Ma már az orvostudomány sem kérdőjelezi meg azt a tényt, hogy ha a lélek nincs jól, azt a test is megsínyli. Ezt jelenti a pszichoszomatika, amely azt vizsgálja, milyen szerepet játszanak a lelki tényezők a testi betegségek kialakulásában. Röviden: nagyot.
Így betegszünk meg, ha stresszelünk
Vannak olyan betegségek, amelyeket klasszikusan a pszichoszomatikus kórképek közé sorolnak, azaz kialakulásukhoz nagyban hozzájárulnak a pszichológiai tényezők. Ilyen a magas vérnyomás, az asztma, a gyomorpanaszok, a különböző gyulladásos és autoimmun betegségek. Az alábbi panaszok kialakulásában pedig a tartóssá vált, káros stressz játszhat jelentős szerepet:
- alvászavarok,
- szorongás, depresszió,
- szívinfarktus,
- agyvérzés,
- gyomorfekély,
- alkohol-, nikotin- vagy egyéb függőség.
Mitől leszünk stresszesek?
Ha a munkahelyünkre gondolunk, valószínűleg mindenkit nyomasztottak már a határidők, a kollégákkal, főnökkel kialakult kisebb-nagyobb konfliktusok, a túl sok munka, vagy épp a munkahelyi bizonytalanság, állásvesztés. Ugyanilyen feszültséggel járnak a magánéleti problémák is: a családi, párkapcsolati, baráti súrlódások, a válás, a meghatározó életesemények (gyermekszületés, esküvő, költözés, nyugdíjazás, halálesetek) bekövetkezése. Az is nagyfokú és tartós stresszt tud kiváltani belőlünk, ha egy baleset, sérülés következtében vagy egy krónikus, esetleg súlyos, agresszív betegség miatt megrendül az egészségünk. A generációkutatók pedig megállapították, hogy különösen a Z generáció tagjainak okoznak állandó aggodalmat a környezetünkben bekövetkező változások: a társadalmi, politikai instabilitás, a természeti katasztrófák, a globális felmelegedés, a környezetszennyezés.
Mit tehetünk a stressz ellen?
A stresszt kiváltó tényezőket sajnos nem kerülhetjük el, így a mi feladatunk az, hogy megtanuljuk megelőzni, illetve kezelni a tartós stresszt, és ezzel kivédjük a komolyabb következmények, betegségek kialakulását. A sport, illetve a rendszeres testmozgás, az egészséges étkezés, a társas kapcsolatok ápolása, egy saját hobbi, a jó minőségű, elegendő alvás, a kifejezetten stresszoldásra szolgáló módszerek (meditáció, légzéstechnikák, jóga stb.) elengedhetetlenek ehhez. Átmenetileg, feszültebb időszakban a gyógynövényekhez is fordulhatunk. Ezekben az élethelyzetekben segíthet a Sedacur forte, amely egy vény nélkül kapható, növényi gyógyszer. Olyan gyógynövények kivonatát tartalmazza, mint a macskagyökér, komló és citromfű, amelyeket régóta használnak a népi gyógyászatban nyugtató, altató hatásuk miatt. A Sedacur forte segítségével csökkenthetjük a nappali feszültséget, este könnyebb lesz az elalvás, és a nyugodtabb éjszaka után frissen, kipihenten ébredhetünk fel. A Sedacur forte másnap nem tompítja a figyelmet, nem befolyásolja a koncentrálóképességet, a motoros koordinációt és a reagálási képességet sem, ezért nyugodtan végezhetjük a munkánkat vagy vezethetünk autót is a szedése mellett.
A KOCKÁZATOKRÓL ÉS A MELLÉKHATÁSOKRÓL
OLVASSA EL A BETEGTÁJÉKOZTATÓT,
VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT,
GYÓGYSZERÉSZÉT!