Amikor valami felzaklatja az embert, akkor a pulzus és a légzésszám megemelkedik. Hirtelen csak arra az egy adott dologra tudunk összpontosítani, nem létezik más, a szervezet túlélő üzemmódba kapcsol. Ez egyfajta védelmi reakció, a szervezet a „veszély” elhárításához szükséges funkciókat mozgósítja. Ez az állapot viszont egyáltalán nem kedvez a higgadtságot és körültekintést igénylő vezetésnek, ilyen állapotban nem szabad vezetni.

Ha ezeket a jeleket tapasztalod magadon, akkor inkább húzódj félre, igyál egy kis vizet, kapcsolj be valamilyen nyugtató zenét. Az is segíthet, ha csak behunyod a szemed és öt percen keresztül figyelsz a légzésedre: lassan fújod ki a levegőt. Az akut stressz tünetei esetén nem szabad vezetni, mert szinte biztos, hogy „idegből” fogsz dönteni, figyelmetlen és meggondolatlan leszel.

Tartós idegi kimerültség

Ha többször is előfordul veled, hogy túlságosan feszült vagy, amikor vezetni kell, akkor könnyen lehet, hogy idegileg kimerült vagy. Nem jól dolgozod fel a kihívásokat és a problémákat, ami tartósan rányomja a bélyegét a hangulatodra és a mindennapjaidra.

Ez már nem az akut stressz kérdésköre, hanem idegi kimerültség, amelynek többféle szintje létezik. Az enyhe tünetek közé sorolható az állandó, szűnni nem akaró, még a nappali órákban is tapasztalható álmosságérzés. Ilyenkor nehezünkre esik a koncentráció fenntartása, és a kimerültség pihenés hatására sem szűnik meg.

A súlyos idegi kimerültség jelei közé sorolható a folytonos és állandósult alvászavar, a kialvatlanság, az alvás helyett a problémákon való rágódás, stresszelés. Ugyancsak komoly figyelmeztető jel lehet, ha rendszeressé válnak a memóriazavarok, romlik a rövid és hosszú távú emlékezet, elfelejtjük a neveket, dátumokat, telefonszámokat, megbeszélt találkozókat.

A kísérőtünetek közé sorolják az állandó lehangoltságot, kedvetlenséget, pesszimizmust, valamint a motiváció hiányát. A súlyos idegi kimerültségben szenvedők tűrőképessége csökken, stressztűrése romlik. Adott esetben fizikai problémák is kísérhetik ezeket a tüneteket, gyengeség, szédülés, izomremegés, izomgörcs, valamint állandó fájdalomérzet is jelentkezhet.

Ezért ne vezess, ha ideges vagy! 1

Ezért ne tedd!

Ha valaki az itt leírt tüneteket tapasztalja magán, akkor semmiképpen sem szabad félvállról vennie, mert a koncentrációs problémák számos vezetéssel kapcsolatos élethelyzetben jelenthetnek problémát.

A stresszes ember figyelmét nem a körülötte történő események kötik le, sokkal inkább a magánéleti vagy munkahelyi problémák foglalkoztatják. Emiatt és az ilyenkor jelentkező folyamatos túlgondolás miatt nem veszi észre időben a zebrára lépő gyalogost, a hirtelen lassító autóst maga előtt, vagy elfogadhatónak gondolja a piros lámpán való átcsusszanást. Egyértelműen nőni fog a reakcióidő és ezzel a féktávolság.

Kutatások bizonyították azt is, hogy stresszes helyzetben, ha például késve indulunk valahova, érdemesebb a hölgyekre bízni a vezetést. Ők ugyanis kevésbé kockázatvállalók, mint a férfiak. Utóbbiak nagyobb eséllyel kerülnek veszélyes helyzetbe, szenvednek balesetet, mint a hölgyek.

Ezt kell tenni

Amennyiben valakinél az enyhe vagy erős idegi kimerültség tünetei jelentkeznek, akkor javasolt egy nagyobb pihenőt beiktatni. Ez eltarthat egy-két napig, de adott esetben egy hetet is igénybe vehet. Leghatékonyabb módja a kezelésnek egy szakember felkeresése, aki megfelelő terápiás tervet tud kidolgozni erre az esetre. A gyógyuláshoz vezető út lehet a stresszfaktorok azonosítása és lehetőség szerinti megszüntetése mellett a mindennapi, rendszeres meditáció bevezetése, amelynek időtartama legalább 15 perc legyen. Célszerű közösségimédia-detoxot alkalmazni, a telefonhívásoknak pedig a számunkra kedves személyekre kell korlátozódnia.

Ezért ne vezess, ha ideges vagy! 2

Számos tanulmány szerint a természetben és a zöld területeken eltöltött idő segít a stressz csökkentésében, és nyugtató hatású. Stresszes, túlterhelt időszakban tehát célszerű legalább naponta egyórás sétát beiktatni a közelben lévő parkban vagy fás területen, és kiélvezni a természet által nyújtott látványt.

Javasolt lehet továbbá a sportolás, legalább a heti rendszerességű kocogás formájában. A rövid ideig tartó futásnak ugyanis nyugtató hatása van a szervezetre, mert az agy ilyenkor azt fogja gondolni, hogy elfutottunk a problémák elől. Ha sikerült csökkenteni a kimerültség és a stressz szintjét, akkor vissza lehet ülni a kocsiba. Még ha nem is lehet a magánéleti vagy munkahelyi problémákat gyorsan megoldani, a stresszkezelésről azonban minél hamarabb gondoskodni kell, mert hamar megihatjuk a stresszelés levét!

HIRDETÉS

Feszültség? Alvászavar? – Sedacur forte

A Sedacur forte a valeriána, komló és citromfű kivonatát tartalmazó, vény nélkül kapható gyógyszer, amely napközben oldja a feszültséget, este segíti az elalvást és a nyugodt éjszakai pihenést. Klinikailag igazolt hatású. Nappal nem álmosít, nincs negatív hatással az autóvezetésre és nem befolyásolja a koncentrációt sem. 30 és 60 szemes kiszerelésben is elérhető.

Ezért ne vezess, ha ideges vagy! 3

Vény nélkül kapható gyógyszer

Phytotec Hungária Bt.

A KOCKÁZATOKRÓL ÉS A MELLÉKHATÁSOKRÓL OLVASSA EL A BETEGTÁJÉKOZTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT, GYÓGYSZERÉSZÉT!