A NASA idén október 13-án indította útjára Psyche nevű szondáját a SpaceX Falcon Heavy rakétáján a floridai Kennedy Űrközpontból. Az űreszköz elsődleges célja a 16 Psyche (Pszükhé) nevű, mintegy 226 km átmérőjű, a feltételezések szerint fémekben gazdag kisbolygó vizsgálata, de emellett több más kísérlet elvégzése is a menetrend része.
Ezek közé tartozik az űrbeli és az űr és a Föld közötti kommunikáció, adattovábbítás új szintjének kipróbálása, a Psyche ennek megfelelően vadonatúj, infravörös közeli lézeres kísérleti eszközt is vitt magával, mely a jelenlegi, rádióhullámos módszerek 10-100-szoros sávszélességét biztosíthatja, azaz ezen a téren forradalmasíthatja az űrkutatást.
Az átlagosan 3 csillagászati egységre (CsE – a Nap és a Föld átlagos távolsága) keringő kisbolygó felé vezető útján a NASA szakemberei már november 14-étől próbálgatták a Psyche lézeres adattovábbító rendszerét, december 4-én 62,5, 100, majd 267 Mbps sávszélességű adást is fogtak tőle, majd december 11-én, 31 millió km-es távolságból egy rövid, nagy felbontású videót is küldettek vele a Kaliforniai Műszaki Egyetem Jet Propulsion Laboratory (Caltech JPL) Palomar csillagvizsgálójába.
„A Psyche egyik célja a több millió kilométer távolságból való nagy sávszélességű adattovábbítási képesség bizonyítása. A Psyche maga nem rögzít videót, szóval általában csak véletlenszerű tesztjeleket küldetünk, de hogy emlékezetesebbé tegyük az alkalmat, ezúttal a JPL szakembereivel közösen egy mókás felvételt készítettünk” – nyilatkozta a demó projektigazgatója, Bill Klipstein.
A bevezetőben már lelőttük: igen, egy macskás videóról van szó, melyen a JPL egyik dolgozójának vörös-fehér teknőctarka cicája, Taters játszik egy lézermutatóval, a felvételen pedig a cica adatai mellett a közvetítés technikai részletei is megjelennek.
Íme, az első bolygóközi cicás videó: