Arra a kérdésre, hogy „Mikor ülhetek volán mögé, miután ittam?”, nem létezik pontos válasz. Legalábbis olyan biztosan nem, ami később a rendőrségi szonda próbáját is biztosan kiállja. Ahány ember, annyiféleképpen hat rá az alkohol. És ez érvényes a lerészegedés és a kijózanodás gyorsaságára is – fejti ki a KTI honlapján, dr. Funk Sándor addiktológus.
Mint az kiderül, az alkohol eltérően hat szervezetünkre, attól függően hogy mit és mennyit iszunk, milyen a fizikai és a lelki állapotunk, fáradtak vagy kipihentek vagyunk éppen. Emellett az alkohol hatását befolyásolja az időjárás, a frontok, a stressz és számos más körülmény. Ezért azt sem lehet teljes bizonyossággal megjósolni, hogy az elfogyasztott alkohol mennyi idő alatt ürül ki a szervezetből.
A tapasztalatok szerint számos olyan sofőr kifújt levegőjében, majd később a vérében is, kimutatták már az alkoholt egy-egy közúti ellenérzés során, akik „másnap” már frissnek-fittnek érezték magukat, de a szonda szerint ittasak voltak. Több olyan esettel találkoztak a rendőrök és az orvosok, amikor bár a sofőr koordináltan mozgott, a viselkedése sem utalt arra, hogy másnapos lenne, mégis a bűncselekmény értékhatárát meghaladó mennyiségű alkohol volt a szervezetében.
Ezt nevezik posztalkoholos állapotnak.
Reggel frissnek érezzük magukat és úgy gondoljuk, már simán vezethetünk. A szonda azonban azt mutatja, hogy még nem kellett volna. Hónapokra is bevonhatják ilyenkor a gépjárművezető jogosítványát és több tízezres büntetést kaphatnak.
Tudtad-e?
Akinek fél évre vagy még hosszabb időre bevonják a jogosítványát, annak automatikusan utánképzésen kell részt venni, ami megint csak idő és nem kevés pénz. Nem lehet elkerülni. Egyetlen kedvezmény, ha ez annak számít, hogy az eltiltás hatálya alatt is elvégezhető. Sikeres vizsga és az eltiltás lejárta után aztán a sofőr visszakapja a jogosítványát.
Magyarországon nulla tolerancia van érvényben az alkoholfogyasztással szemben a vezetéshez köthetően. Ez azt jelenti, hogy a gépjárművezetők csak teljesen józan állapotban vezethetnek járművet. 2014 óta ráadásul már nem az alapján minősítik az ittas vezetőket, hogy milyen mértékű az alkoholos befolyásoltsága. A régi amerikai filmekből ismert teszt, hogy felváltva tegye a bal, majd a jobb mutatóujját az orra hegyére és szép lassan menjen végig a felezővonalon, nálunk nem játszik, soha nem is alkalmazták.
Immár húsz éve csak az számít, hogy mit mutat a rendőrségi szonda. Bár kereskedelmi forgalomban ma már akár a rendőrökével azonos minőségű, sőt ugyanolyan szondát is vásárolhat bárki 250-300 ezer forintért, amilyet ők használnak, senki nem hivatkozhat arra, hogy az ő szondája otthon más mutatott.
Számos városi legenda kering az „én már vezettem ittasan és nem történt semmi” hozzáállású autósok között, és persze a világhálón is. A C-vitamintól a pörköltig számos tanácsot olvashatunk, amelyek valakiknek valamikor beváltak, hogy gyorsítsák az alkohol lebomlását. Ezekkel azonban több probléma is van:
- először is, kétséges a forrás hitelessége,
- másodszor, attól még, hogy valakinek állítólag bevált, nem biztos, hogy másokon is segít.
De, ami a legfontosabb: valószínűleg egyik „csodamódszer” sem állja ki a gyakorlat próbáját.
Az emberi szervezet óránként 1 gramm alkoholt képes feldolgozni testsúlykilogrammonként, mondta dr. Funk. De inkább kevesebbet. A szervezet egyetlen enzimje foglalkozik az alkohol feldolgozásával, annak a teljesítőképességének a maximuma az 1 gramm.
Ez csodaszerekkel az emberiség mai tudása szerint nem gyorsítható. Pörkölttel és hasonlókkal pedig főleg nem. Azzal, ha teleesszük magunkat, csak azt érjük el, hogy le-, sőt túlterheljük a szervezetünket, azaz tovább maradunk kicsit ittasak. A szakember szerint az utolsó pohártól számított 12 óra elteltével már valószínűleg volánképes a sofőr, de ő inkább 24 órát mond. 24 óra a szélsőségesen lerészegedettek kivételével bárkinek elég a kijózanodáshoz.
Hogyan hat az alkohol a sofőrre?
- rontja a reflexeket,
- növeli a kockázatvállalási hajlamot,
- növeli a reakcióidőt,
- nagyobb mennyiségű szeszes ital elfogyasztása után egyebek között romlik a sofőr térlátása, távolságbecslő és tájékozódási képessége.
Végül pedig, ami nagyon fontos:
SOHA NE VEZESS ITTASAN ÉS ÜLJ BE OLYAN AUTÓS MELLÉ, AKIRŐL TUDOD, HOGY ALKOHOLT FOGYASZTOTT!