A krónikus kismedencei fájdalom szindrómáról (CPPS) nagyszüleink még nagy valószínűséggel nem hallottak. Nem véletlenül, hiszen az orvostudománnyal együtt fejlődnek a diagnosztikai eszközök is. A betegség elnevezése 2003-ban született meg, és azoknak a kismedence területén észlelhető fájdalmas tüneteknek az együttesét jelenti, amelyek más kórképekhez nem sorolhatók. A Semmelweis Egyetem 2021-ben kilencfős munkacsoportot hozott létre, amely azzal foglalkozik, hogy a krónikus kismedencei fájdalom szindróma gyorsabban felismerhető, ezáltal könnyebben kezelhető betegség legyen. A szakemberek úgy vélik, hogy a multidiszciplináris megközelítéssel gyorsabban állítható fel a pontos diagnózis, és az egyénre szabott kezelési terv meghatározásáról is az egyetem orvosai döntenek.
Az intézmény tapasztalatai szerint a krónikus, 3 hónapon túl fennálló kismedencei fájdalmak a 25 év feletti nők 10-15 százalékát, illetve a férfiak 20 százalékát érintik. Ez egyáltalán nem alacsony szám, ha figyelembe vesszük, hogy egy gyógyíthatatlan betegségről van szó.
Jellemző tünetek
De hogyan ismerhetjük fel a CPPS-t? Nem lehet megmondani, hogy honnan, melyik szerv területéről indul a fájdalom, és gyakran nem is a fájdalom forrásaként megjelölt szerv a panaszok okozója. Emellett a fájdalom a nemi szervekbe, így például a hímvesszőbe, a comb belső felszínére vagy a herékbe is kisugározhat. Ezek a tünetek gyanúra adhatnak okot.
A krónikus kismedencei fájdalom férfiak esetében sajnálatos módon a nemi életre is negatív hatással lehet, mivel fájdalmas ejakulációt okozhat, ami hosszú távon a szexuális vágy csökkenéséhez vezethet. A betegség tehető felelőssé a szexuális együttlétek során tapasztalható diszkomfortért is.
A CPPS felismerését nagyban nehezíti, hogy a tünetek intenzitása változhat, időnként erősebbek lehetnek, máskor pedig úgy tűnhet, mintha a probléma „magától megszűnt volna”.
Segítség nélkül nem megy
A tapasztalatok azt mutatják, hogy a pácienseknek mindenképpen segítségre van szükségük ahhoz, hogy meg tudjanak birkózni a CPPS-sel. A kezelés széles skálán mozog, beleértve a gyógyszeres és gyógynövényes kezelést, a fizikoterápiát, a pszichoterápiát és a minimálisan invazív eljárásokat.
A CPPS lefolyása nagyon változó, de mindenképpen jó hír, hogy a megfelelő kezelési módokkal a betegek képesek lehetnek a fájdalom csökkentésére és a mindennapi életminőségük javítására.
Szóba jöhet a fizikoterápia is, amellyel megerősíthetők a kismedencei izmok, és a beteg megtanulhatja azokat ellazítani. Kiemelt jelentőséggel bír a pszichológiai támogatás is a CPPS-sel küzdő páciensek esetében. Ennek a betegségnek az egyik kísérő tünete ugyanis a szorongás és a szégyenérzet, valamint a bizonytalanság miatt keletkező stressz. Éppen ezért az ilyen betegséggel küzdők számára fontos lehet a megfelelő relaxációs technikák elsajátítása.
A gyógyszeres kezelés esetén antidepresszánsok és izomrelaxánsok szedésére lehet szükség, emellett alkalmaznak még pszichoterápiát, fizikoterápiát, gátizomtornát és különböző gyógynövényi készítményeket. Bár a CPPS a jelenlegi ismeretek szerint nem gyógyítható, csak kezelhető, ezért komolyan kell venni, mert a betegek életminőségére nagyon negatív hatása lehet.
HIRDETÉS
A Proxelan végbélkúp klinikai vizsgálatokkal igazolt hatású helyi készítmény a prosztatagyulladás tünetei ellen, amely ott enyhíti a panaszokat, ahol a probléma van.
Az ápoló hialuronsav és gyógynövények kombinációja teljessé teszi a gyógyszeres kezelést, enyhítve a vizelési zavarokat és a fájdalmat. Vény nélkül könnyen elérhető a hazai patikákban, ezért a fellángoló fájdalmak esetén azonnal használható, akár hosszú távon is.
Patikában kapható gyógyászati segédeszköz
Fotó: Phytotec Hungária Bt.
A KOCKÁZATOKRÓL OLVASSA EL A HASZNÁLATI ÚTMUTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT!