Ha minden ember racionálisan választana, nem lehetne eladni a sima benzinest az autógázzal és benzinnel is működő Joggerek mellett, pláne, hogy a gázzal is tankolható modell 150 000 forinttal kevesebbe kerül. Ám aki a saját zsebe ellensége, vagy csak fél a gázüzemtől, hiába veszélyesebb a benzines oldal, a TCe 110-zel vehet kizárólag benzinüzemű Dacia Joggert. Az autó mintha modellfrissítésen esett volna át, mert már az új márkaarculat jegyeit viseli, új emblémával, menetfénnyel és típusfelirattal.
Külső
Belülről óriáskombi, kívülről kompakt kombi a tesztelt Dacia Jogger. Hossza 4547, szélessége 1848, magassága 1674 vagy 1690 mm. Utóbbi méret a tetőantennával együtt értendő.
Némi SUV-beütése is van, a Joggert terepjárós részletek próbálják csinosabbnak mutatni. Ilyen az ezüst kartervédő-imitáció elöl, a fekete sárvédőborítás, a robusztus tetősín és a hátsó lökhárítóbetét alul.
Ennek az autónak a használati értékében meghatározó a 2898 mm-es tengelytáv, ami a hasonló technikára épülő Sandero tengelytávjánál 29,4, a hazai piacról sajnos kivezetett Loganénál 24,9 centivel hosszabb. Ez az adottság a formát is uralja oldalnézetből, amit a második tetőoszlop mögött négy centivel felsliccelt tetőív tesz érdekesebbé.
Az új márkaarculattal nemcsak a D és C betűt kombináló embléma és a sokkal markánsabb hátsó típusfelirat változott, de a fényszóró is módosult a menetfény ívével együtt, ami most sokkal hangsúlyosabb. A hűtőmaszk kontúrja nem változott, de a mintája új.
Erősen volvós a hátsó lámpák formája, amire az autó bemutatóján rákérdeztem a külső formatervezőtől. Az volt az őszinte válasza, hogy több megoldást kipróbáltak, de ugyanaz jött ki nekik is optimumként a rakodónyílás szélesítésére, ami a kollégáknak a Volvónál.
Mint más tömeggyártók nagyszériás autóinál, a Daciánál is minden fillér számít, csak itt jobban. Ezért is érdemel említést a hosszabb kábelezést igénylő hátsó tetőantenna, ami a tesztautón nem olcsó botantenna volt, mint a Dustereken, hanem a menőbb cápauszony az Extreme felszereltség részeként.
Belső tér
Egyszerű, de nem igénytelen a Jogger belső tere. Kemény és ízléses erezetű műanyagból készül a műszerfal. Az ajtókon és a műszerfalon lévő szövetbetét sokat dob a minőségérzeten a plasztiktenger lazításával, de 2023-ban a Daciának is illene egynél több akadályérzékelős ablakemelőt adni az autóhoz.
Az utasoknak van elég rakodóhelye, az ajtótárolók elég nagyok, és még a harmadik sorban ülőknek is jut pohártartó. A klímaszabályozás és az autó többi funkciójának kezelése egyszerű a valódi kapcsolókkal és forgatógombokkal, ahogy a rádió távvezérlése is praktikus, mert a Jogger nem vette át a modernebb Renault-k szögletes konzolját, hanem megmaradt a korábbinál.
8,0” a középső kijelző képátlója. Közepes felbontása és tompa reakcióideje a költségek szorítását tükrözi. Elöl egy USB-töltője van és egy 12 voltos, hátul egyetlen 12 voltos aljzatot kell beosztani az akár három emberre. Elöl fent a középső kijelző melletti telefontartó konzolhoz is tartozik egy USB-A csatlakozó a navigációt futtató telefon életben tartására.
Ez az egyik legfontosabb részlet az autóban, mert a navi menüje tébolyítóan elmaradott. Míg kábellel tükrözhető az okostelefon az autó középső kijelzőjére, a gyári navigáció ott tart, hogy add meg az országot, a várost és budapesti cím esetén a kerületet is az utca előtt. Ma ez a legtöbb autóban úgy működik, hogy beírod a Garibaldi utcát és Tatabányától Nyíregyházáig kiadja az összeset, nem kell szerencsétlenkedni.
Mivel az emelt tetővonal a harmadik sorban is élhető fejteret ad, a Jogger csont nélkül hétszemélyes autó, ha nem egy kosárcsapat kezdőötösét akarod elvinni két játékos-edzővel. Elöl és középen a Dacia Jogger tesztautó nagyon tágas, jó a lábtere középen és leghátul is. A hátrafelé emelkedő üléseken a harmadik sorban is van elég fejtér, a kibillenthető pillangóablak kedves figyelmesség. Az oldallégzsák viszont nem ér el idáig, a gyár szerint nem a spórolás miatt, dehogy, hanem mert a középsőknél beljebb ülő utasok miatt nélkülözhető.
