Ezekkel az országokkal egyetlen probléma van: államberendezkedésük általában kőkemény diktatúra, ahol gyenge lábakon áll a jogállam.
Ezt a tanulságot lehet levonni, ha sorra vesszük a Föld azon tíz országát, ahol a legalacsonyabb a benzin ára 2024-ben, de vannak a listán még érdekes találatok. összehasonlítási alapként, hogy képben legyünk, mielőtt nekifutunk: itthon a 95-ös átlagára 596, míg a gázolajé 600 forint; a gázolaj piaci ára történelmi csúcsán 2022 végén 841 forintba került literenként, ekkor a 95-ös átlagára 705 forint volt.
10. Nigéria
A nyugat-afrikai ország a fekete kontinens legnépesebb állama, egyben a világranglista 11. helyezettje mind a kőolajtartalék, mind a -kitermelés szempontjából. Az ország exportjának 95%-át adják az olajipar termékei, de a belföldön maradó mennyiség is bőven elég az üzemanyagárak alacsonyan tartására. Itt mindig is olcsó volt az üzemanyag, idén 171 forint/liter átlagáron tudtak tankolni a helyiek.
9. Malajzia
166,5 forint, itt ennyi a jó öreg benzin literenkénti átlagára a Délkelet-Ázsiában található, tizenhárom államból és három szövetségi területből álló föderációban. Energiahordozók közül jelenleg a kőolaj a legfontosabb az ország exportjában.
8. Türkmenisztán
Az ázsiai ország teljhatalmú vezetője jelenleg Gurbanguly Mälikgulyýewiç Berdimuhamedow, aki még a diktátorok között is különcnek számít.
Az eredetileg fogorvos Berdimuhamedov hatalomra jutása óta több területen villantotta meg tehetségét: történészként, énekesként, lemez- és versenylovasként, illetve biciklistaként is népszerű és eredményes. Jól szórakozik, az ország helyzete stabil, és bár vannak érdekes szabályok, arra figyelnek, hogy a nép ne szisszenjen fel, ha tankolni kell, itt 151 forintba kerül egy liter.
7. Kuvait
A Perzsa-öböl partján található ország sorsát 1938-ban változtatta meg a kőolaj felfedezése. Kuvait jelentős kőolaj-kitermelő, a Kőolaj-exportáló Országok Szervezetének (OPEC) tagja. Az 1980-as években az iraki-iráni háborút kihasználva szépen fel is futtatták a kitermelést, amire aztán válaszul Szaddám Husszein bő 20 éve le is rohanta a kis arab királyságot. Az USA és szövetségesei az Öbölháborúban kiűzték az irakiakat, akik távozóban – ebben az esetben szó szerint – a felperzselt föld taktikáját alkalmazva sorra gyújtották fel az olajkutakat, Kuvait olajkincsének mintegy 2%-át megsemmisítve.
A tüzek kilenc hónapig égtek és Kuvaitnak további két évébe telt, amíg az infrastruktúrát helyreállították és az olajtermelés elérte a háború előtti szintet. Kuvaitban azóta helyreállították az öbölháború társadalmi és gazdasági, környezeti és közegészségügyi következményeit.
6. Algéria
121 forint/liter. Algériában, az Az elpusztíthatatlan 123-as Mercedesek és 504-es Peugeot-k egyik örök telephelyén ennyit kell csupán fizetni. Az ország bevételeinek hatvan százaléka szénhidrogénekből származik, ilyen feltételek mellett simán belefér az európai szemmel igen nyomott benzinár.
5. Angola
Az egykori délnyugat-afrikai portugál gyarmat szűk fél évszázada szocialista látszatköztársaságként működik. Itt 116 forintért kaphatunk egy liternyi benzint. A gazdaság legfőbb pillére a szénhidrogén-kitermelés, partjainál a világ 17. legnagyobb kőolajkészletével rendelkező országban bőven van gond, de a tankolás nem tartozik ezek közé.
4. Egyiptom
108,7 forint/literes áron tankolhatnak Egyiptomban az autósok, akik sorsa már fontos a világ legnagyobb gazdasági hatalmainak is, hiszen egy százmilliós muszlim országról van szó, ami gazdaságilag nincs túl fényes helyzetben. Éppen ezért idén 60 milliárd dollárt meghaladó nemzetközi támogatásban részesül, ahol rekordmagas infláció tombol, 2023-ban már meghaladta a 35 százalékot.
3. Venezuela 12,3 forint
Harmadik helyre egy anarchiába süllyedt állam, Venezuela jutott el, ahol papíron 12,3 forintba kerül egy liternyi benzin. A hosszú évek óta permanens, folyamatosan mélyülő gazdasági és szociális válságban leledző ország alatt található a világ legnagyobb nyersolajlelőhelye. Csakhogy ezt a kaotikus belpolitikai helyzet miatt egyáltalán nem tudják pénzre váltani. Hiperinfláció, sokak szerint elcsalt választások, véres tüntetések adják a mindennapok híreit.
Így hiába a sok nyersolaj, finomított üzemanyagot kénytelenek Iránból importálni, a romló állapotú állami cég, a PDVSA által termelt benzin nem elég a kereslet kielégítésére. Így két piac van az országban, egy olcsó papíron, ami gyakorlatilag nem létezik, és egy másik, a drágán elérhető vagy csempészett, dollárért árult, kétes minőségű benzin.
2. Líbia 11,1 forint
Második helyen Líbiát találjuk 11,1 forint/liter árfolyammal, de a helyzet hasonló, mint Irán esetén, ennél az országnál is határozottan ellenjavasolt a „turista és látogató célú utazás”.
„A kiemelkedő olajkészlettel rendelkező Líbiában az arab tavasz során 2011-ben kirobbant felkelés és Moammer Kadhafi diktátor meggyilkolása óta gyakorlatilag megszűnt a biztonság és a stabilitás. Az ország nyugati felében, Tripoliban működik a nemzetközi közösség által elismert, Dbeibah miniszterelnök vezette adminisztráció, de keleten Halifa Haftar hadúr diktál.
Az ENSZ líbiai missziója a hét elején az egyoldalú döntések felfüggesztésére, az olajmezők helyzetének megoldására, az erőszak megfékezésére és a központi bank alkalmazottjainak védelmére szólított fel” – olvasható az országról szóló legfrissebb MTI-híradásban.
1. Irán 10,1 forint
A lista dobogósai messze a legolcsóbbak a világ 195 szuverén állama között, első helyen Irán áll a Globalpetrolprices.com legfrissebb adatai szerint.
Itt mindössze 10,1 forintot, vagyis iráni riált kell fizetni egyetlen literért. Vagyis egy átlagos 40 literes teletank megúszható 400 forintból. Viszont Irán jelenleg nem túl vonzó hely, ha a szabad demokráciák szemszögéből nézzük, a legfőbb irányítás egy autokratikus „legfelsőbb vezető” kezében van. A kormány tekintélyelvű és széles körű kritikát kapott az emberi jogok és a polgári szabadságjogok jelentős megsértése miatt.
Jelenleg az országot piros 1-es kategóriába sorolja a magyar külügy: „Az Iránba történő beutazás semmilyen körülmények között sem javasolt. Kérjük, hogy az országban tartózkodó állampolgáraink regisztráljanak konzuli védelemre” – olvasható a honlapon.