Rekordmagasra ugrott az SUV és crossover-arány az európai autóeladásokban, az Automotive News cikke szerint 2023-ban elérte az 51 százalékot. Az aszfaltterepjárós divathullámra a Peugeot időben felkapaszkodott még a Mitsubishi ASX-re épülő a 4008-cal, a 2008 pedig azóta is hasít. A második generáció a tavalyi ráncfelvarrás után járt a Vezessnél. Az elektromos után a 130 lóerős benzinest teszteltük a nagypályás, nyolcfokozatú automatával.
Külső
Messze az autó orrára rajzolt oroszlánkarom a tavaly megejtett modellfrissítés legfeltűnőbb eleme. A nappali menetfénnyel a spanyolországi Vigóban gyártott crossover a szépséges 508-ast követi, amely dízel kombiként 5,4 litert fogyasztott 100 autópályás kilométeren.
4304 mm az autó hossza, 1775 a szélessége és 1550 mm a magassága tetőkorláttal együtt és 2605 mm a tengelytávolság. Ezzel a hosszúsággal az autó felfelé lóg ki a B SUV-szegmensből. Az egy kategóriával feljebb mozgó SEAT Ateca alig hosszabb a maga 4363-4381 milliméterével.
Bárhonnan nézzük, mindenütt történik valami a 2008 lemezeivel, a hátsó sárvédőkbe préselt háromszög különösen látványos. Alapáron 17es könnyűfém felniket kap GT szinten a tesztelt Peugeot 2008, 140 000 forintért rendelhetők 18-as felnik és pótkerék-előkészítés is van az extralistán 16 hüvelykes kerékhez.
Belső tér
Amikor a Peugeot vezetése kitalálta, hogy a tömeggyártóknál szokottnál több pénzt akar keresni az autóin, ennek az egyik első szemmel látható jele a minőségérzet javítása volt. A ráfordítás látszik a megújult 2008-on is. A lágy műszerfali anyagok és az ajtóburkolatok ezen a mezőnyön belül igényesek, akárcsak a műszerfal szép grafikája, aminek van annyi nézete, hogy kedvedre válogass közülük.
Szép és hasznos két a megvilágított USB-C-töltő a kimondottan nemes fokozatválasztó kar és az üzemmódkapcsoló előtt. Elegáns a középső kapcsolósor hét billentyűje, közvetlen gombbal a belső levegőkeringtetésnek.
Kár, hogy a ventilátorfokozat és a hőmérséklet-állítás csak a menüből férhető hozzá az érintőképernyőn át. A hangerő szabályozására nagyon jó a forgókapcsoló, praktikusabb a +/- gombok léptetésénél. A rádió vagy a telefonbeszélgetés kihangosítása nem némul el a motor leállításakor, ezt így kell csinálni.
10,0” vagy 25,4 centi a középső érintőkijelző képátlója, ami a szerényebb felszereltségű 2008-as Peugeot-kban is adott, nem muszáj hozzá a csúcsmodellt megvenni vagy felárat fizeti.
Ahogy az 2024-ben illik, a tesztelt Peugeot 2008 hozza a vezeték nélkül is működő kapcsolatot az AndroidAuto és az Apple CarPlay működéséhez, nem kell drótra húzni a telefont, hogy a Waze megmutassa az autó kijelzőjén, hol kell a jobb sorsra érdemes rendőröknek bevételt termelniük a deficites költségvetésnek. Gyorsabb lett a vezeték nélküli telefontöltő, 5 helyett 15 wattos.
Elöl komfortos és szellős autó a 2008. A háromfokozatú ülésfűtés nagyon lelkes, gyorsan parázslani kezd az ülés, de hiába vesszük vissza, mintha nem a fűtés intenzitása csökkenne, csak a ki-bekapcsolás közötti szünetek volnának nagyobbak, emiatt még az első fokozat is túlzás lehet.
Hátsó utasterével a szűkebb és kevéssé átgondolt autók közé tartozik a 2008 a kategórián belül. Magas embereknek a kis ajtónyílással és a közepes térkínálattal kényelmetlen a hely. Nincs se tologatható hátsó üléspad, mint a Capturben és az ASX-ben, sem külön levegőrostély, amit a Kamiq ad a kategóriában. Két kütyütöltőpont viszont a hátul ülőknek is jár.
