A Toyotánál 1947 óta létezik a kísérleti mérnöki műhely, a Toyota Engineering Society (TES), ahol a szakemberek és a 28 ezer főnyi önkéntes leginkább az autózással kapcsolatos, de a gyártáshoz, termékfejlesztéshez közvetlenül nem kapcsolódó projekteken dolgozhat, ám 2017 óta a robotika is terítéken van.
Ennek eredményét, PIXI-t a napokban mutatták be: a robot igazi büntetőrúgó ásznak készült.
PIXI a Toyota autóin megtalálható számtalan modern szenzorral, kamerával érzékeli a környezetét, energiáját a gyártó legújabb hidrogéncellás erőforrásának kicsinyített változatából nyeri, de még a köpenye és ékszere is az autógyártásból származik, előbbit a légzsákok gyártási hulladékából szabták, utóbbi, a nyaklánc, golyóscsapágyakból áll.
A robot a műhelymunka végére viszonylag pontosan és erősen – 30-40 km/órás sebességgel – tudta elrúgni a focilabdát, de ahhoz, hogy igazi aranylábú legyen, kimentek vele a pályára, hogy valódi emberek rúgástechnikáját rögzítve és elemezve finomhangolják PIXI-t.
A robot 300 gyerek előtt mutatkozott be, de nem indult simán a dolog: a mérnökök a megelőző este vették észre, hogy PIXI feje furcsán, oldalra áll, amikor közelebbről megvizsgálták, kiderült, hogy a műanyag gerinc egyik „csigolyája” eltörött.
Arra már nem volt idő, hogy másnapra 3D nyomtatóval elkészüljön az alkatrész, így felmerült, hogy fej nélkül áll majd pályára a gépfocista, de az egyik munkatárs nagyot húzott: a debüt reggelére egy, a megfelelő alakúra faragott faelemet vitt a laborba – a saját otthoni íróasztala lábát áldozta fel, hogy ne érje csalódás a kis nézőket.
PIXI legjobb rúgása végül 85 km/órásra sikerült.
Korábban már kosarazó robotot is készítettek, nézd meg azt is!