A római parlament alsó- és felsőháza már megszavazta, és amint az államfő is ellenjegyzi és megjelenik a hivatalos közlönyben, új KRESZ-szabályok lépnek életbe Olaszországban – írja az MTI.

A magyarok körében a legnépszerűbb nyaralási úti célok közé tartozó országban az új szabályok várhatóan karácsonytól vonatkoznak majd az olasz és a külföldi járművezetőkre egyaránt.

Ezek értelmében három évre bevonják a vezetői engedélyét annak, akinek pozitív lesz a drogtesztje a közúti ellenőrzésen.

Korábban a pozitív eredmény nem volt önmagában elegendő, az is kellett az intézkedéshez, hogy az ellenőrzés idején a vezető magatartása a kábítószer-fogyasztás felismerhető jeleit mutassa. Ha drog hatása alatt áll, és úgy okoz súlyos balesetet, vagy közúti baleset után nem áll meg, és nem nyújt segítséget, akár életfogytiglani börtönbüntetést is kockáztathat.

Akár két hétre is elvehetik a jogosítványát annak, akit gyorshajtáson, illetve azon érnek, ha áthajt a piros lámpán. Ezzel párhuzamosan a 30-ból 20 büntetőpontot vonhatnak le – és ha elfogy a 30 büntetőpont, az illető jogosítványát bevonhatják.

A megengedett sebesség 10-40 km/óra közötti mértékű túllépése esetén a bírság 173 és 694 euró, azaz – a mostani árfolyamon – 71 ezer és 286 ezer forint közötti összegre emelkedik. Lakott területen belüli vagy egy éven belül kétszeri gyorshajtásnál a pénzbüntetés 220 és 880 euró között, vagyis 90 ezer és 362 ezer forint között mozog. Utóbbi esetben akár egy hónapra is bevonhatják a jogosítványt.

Ami az alkoholfogyasztást illeti, az alábbiakra lehet készülni a KRESZ szigorításával:

  • 0,5 és 0,8 ezrelék közötti mennyiségnél 573 eurótól 2170 euróig, átváltva 236 ezertől 893 ezer forintig terjedő bírságot szabnak ki, a jogosítványt pedig három hónaptól hat hónapig terjedő időszakra bevonják,
  • 0,8 és 1,5 ezrelék közötti érték esetén a bírság 800 és 3200 euró, azaz 329 ezer és 1,317 millió forint között alakul, míg a jogosítvány érvényességét akár egy évre is felfüggeszthetik, hat hónap börtönbüntetés kiszabásával,
  • 1,5 ezreléket meghaladó mennyiség 6000 eurós bírság vonhat maga után, ami csaknem 2,5 millió forintnak felel meg, ezen felül a jogosítványt legalább 1, de legfeljebb 2 évre bevonhatják, a sofőrt pedig egy évig terjedő szabadságvesztésre ítélhetik.

0,8 ezreléknél magasabb értéknél a törvény elrendeli, hogy a vezető úgynevezett Autolock-technológiát szereltessen a járművére: ez automatikusan letiltja, ha a sofőr alkoholfogyasztás után akarna elindulni. 2026-tól az új autókba már kötelező lesz beépíteni a rendszert.

A friss jogosítványtulajdonosokkal szemben zéró tolerancia lesz érvényben az első három évben, ami az alkoholfogyasztást illeti.

Vezetés közbeni mobiltelefon-használat esetén az autós 250 és 1697 euró, vagyis 103 ezer és 699 ezer forint közötti bírságot kockáztat, és a jogosítványát egy hétre felfüggesztik. Visszaesés esetén emelkedik a bírság és a jogosítvány felfüggesztésének ideje is.

Az autóknak legalább 1,5 méteres oldaltávolságot kell tartaniuk kerékpár előzésénél. Az elektromos kerékpárok teljesítménye nem haladhatja meg a 250 W-ot és az 30 km/órás sebességet. Az elektromos rollereknél a rendszám, a biztosítás, a bukósisak, de még az irányjelzők felszerelése is kötelező lesz. A rollereket kitiltják a gyalogos övezetekből és a kerékpárutakról.

Szigorítják a tilosban való parkolás büntetését, valamint a robogók és a motorok bukósisak nélküli vezetését.

Az új szabályokat a közúti balesetek számának csökkentése érdekében vezették be. Az Istat statisztikai intézet adatai szerint tavaly a több mint 166 ezer közúti balesetben több mint háromezren veszítették életüket, és több mint 224 ezer volt a sérültek száma. A KRESZ reformját több bírálat érte a gyorshajtásról, a tilosban való parkolásról, a bukósisak nélküli motorozásról ismert olaszok részéről.

Hamarosan Magyarországon is új KRESZ-t vezetnek be. Már számos konkrét változásra is fény derült, ezekről itt számoltunk be: