Autóbolondoknak kötelező, de az egyszerűen csak a múlt, az ipar, a technika története iránt érdeklődőknek is erősen ajánlott a Mercedes-Benz stuttgarti múzeumának meglátogatása, hiszen az automobilitás úttörőjének létesítményében lenyűgöző gyűjteményen keresztül a kezdetektől követhető végig a közúti közlekedés, a mérnöki tudás és a dizájn története.

Azok pedig, akik október 26. és november 3. között látogatnak el a múzeumba, a jövőből – vagy már a jelen? – is ízelítőt kaphatnak, ugyanis a 6-os kiállítóteremben egy robothosztesz várja őket.

Az Andrea névre hallgató szintetikus ember – szándékosan androgün külsővel, ráadásul a név különböző nyelveken jelölhet férfit és nőt is – a Stuttgarti Médiaegyetem diákjainak teremtménye, mellyel 2022 decembere óta folytatnak különböző kutatásokat.

Nyolc nyelven cseveg a Mercedes-múzeum robotja 2

Andrea – nyolc nyelven cseveg a látogatókkal, miközben ő és fejlesztői is tanulnak az interakciókból (Kép: Mercedes-Benz)

A fő irány az ember-robot interakciók megfigyelése, elemzése, a Mercedes-múzeum pedig tökéletes helyszín erre, hiszen ott számtalan országból, kultúrából származó, különféle korosztályokat képviselő látogatóval találkozhat Andrea.

A 6-os számú „legendák csarnokában” üldögélő, Japánban készített, mesterséges intelligenciával felvértezett robot nyolc nyelven – többek között németül, angolul, franciául, olaszul és spanyolul – beszél közel emberi természetességgel, a multimodalitás jegyében pedig gesztikulációra és mimikára is képes: felsőteste összes 52-féle irányú mozgást produkálhat, csak arca 13 kifejezésre képes.

Aki kíváncsi lenne Andreára, de ezúttal lemarad, bízhat benne, hogy a múzeumban később is megjelenik a robot, ugyanis már egy évvel ezelőtt is tartottak vele hasonló bemutatót ugyanott.