Maradt 434 literes a csomagtartó, ez elég jó a szegmensben. A középső felszereltségi szinttől jár a csomagtéri elválasztópolc, ami nagyon praktikus, egy szintbe hozható vele a csomagtérperem a lehajtott hátsó ülésekkel. Egy rugós akasztó megtartja a padlóelemet.
Technika
Egyelőre túlélte a dízelmotor a modellfrissítést, de csak készletről kapható, gyártásból már nem rendelhető. Az 1,5 BlueHDi az egyetlen négyhengeres a kínálatban.
Benzinesből továbbra is csak háromhengeres turbómotorok vannak, a Peugeot nem kínál négyhengeres benzinest a 2008-hoz. Az 1199 köbcentis, Szentgotthárdon is gyártott motor 100 vagy – mint a tesztautóban – 130 lóerős lehet. Előbbihez hatgangos kézi váltó jár, utóbbihoz széria a nyolcfokozatú, bolygóműves automata, ami a 130 lóerős dízelhez alapfelszerelés.
Már rendelhető a 48 voltos hibridrendszerrel kiegészített benzines motor. A Miller-ciklusú benzinest egy 55 Nm és 28 lóerő leadására képes villamos gép támogatja, a lítiumion-akku elfér a vezetőülés alatt. A rendszer jócskán megnyújtja az alapjárati motorleállítás fázisait és az autó hajtásába is besegít, kis sebességnél akár önállóan gurítva az autót, amivel a menetidő (és nem a megtett távolság!) akár felében állhat a benzines a gyár ígérete szerint. A kis feszültségű hibridhez hatfokozatú, dupla kuplungos, automatikus sebességváltó jár, a hibrid rendszerrel ígért megtakarítás 15%.
Továbbra is választható 150 000 forintos felárért a Grip Control nevű okosított kipörgésgátló, amivel habkönnyű terepen magabiztosabban juthat előre az autó, mert beállítástól függően több kipörgést enged a kerekeknek és négy évszakos gumi jár az autóhoz.
Egy modellfrissítés ritkán jár mélyreható fejlesztésekkel, a Peugeot E-2008 hajtástechnikája viszont jelentősen átalakult az új villamos géppel és az akkumulátorral. Az eddigi 100 helyett 115 kW az elektromos 308-ból örökölt villanymotor maximális teljesítménye, ami 136 helyett 156 lóerő, és 50-ről 54 kilowattórára nőtt a folyadéktemperálású lítiumion-akkumulátor kapacitása. A nyomatékmaximum maradt 260 Nm.
Ahol 32 amperes az elektromos hálózat, ott egy fázison is 7,4 kW-tal tölthető az akkumulátor. A másik váltóáramú töltési opció a háromfázisú töltés, 11 kW felső teljesítményhatárral. A töltési veszteséggel számolva a 7,4 kW-tal körülbelül 8,5 órával számolhattok a teljesen lemerült akkumulátor feltöltésére, a 11 kW-ossal ez nagyjából három órával gyorsabb.
Egyenáramú villámtöltéssel fél óra lehet 20-ról 80 százalékra növelni a töltöttséget. Ideális esetben is 30 perc telik el azzal, hogy 200-240 kilométer megtételére elegendő áramot vételezzen az autó, felmutatva a villanyautózás korlátait hosszabb utakon.
Vezetés
Már dicsértük a minőségérzetet, de az üléshelyzet is jó az autóban. Az ülés kellően mélyre engedhető, de beállítását nehezíti, hogy a támladőlést állító tárcsa nem esik kézre, az oldalsó burkolattól rosszul hozzáférhető és borzasztóan nehezen forog.
Váratlanul simán indul be és jár a soros háromhengeres benzines. Orgánumából, nagyobb terhelésénél kihallani a három hengert, de rezgéseivel nem tolja állandóan az arcodba a negyedik henger hiányát.
Parkoláskor az irányváltások bizonytalansága nagyon zavart. Előfordult, hogy hiába tettem R-be vagy D-be a váltót, az autó a kívánttal ellenkező irányba mozdult, mert annyit késett a kapcsolás a kézmozdulathoz képest.
