A kilométerórák visszatekerése ismert jelenség hazánkban is, sőt egész Európában. Mindenhol akadnak trükkös kereskedők, akik így akarják megfiatalítani az olcsón megszerzett, sokat futott példányokat. Az Egyesült Államokban pedig igazi óratekerő rekordert fogtak, aki nem fogta vissza magát.
Todd Rokita, Indiana állam főügyésze pert indított a KBB Auto Sales ellen, azt állítva, hogy legalább 216 jármű kilométeróráját tekerték vissza, majd adták el gyanútlan vásárlóknak. Ami még rosszabb, a hivatal szerint jócskán pörögtek visszafelé az órák: összesen több mint 22,5 millió megtett kilométert tüntettek el a vevők szeme elől.
Belejöttek a pörgetésbe
Hogy érzékeltessük ezt a döbbenetes számot: az átlagos visszatekerés járművenként 104 310 kilométer volt.
Továbbá, a NASA adatai szerint a Hold átlagos távolsága 384 400 kilométer, így az összesített visszatekerés 29 Hold-utazásnak felel meg oda-vissza.
A perben Indiana állam azt állítja, hogy az autókereskedés árverésen vásárolt járműveket, majd „jelentősen” csökkentette a megtett kilométerek számát. Ezt állítólag vagy a műszerfal cseréjével, vagy a megfelelő digitális eszköz használatával hajtották végre.
Ha bebizonyosodik a csalás, akkor vége az üzletnek, csak a kártérítés hatalmas összeg lesz. Az állam a tényleges kár háromszorosát vagy 10 000 dollár kártérítést szabhat ki, attól függően, melyik a nagyobb összeg.
Ezt kell majd az átvert vásárlók számára megfizetni. Ezen túl még minden törvénysértést jelentő kilométeróra-tekerés 1500 dollár pénzbüntetéssel jár, ami mellett 5000 dollárt ér a fogyasztók megtévesztése. Így ha minden autó esetén kiderül a csalás, és tényszerűen bizonyítja az ügyészség a bíróság előtt, akkor egymilliárd forint feletti összegre rúghat a kártérítések és a bírság összege.
Ritka az ilyen nagy büntetés
Európában ennyire komoly bírósági ügy ritkán kerekedik az illegális kereskedői gyakorlatból. Magyarországon a csalók akár egy évig terjedő szabadságvesztést is kaphatnak. A bíróság végső döntése azonban sok tényezőtől függhet, és a csalók legtöbbször elkerülik a súlyos büntetést. Ez nemcsak Magyarországon van így, hanem más országokban is.
A szomszédos Szlovákiában a helyi hatóságok 5000 és 50 000 euró közötti (2-20 millió forint) bírságot szabhatnak ki mindenkire, aki kilométeróra-csalással üzletel. Lengyelországban a csalók akár 5 évig, Csehországban, Litvániában és Franciaországban 2, Spanyolországban 3,5, Olaszországban 3 és Németországban 1 évig terjedő börtönbüntetést kaphatnak. Ezek azonban csak a maximálisan kiszabható büntetések, amelyeket többnyire nem alkalmaznak – jóval gyakoribb a pénzbírság.
Magyarországon a carVertical 2024-es közleménye szerint 240 ezer forintos pénzbírsággal sújtották azt a szabálysértőt, aki 500 ezer kilométerrel hamisította meg egy jármű futásteljesítményét – ez az összeg össze sem mérhető a félmillió futott kilométerrel meghamisított autó vásárlásakor elszenvedett anyagi veszteséggel. Csehország 2018-ban megszigorította az erre vonatkozó törvényi szabályozást, de ténylegesen egyetlen csalót sem ítélt el.