Épphogy átadták az ország harmadik, legújabb zenélő útját, máris kedvezményezték, hogy megépüljön a negyedik is. A Szoljon.hu azt írja, hogy Jász-Nagykun-Szolnok vármegyében tervezik a megvalósítását, azon a négysávos gyorsforgalmi úton, ami Hatvant fogja összekötni Jászberénnyel.

A jászsági zenélő út ötletgazdája Pócs János országgyűlési képviselő, aki egy közelmúltbéli sajtótájékoztatón jelentette be, hogy a fejlesztéssel kapcsolatos következő egyeztetésen fogja kezdeményezni, hogy a felújított gyorsforgalmi útnak legyen zenélő szakasza is, mely a Jászkunsági gyerek vagyok című magyar népdalt játszhatja majd.

Konkrét dátuma egyelőre a négysávos gyorsforgalmi út kivitelezésének sincs, így a zenélő út is még a jövő zenéje. Pócs szerint „jó esetben három év, rosszabb esetben négy év múlva kezdődhet a kivitelezés”.

A legutóbbi zenélő út nem volt osztatlan siker

Mint említettük, szeptember eleje óta szól a 21-es főúton, Hatvan és Lőrinci között a legújabb, 550 méteres akusztikus szakasz, melyen az Ismerős Arcok közismert és közkedvelt slágere, a Nélküled csendül fel. A közeli lakosok azonban nem igazán díjazták a kedvezményezést: amellett, hogy környezetvédelmi és közlekedésbiztonsági aggályaik is vannak, sokakat zavar a monoton ritmus folyamatos és napi szintű ismétlődése.

Az aláírásgyűjtés elsődleges célja, hogy megszüntessék a zenélő szakaszt, de kompromisszumos megoldás gyanánt azzal is beérnék a helyiek, ha az érintett útszakasz két oldalára zajvédő falat építenének. Érdekesség, hogy hasonló okból kellett elköltöztetni Heves vármegyébe a zenélő utat, azt ugyanis eredetileg Nógrád vármegyébe tervezték, de nem sikerült olyan helyszínt találni neki, ahol ne zavarná az ott élők nyugalmát.

Az első zenélő utat még 2019-ben adták át a 67-es úton, mely stílszerűen a Republic együttes A 67-es út című számát játssza, melyet a 37-es főút 2022-ben átadott szakasza követett, ahol az Érik a szőlő című népdalt hallgathatják az arra járó autósok. Mivel valamennyi esetben az adott zenei dallam szerinti periódushosszak és hangszünetek megfelelő kiosztásával alakították ki az aszfaltburkolaton elhelyezett, speciális felfestéssel bordázott felületet, a tökéletes akusztikus élmény 80 km/órás sebességnél érhető el – ez valószínűleg a jövőben sem lesz másképp.