Pár mozdulat összecsukni és előrebillenteni a hátsó üléseket, amivel sokat nő a 160 literes csomagtér. A csupán 10 kg-os ülések kiemelése fájdalommentes az egyszerű, de kézre álló rögzítőmechanizmussal, amivel 595 literre nő a térfogat.
Leghátsó ülések nélkül, a középső üléstámla lehajtásával 1807 literesre bővül a csomagtér. Az ötszemélyes Joggerbe még több csomag fér, 607-1819 liternyi. Nagyon praktikus a tetősínből kialakítható tetőcsomagtartó. A tetőkorlát középső szakasza kivehető és tetőcsomagtartó-keresztlécként lecsavarozható, így mindig velünk van, amikor kell, de nincs útban, ha nem használjuk.
Technika
Akárcsak a Micra, a Captur vagy az új ASX, a Jogger is a Renault-Nissan-Mitsubishi konszern CMF-B padlólemezére épül, de a hátsó modult olyan nagyra nyújtották, amekkorára csak lehetett. A kombi kifejlesztésekor a súlycsökkentés volt az egyik fő szempont, mert a hízás nemcsak a fogyasztást növeli, de drágábbá is teszi az autót.
Általában a hightech autókhoz társul a tömegcsökkentés, pedig a Jogger is kifejezetten könnyű. Egzotikus anyagok nélkül, nagyszilárdságú acélokkal és súlytakarékos konstrukcióval sikerült 1205-1261 kg közé szorítani a hétüléses modellek súlyát benzines motorral.
Egyféle alapmotor van csak a típushoz, benzines és benzin-gáz üzemmel. A 999 köbcentis háromhengeresekben közös a 72,2×81,34 mm-es furat-löket arány és a fix lapátgeometriájú, a kipufogócsonkba integrált turbófeltöltő.
A benzinnel és autógázzal is működő motorváltozat, az ECO-G 100 szívócső-befecskendezős, míg a csak benzinnel tankolható TCe 110 közvetlen befecskendezéses. Az LPG-s verzió benzinnel 90 lóerős és 160 Nm a nyomatékmaximuma, ami autógázzal 100 lóerőre és 170 Nm-re gyarapodik. A benzines értéke 110 lóerő és 200 Nm.
183 km/óra a tesztautó végsebessége a 110 lóerős motorral, az ötüléses 10,5, a tesztelt hétüléses 11,2 mp alatt gyorsul 0-ról 100-ra. A Jogger minden motorjával 1200 kilós fékezett utánfutót vontathat.
Elöl MacPherson rugóstagos a futómű alsó keresztlengőkarral, hátul félmerev csatolt hosszlengőkaros. Rokonszenves a Daciában, hogy no name gumik helyett Continental-abroncsokon szállította ki az autót, a gumiméret 205/60 R16. Itt motortól és felszereltségtől függetlenül egységes a kerék- és gumiméret a költségcsökkentés jegyében.
Csak az Extreme felszereltséghez rendelhető az Extended Grip, ami a Citroën-Peugeot-modellek GripControl nevű okosított kipörgésgátlójához hasonlóan beállítástól függően engedi túlpörögni a kerekeket, hogy saras, havas úton ne akadjunk el olyan hamar.
Vezetés
Ahhoz képest, hogy ez messze a legeslegolcsóbb családi autó itthon, és motorja csak háromhengeres, egész kulturáltan forog a benzines. A váltó szorosan, kicsit nehezen mozog a hat előremeneti fokozat között.
Gázadás után késik a teljesítménynövekedés, mint a nagyon kis hengerűrtartalmú turbós benzineseknél, de a Dacia motorja a FIAT Tipóban kipróbáltnál lényegesen jobban viselkedik.
2500-as fordulatszám felett jön meg az ereje. Ha nem színezel alá finoman a gázpedál visszaengedésével, akkor elég harsányan megindul az autó. 3500 felett lelkesen húz, és mivel az alsó fokozatokban rövidek az áttételek, a telerámolt Jogger sem válik gyámoltalanná.
Autópályán a hatodik kímélő áttétel, az előzéseknek, gyorsításoknak érdemes ötödikben nekifutni. Ez cseppet sem nagy ár a hosszú hatodik zaj- és fogyasztáscsökkentő hatásáért. 130-nál csak 2600 a fordulatszám percenként, ami hosszabb utakon 7 liter alá szorítja a fogyasztást. Se a szélzaj, se a motorhang nem vészes autópályán, a 140-150 még kényelmes utazósebesség.
Némi hatása lehet a fogyasztásra az Eco üzemmódnak, amivel egész könnyű együtt élni. Normál közlekedéskor nem lesz tőle annyira ványadt az autó, hogy zavarni kezdene, aki pedig sportosan vezetve kíván döngetni egy 2,9 méteres tengelytávú, emelt tetős kombival, az rossz helyen kopogtat.
