Ahogyan arról korábban a Vezess is beszámolt, saját hatáskörben döntött úgy az Országos Mentőszolgálat, hogy maximális sebességhatárt szab meg a mentőautóknak. Arra hivatkozva vezették be az intézkedést, hogy csökkentsek a mentőautó-balesetek számát az utakon, melyekből évente átlagosan 70 fordul elő.

Az új szabályozás értelmében a mentőautók sofőrjei – a megkülönböztető jelzések használata mellett – legfeljebb 30 km/órával léphetik túl a többi közlekedőnek megengedett maximumot. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy lakóövezetben 20 helyett 50-nel, lakott területen belül 50 helyett 80-nal, országúton 90 helyett 120-szal, míg autópályán 130 helyett maximum 160 km/órás sebességgel haladhatnak.

Néhány szabály betartásával azonban az autósok jelentősen megkönnyíthetik a mentősök dolgát, tekintve, hogy a beteg állapota, rosszabb forgatókönyv esetén akár az élete szempontjából minden másodpercnek jelentősége lehet – az alábbiakat a Közlekedésbiztonság oldala gyűjtötte össze:

  1. Ne késztessük hirtelen fékezésre a szirénázó járműveket! Az út szélére húzódva, valamint kézzel intve vagy az irányjelző használatával jelezzük, hogy észrevettük a megkülönböztető jelzést, és szabad utat adunk annak!
  2. Amennyiben többsávos úton haladunk, „halszálka” formában engedjük el a mentőautót, figyelve arra, hogy az melyik sávban közeledik.
  3. Ha mindenki balra húzódva enged utat a mentőnek, ne húzódjunk jobbra csak azért, mert úgy szabályos, vagy úgy gondoljuk, hogy úgy szélesebb menekülő utat tudunk. Mozogjunk együtt a forgalommal!
  4. Biztonsági folyosó kialakításakor használjuk az irányjelzőt! Így a mentőnek nemcsak azt jelezzük, hogy észleltük a közeledését, de azt is, hogy merre térünk ki az útjából.
  5. Készüljünk fel a váratlan helyzetekre, amint meghalljuk a sziréna hangját! Vizionáljuk, hogyan cselekedjünk, ha ki kell térni a mentő útjából, mérlegelve, merre térhetnek ki mások, hogyan tudjuk a leggyorsabban, mégis a legbiztonságosabban elengedni stb.
  6. A mentők irányjelzőire is figyeljünk, amivel mindig azt jelzik, merre szeretnének haladni.
  7. Várjuk meg, hogy helyreálljon a forgalmi rend, miután elhaladt a mentőautó! Ne tapadjunk rá szabálytalanul a mentőre, hogy egérutat nyerjünk!
  8. Gyalogosként se lépjünk le a járdáról, ha szirénázást hallunk, amíg el nem megy a mentő! Már csak azért sem, mert lehetnek olyan autósok, motorosok, akik csak a zebrára húzódva tudják elengedni a mentőt.
  9. Szirénázó autó észlelésekor ne induljunk keresztül az úton kerékpárral vagy rollerrel!