Nemrég megkérdeztük a Vezess olvasóit, hogy van-e az az üzemanyagár, amelynél leraknák az autót. Érdekes válaszok születtek – amelyet ebben a cikkünkben találsz -, de a lényeg, hogy olvasóink többsége nem hajlandó letenni az autót, bármennyire drága is lenne tankolni. Nagyjából ugyanez derül ki a Publicus Intézet nem rég közölt nyári felméréséből is.
Az autóval közlekedő, érdemi válaszadók átlag 890 forintos literenkénti üzemanyagár mellett ülnének át a mindennapok során tömegközlekedésre – derül ki a Népszava kérésére készített, augusztusi felmérésből.
Ez például abból a szempontból figyelemre méltó, hogy a piaci gázolajár tavaly novemberben – tehát amikor a magyar magánautósok literenként 480 forintért tankolhattak – átlag 851 forinton, tehát a „lélektani határhoz” igen közel állt. Legalább ennyire szembetűnő, hogy az intézet idén januári körkérdése során az átlag még 937 forintra jött ki. Tehát az elmúlt közel háromnegyed év során a közlekedők tűréshatára apadt, jegyezte meg a lap. Az más kérdés, hogy azt az árat a legtöbb magánembernek nem kellett kifizetnie, hiszen cégekre vonatkozott, a privát autótulajdonosok 480 forintért tankolhattak.
Szintén fontos megjegyezni, hogy érdemi választ csupán az autóval rendelkezők 26 százaléka adott. 59 százalék nem tudta megmondani, milyen üzemanyagár mellett választana más közlekedési módot.
Az autótulajdonosok 3 százaléka viszont már a mostani üzemanyagárak mellett is váltott. letették az autót.
A váltani szándékozók 59 százaléka tömegközlekedésre, 19 százaléka kerékpárra, 2 százaléka más hajtású autóba ülne át, 7 százalék családtaggal közösen használná a négykerekűt, egy százalék inkább gyalogolna, a közösségi elektromos autó lehetőségét viszont kimutathatatlan arányban választották.
A legfrissebb információk szerint a benzin beszerzési ára pénteken hat forinttal csökkent, a gázolajé pedig literenként négy forinttal. Amennyiben a benzinkutakon érvényesítik az árváltozást, a 95-ös új átlagára 647, míg a gázolajé 678 forint lehet. Rossz hír, hogy ezek a felmérések nem bizonytalanítják el a kormányt, amely januártól nagyjából negyven forintos adóemelést tervez az üzemanyagok literenkénti árában, így onnantól hétszáz forint feletti árra lehet számítani.