Már közel tízéves a Passat legutolsó szériája, így már időszerű volt a modell cseréje. És milyen jól tette a VW, hogy sok más márkával ellentétben nem engedte el a kategória kezét – jó, az mégis kompromisszum, hogy csak kombi karosszériával lesz kapható, az eladások elenyésző részét kitevő négyajtóst, úgy látszik, örökre el lehet felejteni – hanem mindent beleadva megcsinálták olyanra, amilyennek lennie kell.
Van komoly motorválaszték, amibe a benzines és plug in hibrid mellett még simán elfért a dízelmotor is, a tágasabb, szellősebb utasteret teleszórták prémiumminőségű anyagokkal, izgalmas funkciókkal, és még a technika reszelésére is maradt energia. Mi pedig Nizza környékén ki is próbáltuk, milyen lett a Volkswagen egyik legnépszerűbb modelljének – 50 év alatt 34 millió darabot adtak el belőle, és még ma is a márka egyik legnépszerűbb modellje a Tiguan és a Polo mellett – kilencedik generációja.
Külső
Szinte pontosan 10 évvel ezelőtt mutatkozott be a Passat ma is futó, nyolcadik generációja. Az akkor megismert forma stílusa most sem változott nagyot, talán valamivel kevésbé éles vonalakkal rajzolták meg, de ezzel nincs is baj. Ez nem az a kategória, ahol bármit is újra fel kellene, vagy lehetne találni. A Skoda Superbbel közös műszaki alapokra, az MQB Evo padlólemezre épülő új Passat Variant ennek ellenére nagyot változott, hossza 4917 milliméter, szélessége 1849 mm, magassága 1497 mm. Hosszban ez 14, szélességben 2 centiméter pluszt jelent, tengelytávja pedig 5 centivel lett nagyobb, ami a hátsó lábtérben érezhető leginkább.
Általában egy kombit pufók, kissé esetlen, a célnak leginkább megfelelő formájúnak képzel az ember, de a Passat egyáltalán nem ilyen. Sokkal inkább karcsú, elegáns valami. Aminek még a szín is jól áll, bátran lehet belőle valami izgalmas fényezésűt venni – mint például ezt a markazitzöld metált – nem kell feltétlenül ragaszkodni a bevált ezüsthöz.
Azért vannak izgalmas részek a Passat testén, aminek a generációváltáskor 0,31-ről 0,25-re csökkent a közegellenállási együtthatója is. Ilyen az első fényszórók közti világító LED-csík – ebből hátra is jutott, ott szintén fényhíd köti össze a lámpatesteket –, de lehet nézegetni az első, nagy légbeömlőket, van finoman adagolt csillogó króm a kasztnin, és akadnak érdekes felnik is a kínálatban.
Belső
Bár a próbaútra elvitt világos belső önmagában is nagyon látványos, pláne a gigantikus üvegtetőn át beömlő napfényben, de az első ami benézve feltűnik az a látszólag hiányzó irányváltó. Pedig megvan az, de nem a megszokott helyén kell keresni, hanem a kormány mögött, egy bajuszkapcsolón, ahová felköltözött. Az újratervezett belső másik jellegzetes tájeleme a hatalmas kijelző a középkonzolon. Ebből az alapváltozatba 12,9 colos kerül, míg a fullos kivitelé 15 colos. Nem meglepő, hogy a kormány mögött is egy kijelző található, ez 10,25 colos, és ha valaki keveselné a néznivalót, van még igazi, a szélvédőre vetítő head-up display is.
Úgy látszik, a VW végre elkezdi rehabilitálni a gombokat kapcsolókat, mármint a valódiakat, mert a kormányra már ilyenek kerültek a korábban előszeretettel használt érintésérzékeny felületek helyett. Ugyan a visszavonulás egyelőre nem teljes, mert a klímavezérlés még továbbra is a csillogó felületen matatással állítható, de legalább az irány ígéretes. Lehet, előbb utóbb ezekre is visszakerülnek a tekerni, nyomkodni való kapcsolók.
