Mint arról korábban beszámoltunk, augusztustól többet kell fizetnie annak, aki nem tartja be a KRESZ-t, ugyanis lényegesen emelték a közlekedési bírságok összegét.

Azóta kiderült, hogy ezzel még nincs vége a szigorításnak: további kihágások, köztük a gyorshajtás büntetési tétele is emelkedni fog. A Magyar Közlönyben július 31-én tett bejelentés alapján

augusztus 16-tól alsó hangon 50 ezer forintra bírságolják a gyorshajtást.

Utoljára tavaly szeptemberben drágult a gyorshajtás, ami után a korábbi 30 ezer helyett 39 ezer forintról indult az objektív felelősség hatáskörébe sorolt sebességtúllépéssel járó bírság minimumösszege, ami mostantól 50 ezer forintra emelkedik. Mivel az objektív felelősség hatáskörébe sorolt gyorshajtások bírságtétele annak bevezetése, 2008. május 1-je óta sávos, így továbbra is eltérő tételekkel számolhatnak az autósok – az egyes tételek így változtak:

  • 58 500 helyett 70 000,
  • 78 000 helyett 100 000,
  • 117 000 helyet 140 000,
  • 169 000 helyett 210 000,
  • valamint 260 000 helyett 312 000 forint-

A kiszabható legnagyobb büntetésnél is óriási ugrás következik: az eredetileg 300 ezer, majd – a tavalyi emeléssel – 390 ezer után 468 ezer forintra nő az összeg.

Újabb emelés jön, még többe kerül a gyorshajtás 2

Mit is jelent az objektív felelősség?

Fontos, hogy az üzembentartó felelős egyes közlekedési szabálysértésekért, így bizonyos gyorshajtásokért is. Ha nagyobb, azaz 100 km/óra alatti megengedett legnagyobb sebességnél – tehát általánosságban lakott területen belüli és országúti szakaszokon – legalább 15 km/órás, valamint 100 km/óra feletti megengedett legnagyobb sebességnél – jellemzően gyorsforgalmi utakon – legalább 20 km/órás sebességtúllépés esetén anélkül kiszabható a bírság, hogy az elkövető, azaz a járművezető személye ismert lenne. Az üzembentartó felelőssége, hogy ha másnak átadja a járművet, bizonyítani is tudja ezt, és akkor ő fizet, nem pedig az üzembentartó.

Erre azért volt szükség, mert korábban, ha nem állították meg a helyszínen a gyorshajtót, a rendőrség levélben fordult a jármű üzembentartójához, hogy nyilatkozzon arról, ki vezetett – csakhogy a magyar törvények lehetőséget adtak arra, hogy ne kelljen terhelő vallomást tennie a család tagjaira. Ez 2008 óta már csak a kisebb gyorshajtásoknál működik, a 15, illetve 20 km/órát meghaladó gyorshajtások esetén valaki mindeképpen fizet.

Augusztus 16-tól azonban nemcsak a gyorshajtásért, de az objektív felelősség körébe tartozó további szabálytalanságokért is többet kell fizetniük a szabálytalan autósoknak, mint például a leállósávon való haladásért, de más besorolású szabálysértések, többek között a behajtási tilalom megsértésének vagy a biztonsági öv használatának elmulasztása esetén is nagyobb a bírság összege. Ezekről itt írtunk részletesen: