Pár évtizede egy hosszú út után nyári, őszi estéken nemcsak a tankolás miatt kellett kitérőt tenni, hanem az egyre maszatosabb szélvédő miatt is. A felkenődött rovartetemek egyszerűen annyira ellepték az üveget, hogy nem lehetett kilátni. Napjainkban viszont egyre kevesebb alkalommal kell a felmosóvödör után nyúlni, a bogarak eltűntek. Ezt mutatja a kollektív tapasztalat, de ugyanakkor több kutatás is.
Az anektodikus bizonyítékok ebben a témában elég gyenge lábakon állnak, nyilván sok autós találkozott a jelenséggel, de az összehasonlíthatósághoz ennél több adat kell. Szerencsére a tudomány hívei ezt a kérdéskört sem hagyták érintetlenül.
Egy átfogó kutatás során kiderült, hogy Dániában, a vidéki területeken 1997 és 2017 között a nyarakon 80 százalékkal csökkent a szélvédőn szétkenődött rovarok száma. A kutatást Anders Pape Moller vezette, aki több mint 50 éve foglalkozik természetkutatással.
A Washingon Post cikke szerint annak ellenére, hogy súlyos egészségügyi problémái miatt az elmúlt évtizedben hosszú kórházi kezelésre szorult, minden nyáron visszatér Dániába, hogy asszisztenseivel együtt több százszor oda-vissza vezesse az ütött-kopott kutatási járműveiket a dániai Jütland-félsziget északi részén fekvő, tanyákkal tarkított vidéki útvonalakon.
A kísérlet nem túl izgalmas, a résztvevők egyenletes sebességet tartanak, jegyzik a hőmérsékletet és a szélviszonyokat. És végül számolják a kisebb és nagyobb bogárfoltok számát. A bogárpopulációkat hagyományosabb rovartani módszerekkel is nyomon követik: hálóval és ragadós csapdákkal fogják őket, és megszámolják, hogy a helyi fecskék hány rovart etetnek a fiókáikkal.
Több helyen nézték, ugyanarra jutottak
A jelenség nem korlátozódik Dániára. Angliában is hasonló eredményre jutottak a kutatók. Nagy-Britannia Kent megyéjében számolták a rovarokat az autók rendszámtáblájára helyezett hálóval, és a helyzet ott sem volt túl rózsás: a 2004-es adatokhoz képest 2019-ben 50 százalékkal kevesebb rovar kenődött szét az autókon.
Ezt a változást korábban már német, Puerto Ricó-i és brit kutatások is bemutatták, az okok mögött pedig több tényezőt sejtenek, az egyre növekvő forgalomtól kezdve a mezőgazdaságban használt erős rovarölő szereken át egészen a klímaváltozásig.
Arról már megoszlanak a vélemények, hogy ezek az adatok a teljes populáció csökkenésére is kivetíthetőek, de az biztos, hogy többek között gyorsan száguldó autóink szélvédői mutattak rá, mennyire gyorsan változó körülményeket okoz civilizációnk a földi ökoszisztéma számára.
A kevesebb rovar ugyanis kevesebb táplálékot jelent más élőlényeknek, pl. madaraknak, illetve jelentős gondot okoz a növények beporzását illetően is.