Természetesen lehet menüből is állítani a kabin hőmérsékletét, az ülés- és kormányfűtést, miazmást, de a hatalmas képernyőn a grafika tölti ki a rendelkezésre álló tér nagy részét, és apró, ujjbegynyi felületeket kellene menet közben eltalálni. Valahogy itt is odalett a dizájn oltárán a használhatóság. Aki nálam valamivel nyitottabb arra, hogy beszélgessen az autójával, az hangutasításokkal is megoldhat egy halom beállítást, bár IDA – ő az autóban lakó, szavunkat leső robotasszony neve – nem ért magyarul.
A helykínálat parádés, a hátsó sorban 190 centiméteres magassággal a lában előtt 8-10 centi maradt és hiába a belmagasságból értékes centiket elcsenő üvegtető, a fejtér is több, mint elegendő. Jók az anyagok, tisztességes az összeszerelés, kényelmesek a masszázsfunkciós, állítható ülőlaphosszúságú, jó oldaltartás ülések, és az úti holmiknak is van rekeszük. Számtalan csatlakozó segítségével lehet tölteni a mobil eszközöket mindkét üléssorban, van hátul klímakonzol és ülésfűtés is. Tényleg nehéz lenne benne bármibe belekötni.
Persze a csomagtartó is nagyobb lett, a korábbi 650 literről 690 literesre nőtt, 1920 literre bővíthető a hátsó ülések háttámlájának lehajtása után. Ennél valamivel kisebb, 510 / 1770 literes a konnektorból is tölthető hibrid változat befogadóképessége a padlószint alatt elszállásolt akkumulátorok miatt. A csomagtartó mindent tud, amit egy kombi egyáltalán tudhat, van a padló alatt alsó rakodószintje, világítása, kihajtható szatyorkampója, a hátsó ülések háttámlái a csomagtartó felől is ledönthetők, emellett 12 voltos, és 230 voltos elektromos csatlakozóval is ellátták. Van benne fix csomagrögzítő fül, és állítható helyzetű kis korlát is, az apróbb kacatok egyhelyben tartásához. Ha pedig rengeteg holmit kell vele mozgatni, akkor a háttámlák ledöntése után sík felületre lehet rámolni a fél világot.
Szegény Skodánál a jobbnál jobb, filléres ötletek kiötlői átérezhetik, milyen amikor a nagyobb testvér szimplán elveszi azt, ami megtetszik neki. A Volkswagen nem vacakolt, lenyúlta az ajtóba rejtett esernyőt – jó, ha nagyon keressük ennek az eredetét, akkor a Rolls-Royce Phantomig jutunk – és a kihajtható, praktikus tölcsér is megjelent a Passat motorterében az ablakmosófolyadék tartályának nyakán. Persze ennek csak örülhetnek a vásárlók, de akkor is, milyen már ez.
Technika
Bár a Passat motorkínálata mindent lefed, a bemutatón mégis a PHEV változat kapott kitüntetett figyelmet. Ennek benzinmotorját a korábbi 1,4-esről az 1,5-ösre cserélték, amelyek Miller-ciklus szerint működnek, és a 115 lóerős villanymotort a hatfokozatú DSG váltójába építették. A hibrid Passat benzinmotorja lehet 150 és 177 lóerős is, amiből 204 vagy 272 lóerős rendszerteljesítmény is összehozható.
Egy külső áramforrásból is tölthető hibridnél nehéz belőni az optimális akkumulátor méretet. Ha kicsi az aksi, akkor a szerény hatótáv miatt kritizálhatják, de legalább könnyű maradhat az autó, és a kisebb akkumulátor miatt az ára is földközelben maradhat. Nagyobb akkumulátorral és rendes hatótávval viszont az üzemeltetési költségek tarthatók alacsonyan, és akár tisztán elektromos hajtással is elközlekedhet vele a tulajdonos. A Volkswagennél nem kezdtek tippelgetni, hanem megnézték a statisztikát.
