Közlekedés közben vannak olyan szituációk, amelyek automatikus reakciókat váltanak ki a vezetőkből. Ilyen például az, amikor elered az eső és visszaveszünk a gázból, vagy sötétben az út szélét fokozottabban figyeljük a kivilágítatlan bringások és gyalogosok miatt. De nem minden esetben jók a reflex szerű reakciók, ilyen például az is, amikor leereszkedik a köd.
Mostanában elég ködösek a napok, szóval érdemes áttekinteni, mit ne tegyünk ködben.
1.- Ne vegyük félvállról
Bár néha a köd nem tűnik sűrűnek, fel-fel szakadozik, soha ne tévesszen meg a látótávolság viszonylagos javulása. A köd inhomogenitása miatt bármikor belefuthatunk sűrűbb szakaszokba. Ezért is fontos, hogy fokozott figyelemmel vezessünk ha leszállt a köd.
2.- De ne is reagáljuk túl
Amint ködről van szó, sokan hajlamosak azonnal, drasztikusan csökkenteni a sebességet, és az összes lámpát felkapcsolni. Ez azonban éppúgy lehet veszélyes, mint a figyelmetlenség. Döntéseinket mindig a köd sűrűségéhez igazítsuk! Ha például a látótávolság csökkenése csak mérsékelt, elegendő a tompított fényszóró használata, míg komolyabb esetben szükség lehet a ködlámpák használatára is.
3.- Tudatos döntések
A modern autók vezetéstámogató rendszerei nem mindig képesek helyesen kezelni a ködös időjárást (sokszor egyébként, nagy ködben, a számítógép ki is írja, hogy a vezetéstámogató rendszerek nem elérhetők). Ilyenkor a az automata mentfényt érdemes átállítani tompítottra, hogy a hátsó helyzetjelzők is aktiválódjanak. Első-hátsó világítás nélkül enyhe ködben sem szabad vezetni.
4.- Ne tapadjunk rá az előttünk haladóra
Ködben különösen fontos a megfelelő követési távolság. Ez nemcsak a biztonságot szolgálja, hanem a dinamikusan változó látási körülményekhez való alkalmazkodást is megkönnyíti. Lakott területen kívül mindig növeljük a távolságot az előttünk haladótól.
5.- Ne maradjunk a belső sávban feleslegesen
Többsávos úton, gyér forgalom mellett ne „nyaraljunk” a belső sávban, még ha lassítunk is a köd miatt. Tartsuk be a „Jobbra tarts!” szabályt, hiszen a gyorsabban haladók nem számítanak a belső sávban cammogó autókra.
6.- Városban ne viselkedjünk úgy, mintha autópályán lennénk
Nem szükséges azonnal karácsonyfává változtatni az autónkat minden ködlámpa bekapcsolásával. A forgalom sűrűségétől és a haladási tempótól függően döntsünk arról, hogy szükséges-e a ködlámpák használata. Városi dugóban pedig felesleges zavarni a többieket a hátsó ködzárófénnyel.
7.- Türelmetlenség helyett higgadtság
A köd nemcsak a látási viszonyokat rontja, hanem síkosabbá is teheti az utat. Ilyenkor különösen fontos kerülni a hirtelen manővereket és a túlzott sebességet. Ha látjuk, hogy tapasztalatlanabb, bizonytan autó megy előttünk, ahelyett hogy a „fenekébe” másznánk és idegesítenénk, legyünk türelmesek vele és segítsük a közlekedésben.
8.- Tiszta szélvédők és lámpák
A ködben minden apróság számít, ami tovább ronthatja a látási viszonyokat. Tartsuk tisztán a szélvédőt és a lámpákat.
A ködben való vezetés nem csupán a rutinon múlik, hanem az adott szituációhoz való alkalmazkodás képességén is. Ha figyelünk ezekre az alapvető tanácsokra, nemcsak magunkat, hanem a többi közlekedőt is megóvhatjuk.