A kátyúk kialakulása együtt jár az úthálózat öregedésével, de a megfelelő, rendszeres karbantartással sokáig fenntartható a jó állapot. A kulcs a megelőzés lenne, de lehetetlen minden repedés mellé embert állítani. Na de mi a helyzet a robotokkal?
Angliában már ilyen automata megoldáson dolgoznak a Liverpooli Egyetem és a Robotiz3d nevű techcég specialistái. 2020 óta fejlesztenek egy olyan önvezető, guruló robotot, aminek célja a kátyúk kialakulásának megelőzése. Az érdekes kinézetű jármű fejlesztése most került a gyakorlati fázisba, megkezdődtek az első közúti tesztek.
Az Autonomous Road Repair System – ARRES nevet kapott, a maga nemében világelsőnek számító új fejlesztés egy fáradhatatlan elemző- és javítóközpont. Érzékelőkkel és kamerákkal felszerelve figyeli a felületet, és a mesterséges intelligencia segítségével azonosítja az apró repedéseket, úthibákat.
„Elkötelezettek vagyunk, hogy intelligens és automatizált karbantartással és javítással segítsük a biztonságos és fenntartható közúti infrastruktúra kiépítését” – mondta Sebastiano Fichera, a Robotiz3d társalapítója és műszaki igazgatója.
Ezeket különleges anyaggal tölti fel, így megakadályozza a terjedésüket, a nagyobb úthibák, lyukak keletkezését. A Hertfordshire-ben tesztelt speciális járművet jelenleg kezelőszemélyzet felügyeli, és távvezérléssel avatkozik be a működésbe, ha szükséges, de a tervek szerint a gép 24 órán át, teljesen autonóm módon végezheti majd a munkáját.
Jól hangzik, egy robot, ami elhozza a lyukaktól mentes ígéretek földjét, igaz, ehhez először egy olyan úthálózatot kell összehozni, ahol eleve csak az apró repedések jelentenek problémát, és nem a tankcsapda méretű gödrök.