A számok pedig azt mutatták, hogy az átlag német autós utazások 95 százaléka rövidebb 50 kilométernél, és 99 százaléka 100 kilométernél. Vagyis egy szép, kerek 100 kilométeres hatótávval elméletileg lefedhető majdnem minden utazás, ha pedig messzebbre kell menni, akkor sincs baj, nem kell a hatótáv miatt aggódni, hisz’ ott a benzinmotor. Ennél azért valamivel nagyobbat álmodtak a VW-nél, a konnektoros hibridjük papíron, optimális körülmények között a 120 kilométert is lefutja emissziómentes, elektromos üzemmódban.
A másik problémás részlet a töltési sebesség. A PHEV-ek általában szerény teljesítménnyel tölthetők, és csak a legritkább esetben lehet ezeket egyenárammal, nagy teljesítménnyel tölteni. A Passatot viszont pont lehet, akár 50 kW-tal is. Ezzel a teljesítménnyel a 10-százalékra merült akkumulátor 80 százalékra 23 perc alatt feltölthető. Az AC töltés sem mondható lassúnak, 11 kW-os teljesítménnyel lehet tölteni – korábban 3,6 kW volt ez az érték – a nettó 19,7 kWh-s akkumulátorcsomagot.
Ez szintén nagyot nőtt, az új közel dupla akkora kapacitású, mint a korábbi, nettó 10,6 kWh-s egység. 96 modulból áll, folyadékhűtésű, lítiumion-akkumulátort a hátsó tengely elé építették be, ami az előre épített belső égésű motorral, valamint a hatfokozatú DSG-váltóba épített villanymotorral a súlyelosztásnak is jót tesz. Indulásnál –10 fok feletti hőmérsékleten mindig elektromos üzemmódban indul a Passat PHEV változata, és 140 km/órás tempóig csak intenzív gyorsításkor kapcsol be a benzinmotor.
A sima benzines eTSI sem marad elektromos rásegítés nélkül, ebben 48 voltos mild hibrid rendszer dolgozik, lítiumion-akkumulátorral, a motorhoz szíjjal csatlakozó villanymotorral, ami 14 kW teljesítménnyel és 56 Nm nyomatékkal száll be a munkába.
A zöldeken kívül a nagyobb távokat autózókra is gondoltak – a 150 lóerős dízel 66 liternyi gázolajával két tankolás között akár 1200 kilométert is lehet autózni –, nekik a 2.0 TDI motor többféle változata jelentheti a megoldást, amiből széles a kínálat, 122, 150 és 193 lóerős teljesítménnyel is elérhető, a csúcsnyomatékuk pedig 320, 360 400 Nm. Míg a gyengébbek elsőkerék-hajtásúak, a legerősebb változatban 4Motion összkerékhajtás található. Kézi váltó egyik változathoz sincs, csak hétfokozatú, dupla kuplungos DSG.
Vezetés
A Volkswagen másik sikermodelljével – ez a Tiguan – egy időben és helyszínen tartott bemutatón a Passat PHEV változatával csak egy rövidebb kört mentünk egy igazán keskeny, kanyargós hegyi szakaszon. A papíron 272 lóerős, 7,4 másodperces 0–100-as sprintre képes autó igazán meggyőzően lódul meg, a villanymotor 330 Nm-es nyomatéka lehengerlő. Padlógáznál még beszáll a benzinmotor is, de a kissé késve érkező 70 Nm érzésre már nem dob sokat a tempón, csak megjön az amúgy teljesen semleges motorhang is.
Ami még feltűnő volt a vezetésnél, hogy cseppet sem tűnik túlsúlyosnak az autó, még a tekintélyes kapacitású, bő 100 kilométer elektromos hatótávot biztosító aksicsomaggal sem. Finom a váltás a tisztán elektromos és a hibrid hajtás között, igaz, nem olyan lágy, mint a Toyota bolygóműves rendszerénél, viszont kevésbé is érezni idegennek, furcsának a DSG működését.
