Tragikus példával szemlélteti egy hazai közlekedésbiztonsági oldal, milyen súlyos következményei lehetnek, ha például alacsony vércukorszinttel ülsz a volán mögé.

Tavaly májusban egy középkorú hölgy vércukorszintje percek alatt annyira lecsökkent vezetés közben, hogy tudatzavart eredményező rosszullét lett úrrá rajta. Emiatt előbb belerohant az éppen előtte haladó motorosba, majd az elsőbbségadás szabályait figyelmen kívül hagyva hajtott át egy kereszteződésen, végül kerítésnek ütközött.

A baleset következtében a motort vezető 60 éves férfi súlyos sérüléseket szenvedett, a kórházba szállítása után életét vesztette. A nő ellen november végén emelt vádat az ügyészség halálos közúti baleset gondatlan okozásáért – részletezti a portál.

Kiderült ugyanis, hogy már akkor sem érezte jól magát, amikor a munkahelyéről hazaindult, ennek ellenére volánhoz ült.

2006 óta inzulint használ cukorbetegségére, éreznie kellett, és elmondása szerint érezte is, hogy vércukorszintje rohamosan csökken. Pedig napközben betartotta az étkezési szabályokat, csak a nap végén nem.  Amikor érezte, hogy kezd zuhanni a vércukorszintje, ennie kellett volna pár falatot. Ő azonban úgy döntött, hazavezet, majd otthon vacsorázik, aztán beadja az esti inzulin adagot.

Cukorbetegként azonban – az ügyészség szerint – tisztában kellett lennie azzal, hogy ezzel milyen kockázatot vállal. Mivel járhat, ha annak ellenére ül a volánhoz, hogy egyre erősebben érzi magán az alacsony vércukorszint hatását. Ezért vádolják most halálos közúti baleset gondatlan okozásával.

10 jel, amikor már ne ülj volán mögé, vagy állj meg!

Milyen jelei lehetnek annak, hogy veszélyesen alacsony a vércukorszintünk?

  • remegés
  • izzadás
  • erős éhségérzet
  • szapora szívverés
  • zsibbadás
  • száj vagy az ajak bizsergés
  • homályos látás
  • fejfájás
  • ingerültség, zavartság
  • összefolyó beszéd

Fontos tudni, hogy túl alacsony vércukorszint hatására ezek a tünetek nagyon-nagyon gyorsan jelentkeznek és egyszere több. Szóval ha csupán fáj a fejed, az még nem azt jelenti, hogy leesett a vércukrod.

Tudtad, hogy vannak olyan gyógyszerek, amelyek szedése alatt tilos autót vezetni?

Akit ilyen gyógyszerrel kezelnek és a tiltás ellenére volánhoz ül, majd balesetet okoz, nem kerülheti el annak jogi következményeit. Nem számít mentő körülménynek a hirtelen rosszullét, ha az olyan betegség miatt következik be, amiről a sofőr tudott.

Fejfájással, nehezen magyarázható idegességgel, ingerlékenyéggel, látászavarral, szédüléssel és tarkótáji fájdalommal járó tünetegyüttes esetén semmi esetre se üljünk autóba! Ha már úton vagyunk, azonnal félre kell állni és segítséget kérni/hívni.

Egy pillanatnyi rosszullétnek is súlyos következményei lehetnek. Lakott területen belül nagyjából 14, azon kívül 25 métert teszünk meg autóval másodpercenként, ha közben rosszul leszünk, mindezt „vakon” – hívja fel rá a figyelmet a Közlekedésbiztonsági portál.