Erőfeszítés, fáradság nélküli testgyakorlás – sokunk álma ez, melyhez egy lépéssel közelebb vihet a Toyota szakembereinek fejlesztése, amely különösen az ülőmunkát végzőket és a korukból fakadóan keveset mozgókat tarthatja formában.
Köztudott, hogy a hosszas üldögélés káros az egészségre, ugyanakkor az idősek sajnos épp koruk, állapotuk miatt kimondottan sokat üldögélnek – a fejlesztési programot épp a Toyota egy leányvállalata, egy egészségbiztosítási cég által működtetett idősotthon ihlette.
A japán óriás mérnökei abból indultak ki, hogy az emberi testben működik egy ún. kinetikus lánc, mely a különböző izmok automatikus megfeszítésével-elernyesztésével változó alátámasztás mellett is egyenesen tartja a törzset, a fejet. Ezen az elven működnek a fitnesz-/gimnasztikai labdák is.
Ezt a hatást ültették át statikus eszközbe, olyan széket alkottak, melynek ülőfelületét aktuátorok döntik erre-arra. A mozgatás nagyon lassan megy végbe, több mint egy percet vesz igénybe a folyamatában alig érzékelhető 360 fokos kör, ám a testtartási reflexek működnek, az izmok dolgoznak. 20 perc ilyen ülés után már az addig nem is érzett izmok fáradása is észlelhetővé válik.
A kutatók megfigyelései szerint a mocorgó szék nem is pusztán a medencetájék, hanem a test nagy részének izmait megdolgoztatja, „mellékhatásként” a hát- és derékfájdalmat is enyhítheti, megszüntetheti.
A Toyotánál folytatják a billegő edzőszék és hasonló ülőalkalmatosságok fejlesztését, igaz, piaci bevezetésről egyelőre nincs szó.