A nagyobb körre már az erősebb, összkerékhajtású dízellel mentünk, hiszen egyre ritkábban kerül a kezünkbe rendes, dízelmotoros autó, pedig sok célra még mindig ez az optimális választás, ha nagy távokat kell kis fogyasztással, gyorsan megtenni. A Nizza környéki hegyi utakon nem igazán kímélő felhasználással az összkerekes változat fedélzeti számítógépe is mindössze 7,1 litert mutatott. Valószínűleg ennél érezhetően kevesebbel is el lehet vele járni, de ez majd a hosszabb távú teszten kiderül.
De nem is ez a lényeg, hanem hogy a dízel Passat még mindig az egyre fogyatkozó kategória egyik legjobbja, ha valami olyat keresel, amivel megállás nélkül lenyomhatod akár a Budapest–Frankfurt távot is. Kényelmes, csendes, az erősebb változat pedig még mindig olyan lendülettel lódul meg, mint egy mozdony. Emellett a hegyi utakon is jó vele autózni, azt, és akkor csinálja, amikor szeretnéd, és ez is könnyebbnek mutatja magát, mint amit a katalógusban olvasható 1700 kilogram körüli tömeg alapján sejtenénk. (Igaz, ez a sima elsőkerekes változat tömege, a legerősebb dízelnél csak üres rubrika szerepel a modell letölthető sajtóanyagában.)
Futóműve pontos, az elöl MacPherson, hátul négy lengőkaros futómű minden helyzetben magabiztosan tartja az autót, és ha ez nem lenne elég, akkor ott az adaptív lengéscsillapítás is, amelyben külön szelep felel a befelé és a kifelé csillapításért, így azok mértéke eltérő is lehet. Persze az adaptív futómű feszessége is állítható, egy nagyjából megszámlálhatatlan lehetőséget kínáló skálán.
Fedélzeti rendszerei a nagyjából eseménytelen tesztúton jól végezték a dolgukat, jól működik a sávtartó, az adaptív tempomat, és csupán párszor kezdett jajveszékelni az autó, amikor fékezés közben az ízlésénél jobban megközelítettük az elöl haladó másik autót. Ami viszont kifejezetten kedves dolog, hogy a kötelező sebességtúllépésre figyelmeztető rendszer aránylag fájdalommentesen, pár mozdulattal kikapcsolható benne. Sajnos az előírásoknak megfelelően minden indulásnál újra aktiválódik a rendszer, de amit lehetett, azt a VW mérnökei megtették a kényelmünkért.
Költségek
A hazai márkaoldal konfigurátorában egyelőre kétféle motorral állíthatnak össze maguknak Passatot, akik érdeklődnek iránta. A legolcsóbb a 16 483 286 forintos, a 150 lóerős, 1.5 eTSI motorral felszerelt változat, dízelből pedig 17 234 643 forinttól indul a kínálat, a szintén 150 lóerős 2.0 TDI motorral, hétfokozatú DSG-vel. Egyelőre ennyi a választék, de a felszereltségi szintekkel még lehet variálni. Az extrák közül a panoráma üvegtető 518 ezer, a sportfutómű 180 ezer, a gombnyomásra előbújó vonóhorog 450 ezer, a könnyűfém felnin lévő pótkerék 135 ezer forintba kerül, és persze vannak különféle csomagok is.
A Volkswagen Passat és vetélytársai – Listaár, forint | |
---|---|
VW Passat 1.5 eTSI (150 LE) | 16 483 286 |
Mazda6 (145 LE) | 13 779 900 |
Peugeot 508 (130 LE) | 14 990 000 |
Értékelés
Széles motorválasztékával, hatalmas és kényelmes utasterével, jól variálható csomagtartójával, kifinomult futóművével a Passat kombi továbbra is remek választás lehet azoknak, akik messzebbre látnak a szabadidő-autókon, és nem bűvölte még el őket az éppen akadozni látszó elektromos kényszerforradalom.
Mellette – Ellene | |
---|---|
|
|