatkozva ugyanis a legfelsőbb bíróság előtt támadták a kivitelezésre vonatkozó terveket.

Arról egyelőre nem tettek bejelentést, mikor kezdhetik meg az alagút építését, illetve mikor adhatják majd át a Stonehenge mellett futó szakaszt.