230 Nm a nyomatékmaximum, sportos üzemmódban ezt mind érezni is az élénken harapó motorral. Eco és normál üzemmódban érthetően langyosabb a teljesítményleadás és a meglódulás.
Ereje alapján a motor lazán elég a 2008-hoz és egy ilyen kis SUV-tól szokatlanul jó a hajtáskomfort. A nyolcfokozatú automatika finoman kapcsol és ha ottfelejtené magát a gázadás után a fokozatban, segít a kézi üzemmód a kormány mögött lévő váltóflepnikkel.
Kicsit szárazon veszi az úthibákat a futómű, ehhez a vezetési élményhez lehetne kényelmesebb a rugózás, mert a 2008 a viszonylag erős motorral sem hoz lázba az apró és jó fogású volán mögött. Nem billeg vészesen, csak a szintetikus kormányzással és a néha mesterségesen magasnak ható kormány-visszatérítési erőkkel nem olyan, mint egy Ford Puma.
Hosszabb utakon a jó zajszigetelésű autó csendben halad. 100-nál 1800 körüli a fordulatszám nyolcadikban, 130-nál körülbelül 2400.
Még 150-re emelve a tempót is csak 2800-on áll a fordulatszámmérő nyolcasban. A szélzúgás hallatszik az oszlopok körül, a motor egyenletes autópálya-sebességnél szépen a háttérben marad. A kellemes zajszintben a hangszigetelő réteggel ellátott szélvédőnek is szerepe lehet, ami alapfelszerelés a GT-ben.
Költségek
Városban bántóan magas volt a fogyasztás, 9,1 literre jött ki 100 kilométeren a tankolás után, ami majdnem 1,5-2 literrel több annál, ami kedvező volna. Lakott területen kívül 5,9 literes átlagot számoltam, aminél csak országúton, kis sebességgel gurulva le lehet faragni fél litert.
Az automatikus váltós 2008 GT és konkurenseinek listaára
Hyundai Kona Style 1,0 T-GDi DCT (120 LE) 11 599 000
Peugeot 2008 1,2 PureTech GT (130 LE) 11 120 000
Renault Captur Techno 1,33 TCe 140 EDC (140 LE) 10 499 000
VW T-Cross Style 1,0 TSI DSG (115 LE) 10 265 101
Active alapfelszereltséggel 8 390 000 forint a manuális 2008 alapára a 100 lóerős turbómotorral. A műszaki ráfordításhoz képest szemre aránytalanul nagynak tűnik a 130 lóerős motorverzió 1 240 000 forintos felára, de ebben benne van az automatikus váltó is.
Ha a felét számoljuk a nyolcfokozatú automatára és a felét a motorra, az reálisabb. Így sem diszkontajánlat a 2008. A Volkswagen T-Crossnál 602 422 forintért léphetünk 115-ről 150 lóerőre a cikk megjelenésének napján, és ott nem csak plusz 35 lóerőt kapunk, hanem három- helyett négyhengeres motort is az 1,5 TSI-vel.
Kereken egymilliós összeg olvad le a 11 120 000 forintos listaárból, a cikk írásakor érvényes kedvezménnyel 10 120 000 Ft a valós ár. Minden 2008-ban széria a bőrbevonatú multifunkciós kormány és az automatikus légkondicionáló.
GT szinten gazdag a felszereltség, kulcsfelismerő ajtózárral, távfény-automatikás LED-fényszóróval, tolatókamerával megtámogatott első-hátsó parkolássegítővel, vezeték nélküli telefontöltéssel. Öt évre vagy 100 000 kilométer megtételéig érvényes az autóhoz járó kiterjesztett garancia, ami átlagosnak mondható.
Értékelés
Méretre és fazonra is jó formátumú autó a Peugeot 2008, elfogadható helykínálattal, kényelmesen erős és a kategória korlátain belül kulturáltnak mondható hajtáslánccal. Nem fog feltüzelni kanyargós úton, erre nem képes, de sikkes és jól felszerelt autó Értékes vonása, hogy dízelmotor is választható hozzá, ellentétben a kategóriatársak zömével.
Mellette – Ellene | |
---|---|
|
|