Az alvás elsődleges szerepe, hogy biztosítsa a kellő regenerációt egy fárasztó nap után. Ehhez nem kell semmit sem tennünk, szervezetünk elvégzi a házi feladatát, de csak akkor, ha hagyunk elegendő időt neki, és megfelelő körülményeket teremtünk hozzá.
Legfontosabb funkció
Alvás közben az agyunk „nagytakarítást” végez, ez a funkció különösen a REM-fázisban aktív. A rapid eye movement (REM, azaz gyors szemmozgás) nagyjából az alvásidő 20 százalékára jellemző. Ilyenkor az agyi tevékenység hasonló, mint ébrenlét vagy szendergés esetén, ám az izommozgás megszűnik.
Kutatások mutattak rá, hogy ez a létfontosságú szervünk ilyenkor távolítja el a felesleges anyagokat, toxikus lerakódásokat, köztük azokat is, amelyek felhalmozódása egyébként az Alzheimer-kór kialakulásához vezetne. Az agy emellett feldolgozza a napközben szerzett információkat, és szelektálja, mi a fontos és mi nem az. Ez persze nem jelenti azt, hogy később ne lehetne felidézni valamilyen fontosabb információt.
A fiziológiás folyamatok lelassulnak alvás közben: ilyenkor a szívünk lassabban ver, és még a levegőt is lassabban vesszük. Az izmok ellazulnak, a szervek pihennek, a máj pedig a méregtelenítés helyett immáron a kiválasztásra és a regenerálódásra koncentrál. A teljes ellazulás érdekében a vérnyomás is csökken. Alvás közben a szervezetünk legalább 35 százaléknyi energiát takarít meg.
Kevéssé ismert tények
Érdekesség, hogy az agy számára fontos REM-fázis alatt 10-20 percre gyakorlatilag megbénul a test. Ilyenkor csak a légzés és a szemünk funkcionál, de nem tudjuk megmozdítani egyetlen izmunkat sem. Szintén megdöbbentő információ, hogy alvás közben a szervezetünk növekedési hormonokat termel.
Ennek köszönhetően születnek meg az új izomsejtek a kemény edzés után, vagy ennek eredményeképpen gyorsulhat fel egy-egy seb gyógyulása. Az éhséggel kapcsolatos hormonokat is ilyenkor szabályozza a test, ezért érezzük magunkat éhesnek, ha nem tudunk eleget aludni.
Ezt teszi a kevés alvás
Vannak napok, amikor valamilyen okból kifolyólag nem tudunk időben lefeküdni, ezáltal pedig nem tudjuk magunkat rendesen kialudni. Egy-két ilyen nap önmagában még nem billenti ki a szervezetünket az egyensúlyból, de a megfelelő regenerálódás elmaradása komoly problémákhoz vezethet.
Az alváshiány miatt csökkenhet a fizikai teljesítőképességünk, ez a magyarázat arra, hogy a szokásosnál fáradtabbnak érezzük magunkat. Az immunrendszer hatékony működéséhez szükség van megfelelő alvásra, ha ezt nem sikerül elérni, hajlamosabbak lehetünk a különféle betegségekre. A krónikus alváshiány emellett növelheti az étvágyat és a cukor iránti vágyat, ami hosszú távon súlygyarapodáshoz vezethet.
Nem elhanyagolandó tényező továbbá az sem, hogy az alváshiány hatására ingerlékenyebbekké válhatunk, emellett memóriazavar és a gondolkodás lelassulása is előfordulhat. Egy felnőttnek átlagosan 7-8 óra alvásra van szüksége egy nap, ha tartósan ennél kevesebbet alszunk, akkor az súlyos problémákhoz vezethet, fokozza a cukorbetegség, a magas vérnyomás, valamint a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázatát. Ezért nem érdemes tehát kockáztatni a kialvatlanságot!
HIRDETÉS
Feszültség? Alvászavar? – Sedacur forte
A Sedacur forte a valeriána, komló és citromfű kivonatát tartalmazó, vény nélkül kapható gyógyszer, amely napközben oldja a feszültséget, este segíti az elalvást és a nyugodt éjszakai pihenést. Klinikailag igazolt hatású. Nappal nem álmosít, nincs negatív hatással az autóvezetésre és nem befolyásolja a koncentrációt sem. 30 és 60 szemes kiszerelésben is elérhető.
Vény nélkül kapható gyógyszer
Phytotec Hungária Bt.
A KOCKÁZATOKRÓL ÉS A MELLÉKHATÁSOKRÓL OLVASSA EL A BETEGTÁJÉKOZTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT, GYÓGYSZERÉSZÉT!