Nem is az a baj, hogy a kormányzás érzéketlen és a tompa visszajelzések miatt nem lehet a volánon át úgy letapogatni az utat, mint egy Toyota Suprában.
Ezt nem is várjuk el, inkább a 11,7 méteres fordulókör-átmérőn kellene javítani a kerekek jobb alászedhetőségével, aminek azonban a keresztben álló motor és mellette a sebességváltó-differenciálmű egység szélessége erős korlátokat szab.
Ideje lenne a Dacia-modelleknek továbbadni a Renault-k ülését, mert a javulás ellenére a vezetőülés kényelmetlen hosszabb utakon. Jobb, mint az első Logané volt, de 6-8 órát vezetni nem jó benne. Az ülőlap dőlésszöge miatt kevés a comb alátámasztás, a és állítható deréktámasz sincs.
Az automatikus légkondicionálás nehezen bírt a kánikulával, a Jogger klímakomfortja mérsékelt. Kézzel beállítva vagy erősen tüdőn fúj a hideg a fehér csíkokkal feldobott légrostélyokból, vagy a homlokod lilul a szélvédőre irányított levegőtől. Kár, hogy nincs hátsó levegőkilépő, ezzel sokkal harmonikusabb lehetne a légkondicionálás. Igényes részlet viszont a légrostélyok elzárhatósága.
Ez az autó a Dokker, a Logan kombi és a Lodgy közös utóda. Aki terelgetett már oldalszélben izzadó tenyérrel Lodgyt, a Joggerben megnyugodhat, mert sokkal kevésbé billenékeny és szélérzékeny autó.
Teljes terheléssel 159 mm a hasmagasság, ami 1,5-2 centivel nagyobb az átlagos autók üres magasságánál. Mivel a terheletlen Jogger alatt kereken 20 centis hely van, dűlőutakat, vízpartokat, erdőszéli csapásokat is bátran megcélozhatunk vele.
Költségek
6 699 000 és 8 089 000 Ft között mozog a Jogger listaára motortól, ülésszámtól és felszereltségtől függően. A benzinesből nincs Essential alapverzió, csak a benzin-gázosból, így az 1,0 TCe 110 7 449 000 Ft-tól indul Expression felszereltséggel. A harmadik üléssor felára 320 000 Ft. A tesztelt Extreme helyből hétszemélyes és LPG-vel 7 939 000, benzinesként 8 0890 000 Ft a listaára.
Mivel az LPG-vel és benzinnel is használható Jogger 150 000 forinttal kevesebbe kerül, nagyon nincs értelme azt a benzinest venni, amit csak a 600 forintot nyaldosó 95-össel lehet etetni, szemben a literenként 300 Ft alatt tankolható autógázzal. Értelmetlen pazarlás a tesztelt modellt választani, de néha az autóvásárlók gondolkodása nehezen megmagyarázható. Akit a szinte féláron használható gázüzemű érdekel, tavaly azt is teszteltük 3400 km-s távon.
6,1-6,7 l/100 km között mozgott az autó tankolás után kalkulált átlagfogyasztása legnagyobbrészt autópályán 120-125 km/órás sebességgel mérve és országúton autózva. A fedélzeti számítógép egészen pontos 6,4 litert írt ki 100-ra az 1480 kilométeres tesztút végére. 50 literes a tank, 700 kilométert békében megtehetünk két tankolás között.
3 év vagy 100 000 km a garancia felső határa, amit a gyári finanszírozótól felvett hitelért cserébe 5 évre emel az importőr. Az Extreme alapfelszerelése a tolatókamera, a parkolóradar, az egyzónás automatikus légkondicionáló, a hátsó asztalka, a kábeles okostelefon-tükrözés és az autó egyik legjobb megoldása, az önműködő ajtónyitás és zárás, ami tényleg automatikus, mert a kocsitól eltávolodva zárnak, közeledve nyílnak az ajtók.
A tesztelt Dacia Jogger és vetélytársai – Listaár, forint | |
---|---|
Dacia Jogger 1,0 TCe 110 Extreme (110 LE) | 8 089 000 |
Dacia Jogger 1,0 ECO-G 100 Extreme (90/100 LE LPG és benzin üzem) | 7 939 000 |
Peugeot 308 SW 1,2 PureTech Active Pack (130 LE, 5 ülés) | 9 880 000 |
Toyota Proace Verso City Shuttle (136 LE, elektromos, 5 ülés) | 17 740 000 |
Értékelés
Autógázzal majdnem felezhető volna az üzemanyagköltség, így házon belül a TCe 110-nél jobb vétel az olcsóbb, LPG-vel is működő ECO-G100, amely ugyanúgy üzemel 95-össel is és benzintankja is egyformán nagy. Az Extreme felszereltséggel megkapunk minden fontosat, a takarékos és kulturált benzines beválik családi autókánt. A Joggerben vannak olcsó megoldások, de egyik sem annyira bántó, hogy az autó ár/érték arányát érdemben rontanák.
Mellette – Ellene | |
---|---|
|
|